رهبری با ارکستر دولتی ازمیر به صحنه می‌رود

جمعه هشتم آذر؛

موسیقی کوک| علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر هشتم آذر ماه با همراهی یک نوازنده شناخته شده چینی رهبری تازه ترین کنسرت ارکستر دولتی ازمیر را به عهده می‌گیرد.

این آهنگساز و رهبر ارکستر روز هشتم آذر ماه سال جاری با همراهی یک نوازنده شناخته شده چینی به نام دان زو رهبری تازه‌ترین کنسرت ارکستر دولتی ازمیر را به عهده می‌گیرد. حضور رهبری در این کنسرت به دعوت مرکز فرهنگی هنری احمد سایگون صورت گرفته است.

علی رهبری، رهبر و مدیر هنری سابق ارکستر های سمفونیک شهرهای بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران که ماه گذشته رهبری کنسرت افتتاحیه ارکستر سمفونیک استانبول را نیز به عهده داشت، در این کنسرت آثاری از روبرت شومان و گوستاو مالر را رهبری می‌کند.

دان زو که از او به عنوان یکی از نوابغ کشور چین یاد می‌شود، در سن ۹ سالگی برای اجرای کنسرتو ویولن مندلسون در پکن روی صحنه رفت و بعد از آن برای اجرا به اکثر ارکسترهای بزرگ دنیا با رهبرانی چون فیلیپ انترومون، موهای تانگ و کریستف پندارسکی دعوت شد.

همکاری در فستیوال «تانگل وودبوستون» آمریکا، فستیوال «زالسبورگ» اتریش و فستیوال «ماجو موزیکال» ایتالیا از جمله فعالیت‌های شاخص این هنرمند محسوب می‌شود.

علی رهبری در سال ۱۳۲۷ در تهران زاده شد. پدرش پزشکیار بیمارستان فیروزآبادی شهرری بود. از کودکی با موسیقی مطربی روحوضی آشنا شد و برنامه‌هایی را در سینماهای کشور و رویال تهران اجرا کرد. او برای تحصیل در رشته موسیقی به هنرستان موسیقی ملی رفت و زیر نظر تارخانیان، رحمت‌الله بدیعی و حسین دهلوی موسیقی را به طور جدی و علمی پیگیری کرد.

در ۱۷ سالگی نوازنده ویلن ارکستر صبا شد. رهبری در ۱۸ سالگی برای ادامه تحصیل و با استفاده از بورسیه دولتی به اتریش عزیمت کرد. او دوره آهنگسازی را در آکادمی موسیقی وین در سه سال به پایان رساند. پس از فارغ‌التحصیلی آکادمی وین او را به‌عنوان دستیار در رشته آهنگسازی استخدام کرد.