در کاور کردن به لحاظ موسیقایی خلاقیتی وجود ندارد​

موسیقی کوک| خشایار اعتمادی خواننده پاپ که سال گذشته در حرکتی معترضانه نسبت به فضای موسیقی با خوانندگی، خداحافظی کرد، درباره کاور و بازخوانی توضیح داد.

او با اشاره به اینکه کاور با بازخوانی متفاوت است، گفت: بازخوانی به معنای دوباره خوانی یک ترانه است اما کاور به معنای بازسازی یک موسیقی است و به طور دقیق‌تر بازسازی ملودی و تنظیم اثر است. در کاور موسیقی را به خط ملودی می‌رسانند، یعنی تمام شاخ و برگ‌های تنظیم را برمی‌دارند و تغییراتی در آن ایجاد می‌کند‌. نوع سازبندی ها نیز قابل تغییر است و با تغییرات این چنینی همان آهنگ قبلی را دوباره تولید می‌کنند.

اعتمادی در پاسخ این سوال که چرا طی چند سال گذشته کاور آثار خارجی و ایرانی تا حد بسیاری عمومیت یافته و مورد توجه قرار گرفته، گفت: در کاور کردن به لحاظ موسیقایی خلاقیتی وجود ندارد و همان اثر اصلی را اصطلاحأ «ری مدل» می کنند. این رویه به نوعی مانند ساختمان سازی است. زمانی هست که شما خلاقیت به خرج می دهید و ساختمانی را طراحی می کنید و زمانی هست که ساختمانی را «ری‌مدل» می‌کنید، یعنی بخش‌هایی از آن را تغییر می‌دهید. طی این روند ممکن است مقداری از ساختمان را عوض کرده باشید،‌ اما در واقع کار خلاقانه‌ای در آن صورت نگرفته است. موسیقی نیز همینطور است.

او افزود: زمانی که شما ملودی اثری را به صفر می‌رسانید و آن را با دیزاین دیگری بالا می‌آورید به این معنا نیست که کار جدیدی کرده‌اید. اگر می‌بینید چند سالی است آثار کاور شده متعدد منتشر می‌شود و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود دلیلش این است که خلاقیت‌ها کم شده است.

اعتمادی طی گفتگو با ایلنا گفت: نگاه ما به مقوله تنظیم به نوعی ظاهری است و زحمتی که تنظیم‌کنندگان می‌کشند به مراتب بیشتر از زحمت ملودی ساز است، اما این موضوع نادیده گرفته می‌شود.  در حقوق مولفان و موسسان نیز نامی از تنظیم‌کننده برده نمی‌شود؟ (که البته تنظیم‌کنندگان از این نادیده‌انگاری دلخورند و شاید هم حق دارند، زیرا به هرحال تنظیم بخشی از موسیقی است که به سواد و سلیقه دارد.) اما در قوانین موجود کسی که آهنگساز یا ملودی‌ساز است از حقوق مولفان بهره‌مند می‌شود به این دلیل که خلاقیت در ساختن ملودی و آهنگ است و حال اگر توجه کنید متوجه خواهید شد که اغلب آثار ریتم‌محور هستند و این در حالی است که ریتم جزو تنظیم  محسوب می‌شود.

این خواننده در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین اینگونه است که آثار ملودیک کمتر تولید و ارائه می شوند و در این زمینه با کمبود مواجهیم. زمانی که کار ملودیک نداریم یعنی موسیقی خلاقانه نداریم. موسیقی اگر ملودی خوب نداشته باشد مانند ساختمانی است که زیبایی ندارد. مردم توسط ملودی با آثار ارتباط برقرار می‌کنند و اینگونه است که آثاری را زمزمه می‌کنند، می‌خوانند، تکرار می‌کنند یا آنها را با سوت می‌نوازند.