خداحافظی علی قمصری با ایران

موسیقی کوک| هفته گذشته خبر آمد که «علی قمصری» قرار است بعد از مدت‌ها دوباره به صحنه بازگردد.

اولین اجرای تازه‌ترین پروژه علی قمصری هم طبق قرار قبلی با صدای بهادر صحت و علیرضا برنجیان و اشعاری از رضا افشاری و همراهی «همنوازان حصار» از دیشب ۱۴ مرداد ماه در فرهنگسرای ارسباران آغاز شد. منتها در این اجرا از «پروژه صنم ناهنجار» از روی صحنه رفتن دو نوازنده گروه جلوگیری شد.

علی قمصری هم در واکنش به این اتفاق پستی را در صفحه اینستاگرام خودش منتشر کرد و نوشت: «دیشب مانع حضورشان روی صحنه شدند. برای اولین بار احساس خستگی عجیبی دارم. در حدی که بیشتر از این امکان نوشتن ندارم. این کنسرت‌ها احتمالا با خداحافظی تلخ من از ایران همراه خواهند شد. من نتونستم. عذرخواهی می کنم از همه شما.»

علی قمصری نوازنده تار و آهنگساز است. او موسیقی را با آموزش در هنرستان موسیقی شروع کرد. او دوره راهنمایی و دبیرستان را در هنرستان عالی موسیقی گذراند و در عین حال دیپلم رشته ریاضی فیزیک را نیز کسب کرد. همزمان با ورود به دانشگاه برای پیگیری تحصیلات آکادمیک در رشته موسیقی، در ۱۸سالگی ارکستر بزرگی را به‌نام «سرمد» تأسیس کرد و در آن به عنوان سرپرست، آهنگساز و نوازنده مشغول به فعالیت شد.

قمصری تا امروز اجراهای متعددی در ایران داشته است. او در کشورهای فرانسه، مراکش، اسپانیا، سوئیس، کانادا، آلمان و ایالات‌متحده برنامه اجرا کرده است.

او به پژوهش در زمینه هارمونی در موسیقی سنتی ایرانی می‌پردازد. از فعالیت‌های او در این زمینه می‌توان به کتاب «هارمونی موسیقی ایرانی» که در سال ۱۳۹۱ منتشر کرد،  اشاره کرد.

بلیت فروشی کنسرت «صنم ناهنجار» علی قمصری در فرهنگسرای ارسباران تهران از روز یکشنبه ۶ مرداد ماه ساعت ۱۲ آغاز  شده است.

حالا باید دید سرنوشت اجراهای بعدی «صنم ناهنجار» به کجا خواهد رسید؟ این جملات از سوی علی قمصری به نظر نوعی تهدید هم می‌تواند باشد اما باید دید آیا گوش کسی بدهکار خواهد بود یا نه؟

جلوگیری از لغو کنسرت‌ها و البته ایستادن در مقابل کسانی که به مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهمیتی نمی دهند، یکی از قول‌های انتخابی رئیس جمهور محترم در دوران رقابت انتخاباتی بود. هرچند با توجه به توضیحات قمصری اصلا معلوم نیست چه کسی جلوی رفتن این دو نوازنده زن به روی صحنه را گرفته است؟ شاید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند پاسخ درخوری به این اتفاق بدهد. همه منتظریم!