حسین دهلوی، به بزرگی هنر

حسین علیزاده برای درگذشت حسین دهلوی نوشت؛

موسیقی کوک| حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده صاحب نام موسیقی ایران در واکنش به درگذشت استاد حسین دهلوی موسیقیدان شهیر ایرانی دلنوشته‌ای را منتشر کرد.

در متن حسین علیزاده آمده است:

«حسین دهلوی، به بزرگی هنر  و

به بزرگی یک معلم.

باید سرا پا ایستاد

به احترامش

باید سراپا ایستاد

و شنید نغمه‌هایش

باید سراپا ایستاد

و به دور دست تاریخ نگاه کرد

دستانی سر به آسمان و زمین در حرکت‌اند،

تا آهنگ غرور و عشق بیامیزند…

باید ایستاده شنید،

باید ایستاده نواخت،

و باید ایستاده ایستاد،

تا زخم هجرانش

نشکند دل‌های افراشته را…»

تنظیم بخش‌هایی از باله بیژن و منیژه برای ارکستر زهی، انتشار شورآفرین (در ابوعطا) برای ارکستر، انتشار چهار نوازی مضرابی در اصفهان به سال ۱۳۵۶، برگزاری مجلس بزرگداشت علینقی وزیری، به مناسبت درگذشت وی با اجرای موسیقی در تالار رودکی به سال ۱۳۵۸، انتشار پارتیتور «کنسرتینو برای سنتور و ارکستر» (حسین دهلوی و فرامرز پایور) به سال ۱۳۶۰،

انتشار پارتیتور فانتزی برای تار و ارکستر براساس قطعه بندباز، اثر علینقی وزیری به سال ۱۳۶۳، انتشار پارتیتور بیژن و منیژه: سوئیت برای ارکستر زهی به سال ۱۳۶۳، انتشار پارتیتور فانتزی برای گروه تمبک و ارکستر به سال ۱۳۶۴، انتشار پارتیتور «شوشتری برای ویولون و ارکستر»، براساس اثری از ابوالحسن صبا به سال ۱۳۶۵، انتشار پارتیتور «بیژن ومنیژه» برای ارکستر سمفونیک به سال ۱۳۷۰،

نخستین اجرای «ارکستر مضرابی» به رهبری حسین دهلوی در تهران به سال ۱۳۷۲ و انتشار فروغ عشق: برای آواز و ارکستر، انتشار نخست گلبانگ مضرابی: برای ارکستر مضرابی به سال ۱۳۷۳ بخشی از کارنامه این موسیقیدان فقید را در برمی‌گیرد.

همسرش سوسن اصلانی در نودمین زادروز او از حال وخیمش و البته بی‌توجهی همیشگی مسئولان هنری و فرهنگی ایران گفته بود. هومن دهلوی فرزند او هم از بیماری فراموشی پدرش خبر داده  بود و اینکه دیگر چیزی از گذشته را به یاد نمی‌آورد. خبر درگذشت حسین دهلوی سرانجام بعد از سال‌ها دست‌وپنجه نرم کردن با بیماری و رنجی که از فراموشی می‌برد، امروز در رسانه‌ها منتشر شد.