راویان سنتور روی صحنه می‌روند

در قالب دو شب کنسرت «روایت دوم»

موسیقی کوک| دومین کنسرت از سلسله کنسرت‌های تکنوازی «راویان سنتور» با عنوان «روایت دوم» روی صحنه می‌رود.
این کنسرت با همکاری فرهنگستان هنر در دو پنج‌شنبۀ متوالی (۲۰ و ۲۷ تیرماه) در سالن باربد فرهنگستان برگزار می‌شود.
شب اول این کنسرت،۲۰تیر ماه، به تکنوازی سنتور توسط احمد رضاخواه، یاسمین رحمتی، کوروش شاهانی، و مهدی یسری اختصاص خواهد داشت و در شب دوم، ۲۷ تیرماه مهدی مظاهری، کژوان ضیاءالدینی، حمیدرضا برزویی، و مرجان راغب به ارائه تکنوازی بر اساس موسیقی دستگاهی ایرانی خواهند پرداخت.

گروه تکنوازان «راویان سنتور» از همگرایی ۸ نوازندۀ سنتور و با هدف فعالیت همسو در زمینۀ تکنوازی در پاییز ۹۶ تاسیس شده است و اولین کنسرت خود را در سال ۹۷ در سالن عمارت روبرو به روی صحنه برده است. علاقمندان می‌توانند جهت تهیۀ بلیت به سایت تیوال مراجعه نمایند.

گفتنی است تک‌نوازی، تک‌خوانی، تنها یا سولو (به ایتالیایی: solo، به معنای «تنها» و «منفرد») قطعه یا قسمتی از موسیقی است که توسط یک اجراکننده، اعم از نوازنده یا خواننده، اجرا می‌شود.

در عمل، این عنوان می‌تواند شامل مفاهیم متعددی در زمینهٔ موسیقی و مفهوم آن باشد. برای مثال، یک تک‌نوازیِ پیانو در یک کنسرتو به همراه ارکستر یا یک قطعه شب‌خوانی (نوکتورن)، که تک‌نوازیِ یک ساز است.

این واژه همچنین برای اجرای هنریِ انفرادی و گاهی برای اطلاق به اجراکننده به صورت تک‌نواز (به لاتین: soloist) به‌کار می‌رود.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی برابرهای تک‌خوانی، تک‌نوازی و تنها را برای «سولو» تصویب کرده‌است.