جشنواره‌ای درباره فرهنگ ایثار و شهادت

فراخوان جشنواره آواها و نواهای آیینی ایثار منتشر شد؛

موسیقی کوک| جشنواره آواها و نواهای آیینی «ایثار» به عنوان یک رویداد ملی و فرهنگی، دی‌ماه امسال در استان بوشهر برگزار می‌شود.

این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی، ۱۰ دی ۱۳۹۸ در این استان برگزار خواهد شد.

«شناسایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار هنری ارزشمند در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و از خود گذشتگی (ایثار اجتماعی)» و «بسط، تعمیق و ترویج هنر آوایی و آیینی با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت»

«ایجاد مجموعه (بانک اطلاعاتی) دستاوردهای هنری در حوزه فرهنگ مذهبی، آیینی و عاشورایی با رویکرد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» و «گسترش زمینه‌های فکری و فرهنگی برای تولید آثار فاخر و ارزشمند هنری با هدف ارتقای بینش و آگاهی جامعه به عنوان مخاطب اصلی این‌گونه از آثار هنری» و «ایجاد گفتمان‌های اجتماعی در این زمینه» از اهداف برگزاری این جشنواره است.

بخش رقابتی در سه گروه آواها، نواها و سرود برگزار خواهد شد که گروه آواها شامل مولودی‌خوانی، مرثیه‌خوانی، توسل خوانی، بیت خوانی (ویژه شهدای نوجوان)، منظومه خوانی، منقبت خوانی، پیش‌خوانی‌های تعزیه، موسیقی آوازی در همه حوزه‌های موسیقی ایرانی (مقامی – ردیف دستگاهی) است.

گروه نواها شامل هم‌نوازی ساز و آواز در تمامی حوزه‌های موسیقی ایرانی (اقوام – ردیف دستگاهی) است.

بخش سرود در دو بخش، فرزندان شاهد و ایثارگر و بخش گروه‌های آزاد (سطح جوانان و نوجوانان) شامل گروه‌های سرود استان‌های کشور و در رشته‌های تک‌خوانی، تک‌نوازی، آهنگسازی، مربیگری، شعر و ترانه و همخوانی گروه برتر برگزار می‌شود.

مهلت ارسال آثار و مراجعه علاقه‌مندان و ثبت‌نام در سایت نوید شاهد و دریافت کُد رهگیری ۲۰ آذر ماه جاری و اعلام نتایج آثار منتخب آن پایان این ماه است.