دوست دارم کارهایم مورد توجه باشد

دوست دارم کارهایم مورد توجه باشد

موسیقی کوک| نشست رسانه‌ای تازه‌ترین ارکستر سمفونیک تهران به رهبری مهمان لوریس چکناواریان شنبه دوم آذرماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

لوریس چکناواریان در ابتدای این نشست رسانه‌ای با اشاره به برگزاری تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با رهبری خودش، گفت: من بعد از چند سال توفیق حضور دوباره در ارکستر سمفونیک تهران را پیدا کرده‌ام.

در این برنامه، قطعه «صلح و دوستی» و قطعه‌ای مربوط به دوران دفاع مقدس را اجرا خواهیم کرد. امیدوارم این کنسرت، به خوبی اجرا شود. این اجرا، مسئولیت زیادی دارد چون هم از نظر آهنگسازی و هم از نظر اجرا می‌تواند دربرگیرنده شرایط ویژه‌ای برای من باشد.

او افزود: در روزهای گذشته تمرین‌ها به شکل مستمر برگزار شده و امروز در مرحله آماده‌سازی کامل است. در این اجرا، آنچه برای من اهمیت داشت، اجرای یک قطعه هفت قسمتی با موضوع شهدای جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس بود که با زبان موسیقی، حوادث مختلف دوران جنگ را ارائه می‌دهد. این اثر اصلاً تبلیغاتی نیست و در آن تلاش شده با یادبودی از شهدای دوران دفاع مقدس، شرایط جدید موسیقایی ارائه شود.

وقتی جوانی چهل ساله بودم

چکناواریان گفت: زمانی که جنگ شروع شد من یک جوان چهل ساله بودم. تحت‌تأثیر قرار گرفتم و از آن موقع می‌خواستم اثری بنویسم که مانند «رستم و سهراب» یک اثر ارزشمند برای ارکستر باشد. برای من بیش از ۱۵ سال طول کشید تا بتوانیم روح اثر را انتقال دهم بنابراین نوشتن اثر همینقدر زمان برد.

من می‌گویم این اثر تبلیغاتی نیست، چون عده‌ای برای میهن خود جان خود را داده‌اند پس چه طور می‌تواند تبلیغاتی باشد. من برای این اثر خیلی زحمت کشیده‌ام و سال قبل توانستم مفخر به تمام کردنش بشوم. امیدوارم اثری که نوشته‌ام بتواند مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد و من در این پروژه شکست نخورم.

این رهبر ارکستر درباره قطعه «صلح و دوستی» توضیح داد: این قطعه در برگیرنده ۱۰ موومان است که پیش از این به سفارش وزارت مسکن و شهرسازی تولید شده بود و دربرگیرنده موضوعاتی در حوزه شهری است که می‌تواند برای شهروندان شکل و شمایل جالبی داشته باشد. از این رو تصمیم گرفتم این قطعه را نیز در کنار قطعه مربوط به دوران دفاع مقدس بگنجانم و فکر می‌کنم ترکیب جالب توجهی خواهد بود.

مایلم کارهایم بیشتر مورد توجه قرار بگیرد

این آهنگساز در بخش دیگری از سخنانش، گفت: فکر می‌کنم در سن ۸۲ سالگی به جایی رسیده‌ام که مایلم کارهایم بیشتر مورد توجه مردم قرار بگیرد. قطعاً رهبری ارکستر را دوست دارم و امیدوارم دوباره روزی فرا برسد که بتوانم حضور مستمری در این عرصه داشته باشم.

البته از این پس اگر بخواهم دوباره در عرصه رهبری ارکستر حضور داشته باشم قطعاً متمرکز بر اجرای آثار خودم خواهد شد. من حدود ۹۰ اثر اجرا نشده دارم که چندی پیش آن‌ها را به موزه موسیقی اهدا کردم و دوست دارم روزی شرایط اجرای همه آن‌ها برایم فراهم شود. آهنگسازی و رهبری برای هم دو دشمن‌اند و نسبت به هم حسود بنابراین یا باید به دنبال آهنگسازی بروی یا رهبری؛ چون نظم متفاوتی را برای زندگی می‌طلبند. خود ارکستر یک سرباز خانه است.

چکناواریان درباره اوضاع و احوال ارکستر سمفونیک تهران هم گفت: شهرداد روحانی همچنان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران است و بنده همچنان به‌عنوان عضوی از خانواده بنیاد رودکی به عنوان رهبر ارکستر حضور دارم.

به هرحال هر ارکستری در همه کشورها دارای فراز و نشیب‌هایی است که بسته به سلیقه افراد این فراز و نشیب‌ها تغییر می‌کند. پس وقتی در این میان بحث سلیقه به میان می‌آید، قطعاً نمی‌توان درباره شرایط کیفی ارکستر نظر قطعی داد. به اعتقاد من این موضوع را باید از تماشاگری که به صورت انفرادی این کنسرت‌ها را می‌بیند بپرسید که این مجموعه با کیفیت است یا خیر؟

با دعوت افضلی تصمیم به همکاری مجدد گرفتم

او در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای با قدردانی از مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی، افزود: من مدتی بود که رهبری ارکستر نمی‌کردم اما با حضور مهدی افضلی و دعوت مجدد او تصمیم گرفتم به عنوان رهبر و آهنگساز حضور داشته باشم البته همانطور که قبلا اشاره کردم پیش از این به‌عنوان مشاور در بنیاد حضور داشتم اما فعالیت هنری نداشتم و این اولین برنامه‌ای است که به عنوان آهنگساز و رهبر فعالیت دارم.

تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران روزهای ششم، هفتم و هشتم آذر ماه سال جاری به رهبری لوریس چکناواریان در تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد.