جشنواره امیرجاهد در خط پایان

آئین اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد برگزار شد

مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد ۶ تیرماه با معرفی هنرمندان و گروه های برگزیده در تالار ایوان شمس برگزار شد.

به گزارش سایت خبری-تحلیلی موسیقی کوک، در ابتدای این مراسم، گروه موسیقی باربد(به سرپرستی بهراد آقا رفیعی) به اجرای برنامه پرداخت.

سپس سهیل محمودی(مجری برنامه) پس از خوشامد گویی به حضار از مدیرعامل خانه موسیقی ایران برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

*امیدواریم «جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی» احیا شود

حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی امیرجاهد) گفت: در کشور جشنواره های مختلفی  در زمینه موسیقی داریم که با موضوعات مختلف و در سطوح مختلف برگزار می شود.

جشنواره موسیقی فجر که با موضوع و کارکرد مشخص خود هر ساله برگزار می شود.

جشنواره موسیقی جوان را هم داریم که در زمینه همه ساز های ایرانی، غربی، موسیقی نواحی و آواز در رده های سنی مختلف برگزار می شود.

همچنین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی را که متاسفم باید بگویم داشتیم که در بخش گروه نوازی موسیقی ایرانی فعال بود و بعد از سه دوره برگزاری مدیرانی که در معاونت هنری و دفتر موسیقی آمدند متاسفانه این جشنواره را تعطیل کردند و امیدوارم مدیریت جدید دفتر موسیقی این جشنواره را احیا کند.

*جشنواره امیرجاهد می تواند پایدار و نقش آفرین در حوزه موسیقی باشد

وی افزود: جشنواره ای برای استعداد یابی در حوزه موسیقی وجود نداشت. در کل کشور گروه‌هایی هستند که با اشتیاق در حال فعالیتند و با استعدادهای خوبی هم مواجه می شویم. دوستان ما در خانه موزه دکتر معین و امیرجاهد، خواستند که آنجا به عنوان پایگاهی برای این جشنواره باشد و همچنین عزیزانی در شهرداری تهران از این جشنواره حمایت کردند که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد. این جشنواره خوشبختانه آغاز شد و طبیعتا در آغاز نقص های وجود دارد و در روند کار این مشکلات نقص ها برطرف می شود و جشنواره موسیقی امیرجاهد در آینده می تواند جشنواره ای پایدار باشد که بتواند نقش آفرینی و بستر سازی کند و ویترین جذابی برای معرفی استعداد های جوان باشد.

*تلاش می کنیم که قانون ده درصد برای سال آینده ملغی شود

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: ما در خانه موسیقی خدمتگزار موسیقی هستیم و در زمینه‌هایی که وظیفه داریم حمایت و تلاش‌هایمان را انجام می دهیم. بحثی که در این مدت در خصوص اخذ ده درصد از فروش کنسرت‌ها مطرح بود و در مجلس تصویب و تبدیل به قانون شد و برای جامعه موسیقی شوک بزرگی بود؛ با دوستان دفتر موسیقی پیگیری و تلاش کردیم و همانطور که اعلام شد قرار است فعلا حوزه موسیقی ایرانی، کلاسیک و نواحی از این موضوع مستثنی باشد. در حال تلاش هستیم که بخش موسیقی پاپ هم از این ماجرا لطمه نخورد و با تعاملی که با نمایندگان مجلس داشتیم تلاش می کنیم سال آینده این قانون را ملغی کنیم.

وی افزود: از دکتر حق شناس(عضو شورای شهر و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران) این چهره فرهنگی شورای شهر که زحمات بسیاری کشیده اند تشکر می کنم. اقدام اخیرشان که نامگذاری تعدادی از خیابان های تهران به نام بزرگان هنر و فرهنگ این سرزمین و همچنین همراهی شان با برنامه های فرهنگی و بخصوص موسیقی در تهران شایسته قدردانی است.

حمیدرضا نوربخش همچنین در پایان سخنانش از دکتر ابوالفضل رفیع(مدیرکل اداره فرهنگی شهرداری تهران)، حمیدرضا عاطفی(معاون اجرایی خانه موسیقی و دبیر هنری جشنواره)، مهدی سبحانی(مدیر خانه موزه امیرجاهد و قائم مقام جشنواره) و مهدی مساح بیدگلی(دبیر اجرایی جشنواره) برای برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر کرد.

