خبرسازی خانه موسیقی علیه اهالی موسیقی ایران با همراهی بی‌بی‌سی!

خانه موسیقی
خانه موسیقی

موسیقی کوک|درحالی که هنرمندان و اساتید موسیقی با امضای نامه‌ای از شورای فرهنگ عمومی خواسته‌اند تا روز تولد فارابی به عنوان روز موسیقی نامگذاری شود، «خانه موسیقی» که پیش از این تولد شجریان را برای این مناسبت پیشنهاد داده بود، نامه موسیقیدان‌های ایرانی را جعلی خوانده است.

درحالی که هنرمندان و اساتید موسیقی کشورمان با امضای نامه‌ای از شورای فرهنگ عمومی خواسته‌اند تا روز تولد فارابی به عنوان روز موسیقی نامگذاری شود، «خانه موسیقی» که پیش از این تولد شجریان را برای این مناسبت پیشنهاد داده بود، نامه موسیقیدان‌های ایرانی را جعلی خوانده است! اقدامی توهین آمیز که با استقبال بی‌بی‌سی هم همراه شده است!

یسنا خوشفکر که مسئولیت جمع‌آوری امضا‌های نامه جمعی از اهالی موسیقی به شورای فرهنگ عمومی را مبنی بر انتخاب زادروز فارابی به عنوان روز ملی موسیقی برعهده داشته، در بخش‌هایی از یادداشتی با همین موضوع نوشته است: «خانه موسیقی در تارنمای رسمی خود ضمن اعتراض به این درخواست، نامه را زیر سؤال قرار داده، امضا‌ها را جعلی و این حرکت را مشکوک خواند! همان شب رسانه بی‌بی‌سی، نامه «خانه موسیقی» را منتشر و بر روی واژه «مشکوک» تبلیغ و تلاش در القای دودستگی و اختلاف بر سر روز موسیقی در بین اهالی موسیقی داشت که البته پیشینه این رسانه تفرقه‌انداز از گذشته تا به امروز بر همگان روشن و آشکار است.»

 

خبرسازی خانه موسیقی علیه اهالی موسیقی
وی در پاسخ به واکنش خانه موسیقی نوشته است: «نخست آنکه، این یک نامه رسمی است که به شورای فرهنگ عمومی نوشته شده، بنابراین آن‌ها باید درباره واقعی بودن یا جعلی بودن امضا‌ها از ما پرسش کنند نه خانه موسیقی! همه هنرمندانی که نامشان در این فهرست آمده به صورت نوشتار یا پیام صوتی این بیانیه را امضا کرده‌اند که در نزد ما به امانت خواهد ماند و اگر از سوی مخاطبِ نامه یعنی شورای فرهنگ عمومی مدارکی دال بر راستی‌آزمایی درخواست شود بی‌درنگ اسناد ارائه خواهد شد. اما از آنجا که این نامه خطاب به خانه موسیقی نیست و اساسا این نهاد و افرادی که در آنجا حضور دارند متولی اهالی موسیقی نیست، ما نیز به آنان پاسخگو نخواهیم بود..
اما اگر خانه موسیقی به گفته خودش اسنادی دارد که جعلی بودن امضا‌ها را ثابت کند، حتما این کار را انجام دهند تا پس از آن قانون در میان ما داوری کند. خواهشمندم اعضای محترم خانه موسیقی این نکته را در نظر داشته باشند که موسیقی ایران به بلندای تاریخ این سرزمین پیشینه دارد و ثبت یک روز به نام این موسیقی چندهزارساله در تقویم ایران باید حساب شده و کارشناسانه صورت گیرد؛ چراکه اگر شتاب‌زده و از روی خودخواهی و بدون در نظر گرفتن همه جوانب این کار انجام شود، حقوق بسیاری از بزرگان موسیقی به ویژه در این یک صد سال گذشته پایمال خواهد شد.»
وی در پایان تصریح کرد: «شگفتا از اینکه شما اعضای محترم خانه موسیقی چطور بین این‌همه استاد و موسیقیدان فقط یک تن را می‌بینید و لحظه‌ای نمی‌اندیشید که پیشنهاد روز موسیقی به نام یکی از آن‌ها ستم به دیگران است؟!… نکته پایانی اینکه موسیقی، یک میراث ناملموس است و ثبت روزی در تقویم برای این هنر به کارشناسان میراث نیز مربوط است.»