جشنواره‌ای با هدف تقویت گردشگری موسیقی

آیین افتتاحیه جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان برگزار شد؛

موسیقی کوک| آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران پنجشنبه‌شب شانزدهم آبان با اجرای چند برنامه موسیقایی و سخنرانی تعدادی از مدیران این دوره در مجموعه حمام گنجعلی خان شهر کرمان برگزار شد.

آیین سرنا و دهل‌نوازی، آیین دستمال‌بازی توسط گروه «دستمال‌بازی» سیرجان، آیین «نوبت نوازی»،  اجرای چند برنامه موسیقایی توسط گروه «صحرا روشن» از خراسان شمالی، گروه «فرامرز گلزار» از آذربایجان شرقی، گروه «زهی زنگ شاهی» از سیستان و بلوچستان، گروه «سزیکلی» از کشور ترکیه، گروه «ویسی» از کرمانشاه، گروه «جرجانی» از ترکمن، گروه «طوفان ریگان» از کرمان، گروه «آوای اصلان» از علی‌آباد کتول و گروه «میسان» با رقص شمشیر از خوزستان ازجمله هنرمندان و گروه‌هایی بودند که در این آیین به اجرای برنامه پرداختند.

همزمان با برگزاری این آیین از کتاب دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم رونمایی شد.

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در ابتدای این آیین، که با استقبال هم مواجه شد، توضیح داد: خوشحالم از اینکه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به همت مردم عزیز کرمان و مدیران استان در شهرهای مختلف استان کرمان برگزار می‌شود.

این جشنواره همزمان با ایام گرامی هفته وحدت و میلاد رسول اکرم (ص) برگزار می‌شود. امروز بسیار خوشحالم که بیش از ۲۸۰ هنرمند افتخار مهمانی این جشنواره را به ما دادند.

ما امسال به لحاظ کمی و کیفی شاهد روند رو به رشدی بودیم که جا دارد از همه عزیزانی که در این دوره همراه ما بودند، قدردانی کنیم.

او پس از پایان سخنانش، پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای حاضران در برنامه قرائت کرد.

امیدوارم روزی در همه شهرهای کرمان موسیقی مقامی اجرا شود

محمدجواد فدایی استاندار کرمان هم در این آیین، با ابراز خوشحالی از برگزاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در استان کرمان، گفت: از همه‌کسانی که تلاش کردند تا این جشنواره بار دیگر در استان کرمان برگزار شود، بسیار قدردانی می‌کنم.

من عادت به صحبت کردن ندارم بنابراین فکر می‌کنم بهتر است در اینجا هم بیشتر در کنار شما عزیزان باشم. می‌خواستم مطالبی را در حوزه موسیقی گردشگری و توسعه موسیقی در این عرصه بگویم اما فقط به یک جمله بسنده می‌کنم؛

اینکه ما در استان کرمان به دنبال گردشگری فرهنگی به‌ویژه گردشگری موسیقی هستیم و در این راه موسیقی نواحی برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و امیدوارم روزی شاهد باشیم که در تمامی شهرهای کرمان موسیقی مقامی اجرا شود تا هر وقت گردشگری در این استان وارد شود از برنامه‌های هنرمندان فعال این عرصه استفاده کند.

ادای ارادت به هنرمندان موسیقی نواحی ایران

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی با انتشار پیامی تصریح کرد: «موسیقی نواحی شرح شریف سرزمین‌هاست و نغمه و الحان این موسیقی در سوگ و سور در ستایش و نیایش قرین آدمی است و روایتگر زندگی.

نواهایی که نشان‌دار کوه و دشت و دریاست. این موسیقی موزه مزامیر و مضامینی است که به مرحمت پنجه کاردان و حنجره هنردان پنجره‌ای می‌گشاید به منظر گسترده فرهنگ از دیروز تا همیشه‌ای که صدا باقی است.

موسیقی نواحی بدین صفت نه تنها پدیده‌ای شنیدنی که نگارخانه‌ای دیدن است. حتی حرمان و هجران منظومه‌هایش رنگ امید دارد و رنگ کوشش.

جشنواره موسیقی نواحی گردهمایی مشتاقانه‌ای که پیر و جوان می‌خواهند از ارمغان دلپذیر هنر در گوش محرمان فرهنگ قصه‌های ناب زمزمه کنند، ازاین‌روست که دغدغه تمامی دست‌اندرکاران نه صرف نغمه‌پردازی که ایجاد معرض است برای گفت‌وگو.

برای آنکه ببینیم و بدانیم از اقلیم رنگارنگ و اقوام مختلف نجد ایران چه گوهرها برای فردا می‌توان سفت.

دیروز را چراغ راه فردا قرار دادن و امروز را با امید و وحدت و یکدلی سپری کردن حاصل ارزشمند این روزهاست؛ روزهایی که می‌تواند بر جذابیت‌های کرمان کریم بیفزاید.

بر من است تا ضمن ادای ارادت به هنرمندان موسیقی نواحی ایران، هم از استاندار فرهیخته و ممتاز کرمان جناب دکتر فدایی و مسئولان عزیز استان و همکاران عاشق و سخت‌کوشم در کرمان به‌ویژه آقای علیزاده و هم در تهران خاصه از برادرانم آقایان اله یاری، ثابت نیا و دبیر دانشور این رویداد دکتر احمد صدری صمیمانه قدردانی کنم.

پیش من آوازت آواز خداست/ عاشق از معشوق حاشا، کی جداست/ آتش عشق از نواها گشت تیز/ آن‌چنان‌که آتش آن جوز ریز»