روایتی از «کجایید ای شهیدان خدایی»

به مناسبت روز بزرگداشت مولانا و در ایام ماه محرم «شهان آسمانی» منتشر شد ؛

موسیقی کوک| قطعه بی‌کلام «شهان آسمانی» بر اساس اثر جاودان «کجایید ای شهیدان خدایی» هوشنگ کامکار با موسیقی بهنود یخچالی، تک‌نوازی ویولن علی جعفری پویان، تک‌نوازی ترومپت زنده‌یاد کیومرث میردادیان و همراهی گروه سازهای زهی منتشر شد.

بهنود یخچالی به عنوان آهنگساز، علی جعفری پویان به عنوان تک‌نواز ویولن و ویولا و نوازنده ویلن یک و ویلن دو و نوازنده ویلنسل، تینا جامه گرمی، مونیکا لران و یگانه حسینی‌نیا به عنوان نوازندگان ویولن اول و دوم، سهراب برهمندی به عنوان نوازنده ویولنسل، نگار نوراد به عنوان نوازنده ویولنسل، حامی حقیقی که صدابرداری، میکس و مسترینگ را انجام داده، کامبیز باقری در بخش عکس و تصویر، علیرضا صفر نژاد به عنوان تدوینگر، سوگل ضامنی که گرافیک کار را بر عهده داشته و آیدین الفت، فراز تعالی و نیما جوان همراهان پروژه، گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.

«کجایید ای شهیدان خدایی» با شعری از مولانا سال ۱۳۵۸ تولید شد و توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری و با صدای هوشنگ کامکار در استودیو «بل» ضبط شد. این اثر در آن مقطع بر اساس حال و هوای روزهای ابتدایی پس از انقلاب ضبط  شده بود که شهرام ناظری در سال ۱۳۶۰ آن را اجرا و ضبط کرد.

هوشنگ کامکار درباره ساخت این قطعه که یکی از آثار ماندگار او محسوب می‌شود، گفته است: «شعری از مولانا را برای این کار انتخاب کردم که اتفاق ویژه‌ای بود. این کار را برای دل خودم و به خرج خودم ساختم. آن موقع تازه ازدواج کرده بودم و این کار را با هزینه هدیه‌های ازدواجم با ارکستر سمفونیک ضبط کردم.»

قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» اگرچه قبل از جنگ ساخته شد، اما پخش بسیار زیاد آن از صداوسیما و هم‌خوانی حال و هوای آن با روزهای جنگ آن را به اثری مطرح تبدیل نمود که البته استفاده مولانا از واژه شهید نیز در این محبوبیت بی‌تأثیر نبود.

قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی»، تنها اثر هوشنگ کامکار درباره جنگ نیست او طی سال‌های بعد آثاری را با محوریت جنگ و مرتبط با موضوع خرمشهر و حلبچه تولید کرد که البته مانند قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» ماندگار نشدند و در خاطره‌ها نماندند.

قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» طی سال‌های گذشته توسط ارکستری به رهبری نادر مشایخی و گروه کر ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی اجرا شده است (شهرداد روحانی در سال ۱۳۹۶ با همراهی ارکستر جوانان جهان به رهبری «دامیانا جورانا» قطعه کجایید ای شهیدان خدایی را در کلیسای «سانتا ماریا اراچلی» در شهر رم ایتالیا روی صحنه برده است.)

هوشنگ کامکار پس از گذشت سی سال از جنگ، در جلسه نقد و بررسی اثر «پوئم سمفونی خرمشهر و حلبچه» که آذرماه سال ۱۳۹۰ در تهران برگزار شد، از صداوسیما بابت پخش بی‌اجازه قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» انتقاد کرده است..