خداحافظ ژوآو ژیلبرتو

خواننده، گیتاریست و آهنگساز برزیلی و یکی از بنیانگذاران سبک موسیقی «بوسا نوا» درگذشت؛

به گزارش موسیقی کوک به نقل از اسوشیتدپرس، ژوآو ژیلبرتو خواننده، گیتاریست و آهنگساز برزیلی و یکی از بنیانگذاران سبک موسیقی «بوسا نوا» چشم از جهان فرو بست. او یکی از نمادهای موسیقی آمریکای جنوبی و یکی شاخص‌ترین نوازندگان دهه ۶۰ در جهان بود.

پسر ژیلبرتو در پستی در صفحه فیسبوک خود نوشت: پدر مدت‌ها در حال مبارزه با بیماری بود؛ نبردی بی ‌نظیر که با بیماری‌ای که گرچه استقلال او را گرفت اما نتوانست به کرامت او خدشه‌ای وارد کند.

«بوسا نوا – Bossa Nova» نوعی جز برزیلی و در زبان پرتغالی به معنی «گرایش نو» است. این سبک ترکیبی با کلام از موسیقی‌های سامبا و جز است که در دهه ۵۰ ظهور پیدا کرد و تا یک دهه بعد محبوبیتی جهانی پیدا کرد. بوسا نوا در حقیقت نوع تحول یافته و پیچیده‌تر موسیقی سامبا، اما با ضربی کمتر است.

ژوآو ژیلبرتو و آنتونیو کارلوس خوبیم از پیشگامان این سبک به حساب می‌آیند. این دو نفر، نوازنده و آهنگساز معروف‌ترین آهنگ جز برزیلی یعنی «دختری از ایپانه‌ما» هستند. همسر ژیلبرتو یعنی آسترود ژیلبرتو نیز کار خوانندگی خود را با خواندن این آهنگ آغاز کرد.

ژوآو ژیلبرتو که نوازندگی را به صورت خودآموز فرا گرفته، پیش از این در خاطرات خود گفته بود که موسیقی را در ۱۴ سالگی و زمانی که گیتار را برای اولین بار در دستان خود گرفت، کشف کرده است. استایل خاص او در نوازندگی و تاثیرپذیری او از جز مدرن باعث خلق گامی شد که بوسا نوا نام گرفت.

تا سال ۱۹۶۱ دو آلبوم ‌منتشر شده از سوی او باعث شناخته شدن این ژانر در جهان شده بود و آلبوم سال ۱۹۶۴ او با نام « Getz/Gilberto» و با همراهی استن گتز، ساکسیفونیست مشهور آمریکایی، میلیون‌ها نسخه فروش کرد. ژوآو ژیلبرتو در هنگام مرگ ۸۸ سال سن داشت.