دستان با نی‌جفتی‌نوازی در بوشهر

با هدف نکوداشت پیشکسوتان و ایجادِ انگیزه‌ در نسل جوان برگزار می‌شود

موسیقی کوک| پنجم دی‌‌ماه برنامه‌های موسیقایی «دستان» با محوریت نکوداشت نیم قرن هنر نی‌جفتی‌نوازی در بوشهر برگزار خواهد شد و هنرمندانِ پیشکسوت و نسل جوان در آن به اجرای موسیقی خواهند پرداخت.

این برنامه در تاریخ پنجم دی ماه در سالن «نه دی» وابسته به اداره ارشاد استان بوشهر برگزار خواهد شد.

اجراها در قالب تک‌نوازی پیشکسوتان و نسل جدید با هدف نکوداشتی برای پیشکسوتان و ایجادِ انگیزه‌ای برای نسل جدیدی که به صورت سینه‌به‌سینه این هنر به آنها منتقل شده است، به روی صحنه خواهد رفت.

اجراها در این برنامه به صورت تکنوازی یا به صورت همراهی با ضرب سنتی بوشهری خواهد بود. در این برنامه هنرمندانی همچون احمد علی‌شرفی، مجید پاکدل مهدی لطفی و برخی دیگر از هنرمندان استان اجرای موسیقی خواهند داشت.

برنامه بعدی «دستان» درباره  موسیقی آوازی بوشهر تحت عنوان «شَروه‌خوانی» خواهد بود.

شَرْوِه گونه‌ای خوانندگی به خصوص دو استان بوشهر و هرمزگان است که به آن شهری نیز می‌گویند. شروه به عنوان آواز دشتی و دشتستانی، نغمه‌ای غمگنانه در مایه دشتی است. برای این نغمه اشعار دوبیتی به کار می‌رود که غالباً سروده شاعران دوبیتی سرای جنوب است. شروه در لغت با تلفظ‌های شرفنگ، شرفه و… نوعی خوانندگی، صدای پا و به خصوص به معنی صدا و نغمه آهسته و بانگ است.

«دستان» از سوی انجمن موسیقی شهر بوشهر برگزار می‌شود و در آن موسیقی در ژانر محلی، سنتی و کلاسیک اجرا خواهد شد و برنامه‌هایی نیز برای موسیقی‌دانان پاپ در نظر گرفته شده است.