دیدار اهالی هنر با وزیر صمت

دیدار اهالی هنر با وزیر صمت

به گزارش موسیقی کوک،  جمعی از هنرمندان و روسای انجمن‌های هنری روز گذشته ۱۱ مرداد ماه با رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار کردند.

در این دیدار هنرمندان ضمن بیان برخی دغدغه‌های خود به وزیر صمت، خواستار حضور حمایتی پررنگ صنعت از هنر ایران شدند و رضا رحمانی با استقبال از پشتیبانی همه جانبه صنایع از هنر، گفت: صنعت و تجارت ما برای فرهنگ سازی نیازمند اصحاب فرهنگ و هنر است.

در این دیدار چهره‌هایی مانند اسماعیل آذر، شهرداد روحانی، مهدی افضلی، علی شیرازی، حمیدرضا نوربخش، حبیب الله صادقی، محمد معتمدی، اصغر همت، حمیدرضا آذرنگ، اسماعیل خلج، شهرام گیل آبادی، سیف الله پویاراد، امیر راد و … حضور داشتند.

 

سخنان مهدی افضلی مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر آغازگر این نشست بود.

او گفت: مدتی است گلایه های متعددی در خصوص کمبود برخی مواد اولیه خلق آثار هنری را می شنوم و به موازات آن مدتهاست درباره نهادینه شدن همکاری‌های هنر و صنعت سلسله نشست‌هایی را برگزار می کنیم. از دیگر سو از تمایل جدی وزیر صمت برای همکاری با جامعه هنری با خبر شده‌ام. از این رو در فرصت کوتاهی که دست داد این نشست را هماهنگ کردیم تا مقدمه ای برای همکاری‌ها و نشست های بعدی باشد.

افضلی تاکید کرد: تجربه جهانی می گوید هنر و صنعت پیوندی دیرین با هم دارند و کشورهای توسعه یافته از قدرت هنر بهره های بسیار می برند. ضروری است در ایران هم زمینه های تعامل هر چه بیشتر این ۲ مولفه زیر ساختی فراهم شود.

اسماعیل آذر، شاعر  نیز خواهان نگاه حمایتی صنایع از ادبیات ایران شد. او پیشنهاد داد در پی ابزار نگرانی رهبر معظم انقلاب در خصوص وضعیت زبان فارسی برنامه های اصولی ترویجی در این باره با حمایت وزارت صمت تولید و اجرا شود.

حبیب الله صادقی نقاش، سخنران بعدی این جلسه بود. او با اشاره به مشکل ممنوعیت واردات اقلام مورد نیاز هنرمندان تجسمی بیان کرد: متاسفانه شرایطی فراهم شده که هنرمندان تجسمی برای خلق آثار با محدودیت جدی مواجه هستند.

الان یک تیوپ رنگ اکریلیک ۴۸۰ هزار تومان است و این برای هنرمندان از اساتید تا جوانان بسیار گران است. مدادهای هنر نایاب شده‌اند زیرا با این استدلال که مداد در داخل تولید می شود جلوی واردات این اقلام گرفته شده در حالی که در دنیا حدود ششصد نوع مداد وجود دارد و در داخل فقط مداد برای تحریر دانش آموزی تولید می شود نه مدادهای هنری حرفه ای.

علی شیرازی دیگر هنرمند تجسمی حاضر در نشست با بیان اینکه در چند سال اخیر به همت گالری داران ایرانی و افرادی که عاشقانه کار کردند اقتصاد هنر تکان خورده است، گفت: در دوره های اخیر در حراج های هنری خارج از کشور بخش اعظمی از آثار و هنرمندان شرکت کننده از ایران بوده و همچنان رکورد میزان فروش و بالاترین قیمت متعلق به هنرمندان ایرانی است.

این در حالی است که امروز هنرمندان کشورمان نمی توانند مواد اولیه کار خود را پیدا کنند.

او اظهار کرد: اگر کالایی نمونه ایرانی داشته باشد ما اصلا سراغ متریال خارجی نمی رویم مانند جوهر خوشنویسی که اصلا حتی مواد خارجی را هم امتحان نمی کنیم اما در مورد نقاشی و رنگ های مورد استفاده، هر کدام از هنرمندان به یک نوع رنگ خاص شناخته می شوند و ممکن نیست که آن را تغییر دهند.
هنر ایران در منطقه شناخته شده است در حالی که ما الان از رقبای کوچکمان در حال جا ماندن هستیم.

