«حسن کسائی» در رادیو فرهنگ

موسیقی کوک| زندگی و فعالیت‌های استاد حسن کسائی در رادیو فرهنگ با روایت بهروز رضوی بررسی می‌شود.

سید محمد حسینی باغسنگانی تهیه‌کننده «با فرزانگان فرهنگ» درباره قسمت این برنامه در روز ۲۷ آبان بیان کرد: برنامه قدیمی «فرزانگان فرهنگ» که هفته گذشته روایت زندگی استاد فرشچیان را به پایان رساند این بار به سراغ زندگی و آثار یکی از چهره‌های نامدار هنر موسیقی ایران رفته است.

او ادامه داد: زندگی و فعالیت‌های استاد حسن کسائی با روایت بهروز رضوی اتفاق تازه‌ای در رادیو فرهنگ است، در این برنامه به خدمات فرهنگی و هنری این هنرمند ایرانی و اثرگذاری ایشان در موسیقی می‌پردازیم.

در برنامه «با فرزانگان فرهنگ» محمد جواد کسائی و لیلی کسائی فرزندان این هنرمند از زندگی و هنر استاد کسائی می‌گویند، استاد حسن کسائی یکی از چهره‌های شناخته شده موسیقی ایران بود که بعد از او فرزندان این استاد راهش را در موسیقی ادامه می‌دهند.

این موسیقیدان و نوازنده از سال ۱۳۴۶، فضای کاری‌اش ابعادی جهانی پیدا می‌کند و یک صفحه دورو در مایه‌های شور و ماهور از نوازندگی نی او به همراه تنبک جهانگیر بهشتی توسط کمپانی C.B.S فرانسه ضبط می‌شود و در سال ۱۳۵۴ در نقاط مختلف جهان پخش می‌گردد.

همچنین، کسائی تا سال ۱۳۵۶، برنامه‌های متعددی در جشن هنر شیراز برگزار کرد و با نوازندگان بزرگ جهان از جمله راوی شانکار، شاران رانی و بسم‌الله خان، دیدار کرد.

بعد از انقلاب، به دلیل فضای نه چندان مناسبی که برای موسیقی ایجاد شد، او آخرین برنامه رسمی خود را در رادیو ایران با همکاری جلیل شهناز، محمدرضا شجریان و جهانگیر ملک اجرا کرد. در این سال و تا قبل از سال ۱۳۶۱، آرشیو موسیقی رادیو اصفهان از بین رفت و کسایی هم از صدا و سیما برکنار و حقوقش قطع شد.

پس از آن کسائی در دهه ۱۳۶۰، به کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند سفر کرد و در چند برنامه رادیویی، به اجرای برنامه پرداخت. و در سال ۱۳۶۹، تندیس او در گالری مفاخر هنری جهان در لندن نصب شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را به تهیه‌کنندگی محمدحسینی باغسنگانی سه شنبه ۲۷ آبان از ساعت ۱۹:۳۰ روی امواج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز و ای ام ردیف ۵۸۵ کیلوهرتز بشنوند.

همچنین این برنامه در سراسر دنیا از طریق وب‌سایت رادیو فرهنگ قابل دریافت است.