جلیل شهناز به جای غلامرضا تختی

شورای شهر تهران نام خیابان تختی در محدوده باغ فرودس در منطقه یک را تغییر داد؛

موسیقی کوک| چند روز قبل خبری در رسانه‌های مختلف اعلام شد که خیابانی در منطقه یک شهرداری تهران با تصمیم شورای شهر به نام زنده‌یاد استاد جلیل شهناز نام‌گذاری خواهد شد.

این نام‌گذاری در آغاز باعث خوشحالی شد و به‌احتمال شورای شهر علاقه زیادی دارد تا لااقل برای نام‌گذاری چند خیابان به نام بزرگان هم که شده، تصویر فعالانه‌ای از خودش در ذهن تهرانی‌ها به وجود بیاورد.

در ادامه اما با اعلام اینکه بنا شده خیابان جهان‌پهلوان غلامرضا تختی در محدوده باغ فردوس در منطقه یک شهرداری به نام استاد «جلیل شهناز» نام‌گذاری شود، انتقادهایی از سوی علاقه‌مندان به این پهلوان دوست‌داشتنی و قهرمانان پیشکسوت و امروز ورزش کشتی از این اقدام شورای شهر رخ داد.

آنها نامه‌ای اعتراضی به فرماندار تهران نوشتند و در آن از او خواستند از جایگاه غلامرضا تختی حمایت کند و با تصمیمی که شورای شهر گرفته مخالفت کند.

«محمدجواد حق‌شناس» عضو شورای شهر تهران هم به این انتقادها واکنش نشان داد و اعلام کرد: خیابان‌ها و معابر زیادی در پایتخت به نام غلامرضا تختی نام‌گذاری شده است و تغییر نام خیابان به جلیل شهناز به علت تکراری بودن نام خیابان‌ها است.

او ادامه داد: «انتصاب خیابان تختی به آن نام‌آور در منطقه یک شاید به دلیل قرار گرفتن ویلای ییلاقی پهلوان تختی باشد که توسط محمدرضا پهلوی به او اعطا شد و او نیز از این ویلا استفاده نکرد و آن را به خواهرش واگذار کرد. همان ویلا هم حدود ۲۰ سال پیش تخریب شد و به‌جایش یک برج ساخته‌اند.

خانه پدری تختی در محله خانی‌آباد قدیم واقع در منطقه ۱۲ است که از سال‌ها پیش خیابان مجاور خانه او به نام جهان‌پهلوان تختی نام‌گذاری شده و به همین خاطر آن محله بانام تختی مشهور شد.  بر اساس مصوبه شورای شهر در بودجه ۹۷ و ۹۸ شهرداری، بناست خانه پدری جهان‌پهلوان تختی از سوی مدیریت شهری خریداری شود تا خانه موزه تختی را در آن محل راه‌اندازی کنند.

قرار است زورخانه گردان نیز که در ابتدای تقاطع خیابان تختی و مولوی قرار گرفته و در پیش‌ازاین تخریب شده بود، بازسازی شود و یادمان تختی را هم در ابتدای خیابان نصب کنند.

یکی از سؤالاتی که می‌توان از محمدجواد حق‌شناس به‌عنوان رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران پرسید، این است که نام بسیاری از شخصیت‌های مختلف بر سر خیابان‌ها و کوچه‌های زیادی در هر شهر از ایران حک شده است اما چرا باید قصه را از غلامرضا تختی شروع می‌کردید؟

از سوی دیگر چه دلیلی دارد که نام تختی حتماً در خیابان و محله‌ای که او به دنیا آمده باشد؟ مگر نام خیابان‌های بالای شهر همه از نام ساکنان آن مناطق برداشته شده است؟

این نکته را هم شاید آقای حق‌شناس بدون قصد و غرض گفته باشد که شاید به خاطر وجود خانه ییلاقی جهان‌پهلوان تختی در آن منطقه که محمدرضا پهلوی به او هدیه داده بود، نام آن خیابان تختی شده است.

اما چه لزومی داشت آقای رئیس این اطلاعات(به فرض صحیح) خودش را به رخ بکشد، آن‌هم درجایی که ممکن است گفتن این ماجرا روی ذهن برخی از طرفداران روانشاد تختی اثرگذار باشد. مگر کسی از علت نام‌گذاری بقیه خیابان‌ها هم سؤال پرسیده که شما درصدد بیان وجه‌تسمیه آن خیابان برآمدید؟

در اینکه زنده‌یاد استاد جلیل شهناز یکی از قلل موسیقی و هنر ایران است، هیچ شک و شبهای وجود ندارد اما این همه خیابان که نام گل و اشیاء را روی آن گذاشته‌اید! نمی‌شد یکی از خیابان‌های مهم که نام گل و درخت و اشیاء را روی خود دارند، به نام این استاد بی‌بدیل نام‌گذاری می‌کردید؟