 

*استعدادهای درخشان موسیقی به بیراهه کشیده می شوند

در بخش بعدی این مراسم بابک بنی حسینی(نماینده هیئت داوران) بیانیه هیئت داوران این جشنواره را قرائت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

هیئت داوران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین جشنواره‌هایی که در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر ملی ایران و کشف استعداد های درخشان در زمینه موسیقی ملی ایران قدم نهاده و با سپاس گزاری از برخی مسئولان فرهنگی شورای شهر و شهرداری تهران که از این جشنواره حمایت کردند، اعلام می کند متاسفانه به علت نبود امکانات و تسهیلات مناسب در بخش آموزش و نبود فضا های فرهنگی بویژه در بخش موسیقی، بسیاری از استعداد های درخشان در بخش کودکان و نوجوانان مغفول مانده و یا به بیراهه کشیده می شوند. قطعا برگزاری چنین جشنواره‌هایی نقش بسزایی در آگاهی بخشی و هدایت نوجوانان و هنرجویان در شناخت مسیر درست داشته و نتایج پرباری در بر خواهد داشت.

در ادامه مراسم امیرحسین حسینی زاده (برگزیده بخش تکنوازی دوتار) چند قطعه اجرا کرد.

 

*جشنواره موسیقی امیرجاهد ادامه پیدا کند

سپس محمدجواد حق شناس(عضو شورای سیاست گذاری جشنواره و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران) به سخنرانی پرداخت.

حق شناس با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره گفت: در اینجا آمده‌ام از دوستان خانه موزه امیر جاهد برای برگزاری این جشنواره و عزیزان خانه موسیقی و آقای نوربخش که از این اتفاق حمایت کردند تشکر کنم. همچنین همکارانم در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران که مجموعه ایوان شمس را در اختیار جشنواره گذاشتند و تلاش بسیار برای برگزاری جشنواره کردند تشکر کنم.

وی افزود: این جشنواره موسیقی امیرجاهد با هدف کشف استعداد و توجه به هنر موسیقی میان هنر جویانی که در سراسر کشور در رده های مختلف سنی تلاش می کنند برگزار شد.

می دانم داوران و هیئت برگزاری و سیاستگذاری حدود شش ماه برای این جشنواره تلاش کردند.

من از برگزاری این رویداد بسیار خوشحالم و امیدوارم سالیان سال این جشنواره با نام استاد امیرجاهد که هنر موسیقی ایران و تهران مدیون ایشان است، ادامه پیدا کند.

پس از این سخنان سعید ثابت(سنتور)  و محمد اسماعیلی(تنبک) به اجرای چند قطعه در دستگاه ماهور پرداختند.

 

*از مانع تراشی ها برای این جریان پویا خودداری کنیم

در بخش دیگری از اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد، دکتر الهام فخاری(عضو شورای شهر تهران)  گفت: نواهایی که سینه به سینه جاری شدند و دست‌هایی که در دوستی با ساز آفریننده‌اند و سازهایی که گنج های دیرین، کهن و زنده‌اند در پرتنش‌ترین زمان و جای جهان امروز آوای مهر و زندگی بر صحنه آوردند.

این آوای مهر با ایستادگی همت سترگ استادان موسیقی ایرانی است. در این صحنه که پیوسته به جاست، نغمه جوانان و نوجوانان سرزمین است.

موسیقی ایران همواره جان موسیقی دوستان را می نوازد. آن چیزی که بر عهده ما بوده و هست کمک جریان داشتن و خودداری از مانع تراشی برای این جریان پویا و زنده است.

در این مراسم دو گروه موسیقی «امیرجاهد» به سرپرستی مهدی مساح بیدگلی و گروه بیدار(به سرپرستی مهبد ایازی) به اجرای برنامه پرداختند.

در ادامه مراسم برگزیدگان دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد در دو بخش اصلی موسیقی ایرانی و موسیقی غیر ایرانی معرفی شدند و با اهدای لوح و تندیس از آنان قدردانی شد.

هیئت داوران دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد در بخش سازهای ایرانی میلاد کیایی، سید محمد میرزمانی، مظفر شفیعی، بهناز ذاکری، بابک بنی حسینی، علی طریقت، در بخش سازهای غربی محمدعلی موسوی، فاروق جهانشاهی فرد، فرنوش تدین، مهدی مساح بیدگلی، محسن میکائیلی بودند.

در بخش گروه نوازی علی تحریری، بهرام ساعد، داود یاسری و آرش فرهنگفر هیئت داوران جشنواره امیرجاهد را تشکیل می دادند.