رسانه مناسب برای عرضه موسیقی خوب وجود ندارد

محمدرضا چراغعلی

موسیقی کوک| محمدرضا چراغعلی ، موسیقی‌دان، آهنگساز و نوازنده  با اشاره به انتشار رایگان آلبوم «تهران عاشق» با صدای «محمد معتمدی» بیان کرد: طرح اصلی انتشار رایگان این آلبوم متعلق به شهرداری تهران است و بنا شد کنسرت این کار هم که قرار است همزمان با شب یلدا به عنوان هدیه به مردم به صورت رایگان و آنلاین برگزار شود.

عرضه آلبوم از ۲۳ آذر

او که آهنگساز آلبوم «تهران عاشق» است، با بیان اینکه این آلبوم از ۲۳ آذر به صورت رایگان در دسترس مردم قرار خواهد گرفت، درباره اهداف این کار گفت: نزدیک به یکسال است که مردم با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند و صنف هنرمندان هم از این مساله مستثنا نیست، اما در این میان صنف موسیقی و آواز به دلیل برگزار نشدن کنسرت ها ضربه بیشتری دید. شهرداری تهران هم به دنبال حمایت از این صنف اقدام کرد.

لزوم حمایت شهرداری از موسیقی

محمدرضا چراغعلی ادامه داد: این بخشی از رسالتی است که شهرداری‌ها در همه جای دنیا انجام می‌دهند یعنی حمایت از ارکستر فیلارمونیک و اجراهایی برای مردم. حمایت از انتشار رایگان آلبوم «تهران عاشق» هم حرکت بسیار زیبایی بود که شهرداری تهران انجام داد و به ما برای تولید این اثر کمک کرد.
این آهنگساز و موسیقی‌دان با بیان اینکه این آلبوم ۹ قطعه جدید دارد،

گفت: همه قطعات به صورت تلفیقی است چرا که نگاهم همیشه به موسیقی مدرن تری بوده تا موسیقی سنتی، البته کارها برگرفته از موسیقی ایرانی و المان‌های ایرانی است و از سازهای ایرانی استفاده شده است؛ اما عرضه و بسته بندی در یک پیج مدرن و امروزی است. تصور می‌کنم تجربه جدیدی برای آقای معتمدی است و مردم هم استقبال خوبی خواهند داشت.

چراغعلی گفت: در این آلبوم سعی شده تا رخداد متفاوتی رقم بخورد، به طوری که همه شعرها و ترانه‌ها فاخر و عاشقانه است و برای هر قطعه یک ساز سولو، محور است و ارکستر هم همراهی می کند؛ اما هر کدام از قطعه‌ها یک ساز مشخص و مستقل برای خود دارد.

معضل اصلی موسیقی در کشور

آهنگساز آلبوم «تهران عاشق» معضل اصلی موسیقی در کشورمان را نداشتن رسانه عنوان کرد و توضیح داد: رسانه مناسب برای عرضه موسیقی خوب وجود ندارد، رسانه ملی اصلا زمانی را برای پخش موسیقی در نظر نگرفته است و در نتیجه مردم به رسانه‌هایی رجوع می‌کنند که فیلتری ندارد و آزادتر هستند. بنابراین دقیقا ضربه را از همین جا می خوریم؛ چرا که فضای مجازی یک هجمه‌ای از هجویات و مبتذلیات را به دنبال دارد که بدون هیچ فیلتری در اختیار مردم قرار میگیرد، چرا که سهل الوصول و سهل الهضم است.

ذائقه شنیداری مردم تغییر کرده است

این نوازنده ساز پیانو، ادامه داد: دسترسی آسن به موسیقی سبب شده تا مردم به آن رجوع کنند و در نتیجه ذائقه شنیداری شان تغییر می کند، رخدادی که متاسفانه حالا اتفاق افتاده است. این مسایل همه از زیان‌های نبود رسانه است درواقع رسانه‌ای برای انتشار کار و موسیقی خوب به مردم در دسترس نیست.
چراغعلی این را هم گفت که کاری که نهادهای دولتی می توانند بکنند تبلیغات است، از شهرداری تهران هم خواهش کردیم برای کنسرت از تبلیغات شهری استفاده کند تا خبررسانی خوبی در این زمینه انجام دهیم و موسیقی فاخر به گوش مردم برسد، کاری که نه وزارت ارشاد انجام می دهد و نه رسانه ملی.

مضامین عاشقانه و عرفانی در آلبوم جدید

«محمد معتمدی» خواننده‌ ایرانی آلبوم «تهران عاشق» را در ۹ قطعه که یک قطعه آن درباره تهران و قطعه دیگری درباره ایران است اجرا کرده است. عمده قطعات این آلبوم مضامین عاشقانه و عرفانی دارد و آهنگسازی و تنظیمِ آنها را «محمدرضا چراغعلی» بر عهده داشته و ترانه‌های آن را «سجاد عزیزی آرام» ‌ سروده است.
ترتیب و چیدمان قطعات در آلبوم گل سنگ، پریشانی، بی‌خاطره، ایران، سراب، با من بمان، می‌نویسم عشق، تهرانِ عاشق، پناه آخر، تهرانِ عاشق (بی‌کلام) است. این آلبوم به صورتِ رایگان از دقایق نخست روز یکشنبه ۲۳ آذرماه ۹۹ از سایت «موسیقی ما» و «شبکه شهر» برای عموم مردم ایران قابل دسترس و دانلود خواهد بود.