دو ایرانی در میان نامزدهای گرمی

موسیقی کوک|  با اعلام سایت رسمی «گرمی اواردز» دو ایرانی در دو بخش مختلف گرمی، نامزد دریافت این جایزه معتبر جهانی شدند.

ایلیا سلمان‌زاده و رامین جوادی موسیقیدان ایرانی‌اند که در سطح جهانی مشغول به فعالیت‌اند و امسال هم باعث شدند تا  ایران در میان کاندیداهای بزرگترین جایزه موسیقی جهان نماینده داشته باشد.

بر اساس اعلام سایت رسمی گرمی، ایلیا سلمان‌زاده موزیسین ایرانی ساکن آمریکا برای آهنگسازی ساندترک انیمیشن «شیرشاه» با صدای بیانسه  نامزد گرمی شده است. ترانه این آهنگ توسط یک ترانه‌نویس و تهیه کننده ایرانی-سوئدی با نام ایلیا سلمان‌زاده و لابی رانت هنرمند بریتانیایی بصورت مشترک سروده شده است.
سلما‌ن‌زاده در آلبوم Sweetener با آریانا گرانده نیز به‌عنوان ترانه‌نویس و تهیه‌کننده همکاری کرده بود. آهنگسازی برای  گرانده هم باعث شده تا نام این هنرمند ایرانی در بخش آهنگسازی اصلی کاندیدای دریافت جایزه گرمی شود.

او تا کنون سه مرتبه نامزد جایزه گرمی شده است که اولین بار در سال ۲۰۱۲ برای همکاری با گروه “The Lonely Island” نامزد گرمی شد. دومین بار برای همکاری با جسی.جی نامزده این جایزه شد و سومین بار برای همکاری با الی گولدینگ و تیلور سوئیفت بود که نامزد جایزه گرمی شد. این هنرمند سابقه همکاری با جنیفر لوپز را هم در کارنامه کاری خود دارد.

رامین جوادی هم برای آهنگسازی ساندترک قسمت هشتم «بازی تاج و تخت» نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.

این آهنگساز موفق ایرانی هم پیش از این، برای آهنگسازی فیلم مرد آهنین برنده جایزه گرمی شده بود و تاکنون آهنگسازی سریال های مختلفی از جمله فرار از زندان برعهده داشته است.

کیهان کلهر و حمید سعیدی دو موزیسین ایرانی هستند که پیش از این، در قالب گروهی موفق به دریافت جایزه گرمی شده‌اند.

امسال «تیلور سوئیفت» در سه بخش و «بیانسه» در چهار بخش نامزد دریافت این جایزه که از آن با عنوان معتبرترین جایزه موسیقی جهان هخم نام می‌برند، شده‌اند.