رم برای «انیو موریکونه» کلاه از سر برداشت

جشنواره ویدیوچیتا در شهر رم با اعطای جایزه یک عمر دستاورد به آهنگساز بزرگ سینما برگزاری اولین دوره‌اش را اعلام کرد؛

موسیقی کوک| جشنواره «ویدیوچیتا» تازه‌ترین جشنواره شهر رم جایزه یک عمر دستاورد خود را به پاس آثار موسیقیایی فوق‌العاده و همچنین تاثیر بر موسیقیدان های نسل جوان به «انیو موریکونه» اعطا کرد.این جایزه ۲۷ اکتبر با همکاری  بنیاد «پیو» و «روزلا آنجلِتی» در دانشگاه «ساپینزا» رم اهدا شد.

«فرانچسکو روتلی» بنیانگذار جشنواره «ویدیوچیتا» در این مراسم خطاب به «موریکونه» گفت: برای میلیون‌ها ایتالیایی، تو موسیقی متن زندگی شده‌ای و باقی خواهی‌ماند.

این مراسم مملو از برندگان جایزه اسکاری بود که به ستایش از «انیو موریکونه» می‌پرداختند.«دانته فرتی» و «فرانچسکا لو اسکیاوو» طراحان صحنه برنده جایزه اسکار برای آثار «مارتین اسکورسیزی» در این مراسم از تاثیر شگرف «موریکونه» بر سینما گفتند.«فرتی» گفت: «موریکونه» تاریخ را ساخت. او افزود: «موریکونه» ۲ اسکار دارد درحالی‌که شایسته چندین اسکار بوده است.

«لو اسکیاوو» نیز درباره آهنگساز «حرفه ای» و «سینما پاردایزو» گفت: او بسیاری از فیلم‌ها را به اوج رساند. «ای آر رحمان» آهنگساز برنده ۲ جایزه اسکار برای فیلم «میلیونر زاغه نشین» نیز که در این مراسم حضور داشت، درباره این آهنگساز افسانه ای چنین گفت: وقتی به کشور ایتالیا فکر می‌کنم، «موریکونه» را به یاد می‌آورم. موسیقی هیچ مرزی ندارد، استاد! برای نواختن آنها از تو متشکرم.

«موریکونه» که به وضوح تحت‌ تاثیر این ستایش‌ها قرار گرفته بود، گفت: هرگز نمی‌توانستم چیزهای زیبایی را که این‌جا گفته شد، تصور کنم. آهنگساز «روزی روزگاری در آمریکا» در لحظه دریافت جایزه بیان کرد: من فقط وظیفه‌ام را در زندگی انجام داده‌ام؛ تلاش برای انجام کار خوب و عالی. از شما و از همه کسانی که در این راه به من کمک کردند، تشکر می‌کنم.

این مراسم با اجرای آثار «موریکونه» توسط ارکستر سمفونیک رم که رهبری آن را «آندریا موریکونه» پسر «انیو موریکونه» برعهده داشت، به پایان رسید. به گزارش مهر، این مراسم، نخستین دوره جشنواره «ویدیوچیتا» است که به مدت ۱۰ روز در شهر رم در حال برگزاری است. این جشنواره روز یکشنبه ۲۸ اکتبر به کار خود پایان می‌دهد.

۱۰ نوامبر امسال «موریکونه» آهنگساز بزرگ و پرکار سینما ۹۰ ساله خواهد شد، به همین منظور شهر رم زادگاه این آهنگساز بزرگ با برگزاری مجموعه‌ای از جشن‌ها نود سالگی او را گرامی می‌دارد.

«موریکونه» تاکنون بیش از ۱۰۰ قطعه موسیقی کلاسیک و بیش از ۵۰۰ اثر برای آثار سینمایی و تلویزیونی ساخته است. از مشهورترین آثار این آهنگساز می‌توان به سه گانه دلار ساخته «سرجیو لئونه»، آهنگ‌های درخشانش برای فیلم های «نبرد الجزایر»، «تسخیرناپذیران»، «ماموریت مذهبی» و «مالنا» اشاره کرد.

«موریکونه» علاوه بر دریافت جایزه اسکار افتخاری برای یک عمر دستاورد هنری در سال ۲۰۰۷، جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را  برای فیلم «هشت نفرت انگیز» در سال ۲۰۱۶ در سن ۸۷ سالگی بدست آورد.