در ادامه این نشست سیف الله  پویا راد، موسس دوسالانه نقاشی دامون‌فر با اشاره به اینکه به عنوان اولین شرکت خصوصی به دلیل دغدغه شخصی هفت دوره از این دوسالانه را برگزار کرده و تاکنون بیش از ١٢ هزار هنرمند جوان از طریق این جشنواره به جامعه هنری معرفی شده‌اند، یادآور شد: امروز برای این آمده‌ام تا موضوع کمبود مواد مصرفی جامعه هنری را مطرح کنم.

هزینه خرید این اقلام در مقایسه با ارزش افزوده آثار خلق شده بسیار ناچیز است. در ایران چهار تولید کننده مداد داریم که تنها مداد محصلی تولید می کنند اما به اشتباه واردات مدادهای تخصصی هنری ممنوع شده و انواع مدادهای با کیفیت و بی کیفیت به صورت قاچاق وارد کشور می شود. امروز استدعا داریم که گشایشی در این زمینه حاصل شود.

امیر راد رییس هیات مدیره انجمن نقاشان ایران نیز با اشاره به اینکه کمبود مواد مصرفی تولید آثار هنری می تواند تبعات بدی برای کشور داشته باشد، گفت: حوزه صنعت و هنر از قرن ١٩ همراهی و پویایی داشته‌اند و ما امیدواریم این نشست آغاز حرکت جدیدی در این خصوص باشد.

او با ارایه پیشنهاداتی در این زمینه گفت: به واسطه حضور انجمن‌ها و خانه های هنری می توان به برگزاری جشنواره‌های هنری میان رشته ای صنعت و هنر فکر کرد. همچنین طراحی جوایز هنری و یا برپایی جشنواره‌های در حوزه صنعت مثلا صنعت خودروسازی امکان پذیر است که می توان در این خصوص کارگروهی را تعیین و موارد را بررسی کرد.

در ادامه نشست حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی با اشاره به بضاعت محدود وزارت ارشاد در حمایت از فرهنگ و هنر، گفت: امکانات و فضاهای گسترده ای در مجموعه وزارت صنایع هست که می تواند حامی فرهنگ باشد.

متاسفانه حتی در بخش‌هایی از زیر مجموعه شما که حامی رویدادهای هنری می شوند، هزینه را صرف کنسرت های پاپ و پرمخاطب می کند در حالی که باید از موسیقی هویتی مانند ارکسترهای ملی و سمفونیک و موسیقی محلی حمایت کرد.

او تاکید کرد که می توان آشتی دوسویه ای بین هنر و صنعت داشت به طوری که هنر هم بتواند ابزاری در جهت دغدغه های این بخش مانند تولید ملی قرار گیرد.

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران هم در سخنانی در خصوص مسایل حوزه موسیقی و فعالیت ارکستر سمفونیک توضیحاتی ارایه کرد.

او در ادامه با اشاره به اینکه امکان همکاری ارکستر با بخش صنعت برای اجراهای موسیقی و ساخت قطعات سمفونیک وجود دارد، افزود: ٢۵ سال پیش در پروژه ای در آتن شرکت داشتم که ارکستر فیلارمونیک لندن قطعه‌ای را در آکروپلیس ضبط کرد. به اذعان سازمان جهانگردی یونان پخش همین قطعه به صورت قابل توجهی میزان گردشگر این کشور را افزایش داده بود.

سابقه این تجارب یا همکاری‌ها در دنیا وجود دارد و در ایران نیز قابل اجراست. موزیسین‌ها برای به روز رسانی سازهای خود این روزها در بازار با کمبود مواد حرفه ای مانند سیم ساز مواجه هستند.

محمد معتمدی خواننده، دیگر هنرمند حاضر در این دیدار عنوان کرد: موسیقی ما امروز مانند تجربه ٣٠ سال پیش خانه‌های قدیمی در کاشان است که هنوز ارزش واقعی آن مشخص نشده است. اگر بخشی مانند صنعت به این موضوع توجه کرده و حمایت کند یک سرمایه گذاری در جریان ایده آل فرهنگی است که چندین سال بعد نتیجه می دهد.

شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه صنعت به هنر نیاز دارد و هنر هم برای رشد به صنعت، گفت: هنرمندان در جامعه ایران مرجعیت ٢۶ درصدی دارند. همین ظرفیت می تواند شما را در اهدافتان مانند همین موضوع  حمایت از تولید ملی کمک کند.

او با اشاره به موضوع دیپلماسی فرهنگی گفت: در این فصل تحریم‌ها هنرمندان به راحتی آثار هنری خود را در کشورهای دیگر نمایش می دهند و حتی فروش اثر و عایدی هم دارند. در بسیاری از کشورها و مراکزی که امکان حضور صنعت نیست آثار هنری به راحتی عرضه می شوند به طور مثال همین زعفران ایرانی را در قالب یک رویداد هنری در کشورهای دیگر عرضه کنید تا ببینید چه نتایجی دارد.

گیل آبادی با اشاره به امتیازدهی به صنایع بر اساس عمل به مسئولیت های اجتماعی اظهار کرد: بخشی از این مسئولیت اجتماعی می تواند هنر باشد، کمیته صنعت و هنر را شکل بدهید تا بسیاری از این موارد در ان قابل احصا باشد چرا که هنر برای صنعت منافع بیشماری دارد.

در ادامه حمیدرضا آذرنگ دبیر جشنواره تئاتر مقاومت خواستار حمایت جدی وزارت صمت از این رویداد ملی که پایگاه آن در خرمشهر است، شد.
اصغر همت و اسماعیل خلج هم در همین راستا خواهان توجه افزون تر صنایع به مقوله فرهنگ و هنر شدند.

در پایان این دیدار رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به هنرمندان در این نشست با ذکر خاطره خود از اثر هنری سریال «امام علی» علیه السلام و اثرگذاری آن بر مخاطب بیان کرد: امروز رو تاریخی و به یاد ماندنی برای بنده است که در حضور اصحاب بزرگ فرهنگ و هنر هستم.

زمانی که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم جمله ای داشتم با این مضمون که «فرهنگ و هنر باید به کمک صنعت بشتابد.» امروز در کارم این جمله را بیشتر از همیشه حس می کنم.

او با سپاس از موسسه توسعه هنرهای معاصر برای تشکیل این جلسه، تاکید کرد مسائلی مانند فرهنگ سازی در شرایط تحریم، تولید ملی و یا موضوعاتی از این قبیل بدون زبان هنر ماندگار نمی شود.

رحمانی وزیر صمت در بخش دیگری از سخنانش گفت: به طور نمونه معدن یک نعمت خدادادی است و تولیدات معدنی امروز کشور ارزشی بیش از ٢٠ میلیارد دلار دارد ولی مردم شناخت درستی از این معادن ندارند. اینجاست که زبان هنر به کار می‌آید.

او با اشاره به اینکه برخی صنایع در کشور خود هنر هستند، افزود: اینکه چطور حمایت معنادار مردم از تولیدات ملی را نهادینه کنیم نیازمند زبان هنر است و این تخصص شماست. شما به صنعت کمک کنید. در این خصوص کمیته و یا کارگروه هنر و صنعت هر چه زودتر تشکیل شود.

رحمانی با اشاره به برنامه در حال اجرای وزارتخانه صمت با عنوان ارتباط دانشگاه و صنعت که اثرات محسوسی را به دنبال داشته است، گفت: می توان همین کار را در حوزه فرهنگ هم انجام داد. همچنین علاقه داریم تا آثار هنری با موضوعات و دغدغه‌های حوزه صنعت تولید شود.

او در پایان در رابطه با موضوع ممنوعیت واردات ملزومات حوزه هنرمندان تجسمی متذکر شد: معاونت بازرگانی وزارت صمت مسئول بررسی موضوع و پیشنهاد راه حلی برای رفع آن می شود. البته می توان همزمان برنامه ریزی‌هایی هم برای تولید این مواد در داخل کشور انجام داد.