رونمایی از ارکستر فیلارمونیک برج میلاد

موسیقی کوک| ارکستر فیلارمونیک برج میلاد شامگاه شنبه ۱۲ مرداد با رهبری آرش امینی و لوریس چکناواریان و همراهی فواد حجازی پس از سال‌ها دوری از صحنه موسیقی کار خود را آغاز کرد. این مجموعه در کنسرت  افتتاحیه خود رپرتواری متشکل از آثار آهنگسازان صاحب نام ایرانی و بزرگان موسیقی کلاسیک جهان را اجرا کرد.

در رپرتوار کنسرت دیشب این ارکستر آثاری نظیر «سوییت آرارات» اثر لوریس چکناواریان، «اورتور آرایشگر شهر سویل» اثر جواکینو روسینی آهنگساز ایتالیایی قرن هجدهم میلادی، «سوییت شرقی» اثر محمد سریر، «هفده سالگی»، «یلدا» و «همه چیز از خودم» از ساخته های فواد حجازی، «نموومان سمفونیک چهارگاه» اثر علی بکان، «بیژن و منیژه» اثر زنده یاد حسین دهلوی، موسیقی تیتراژ سریال سربداران اثر فرهاد فخرالدینی، «رقص های مجار» شماره یک اثر یوهانس برامس آهنگساز رمانتیک آلمانی در قرن هجدهم، «فوگ در ر مینور» اثر یوهان سباستیان باخ موسیقیدان پرآوازه سبک باروک آلمانی در قرن هفدهم و قطعات عاشقانه اجرا شد.

در این کنسرت فواد حجازی نوازنده نام آشنای ساکسیفون و از آهنگسازان تاثیرگذار در جریان موسیقی پاپ بعد از انقلاب به همراه آنسامبل پاپ خود و بعد از سالها دوری از صحنه در کنار ارکستر فیلارمونیک برج میلاد قطعاتی را با همراهی این ارکستر اجرا کرد.

آرش امینی که از نوازندگان با سابقه ارکستر سمفونیک تهران بود و آخرین حضور او در عرصه موسیقی به رهبری ارکستر سمفونیک عراق در جشنواره سی‌ام موسیقی فجر بازمی‌گردد، پس از سالها دوری از صحنه این بار با عنوان مدیر هنری و رهبر ارکستر فیلارمونیک برج میلاد روی صحنه آمد.

در نخستین اجرای این ارکستر جمعی از مدیران حوزه شهری شامل حجت نظری عضو شورای شهر تهران، ابراهیم شیخ معاون منابع انسانی شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری، سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی و توسعه شهری، بهروز آذر مدیر کل امور بانوان و همچنین هنرمندانی همچون فرهاد فخرالدینی موسیقی دان، کامبیز روشن روان آهنگساز، عبدالحسین مختاباد خواننده و حجت الله ایوبی رئیس یونسکو در ایران نیز حضور داشتند.

به نقل از روابط عمومی برج میلاد، در توضیح فعالیت های این ارکستر آمده است:

«شهرداری تهران در چارچوب وظایف فرهنگی خود و در راستای ارتقای فرهنگ شنیداری شهروندان، ترویج موسیقی فاخر بین آنان و نیز سوق دادن این علاقه مندان به سوی موسیقی علمی، طرح تاسیس یک ارکستر بزرگ را در دستور کار خود قرار داد.

با توجه به امکانات ویژه برج میلاد این ماموریت به مدیریت این مجموعه سپرده شد و در نهایت و همکاری با گروه های هنری، ارکستر فیلارمونیک برج میلاد تشکیل شد. اجرای آثار آهنگسازان ایرانی، بکارگیری تکنوازان، خوانندگان و رهبران مهمان ایرانی از جمله اهداف و برنامه های این ارکستر معرفی شده است.»

مدتی قبلی خبری با عنوان اولین اجرای «اولین ارکستر فیلارمونیک شهر تهران» منتشر شد که چند روز بعد از آن، انتقاد آرش گوران رهبر «ارکستر فیلارمونیک تهران» را به دنبال داشت. گوران در نامه ای سرگشاده اعلام کرده بود استفاده از نام «ارکستر فیلارمونیک تهران» پیگرد قانونی دارد. به نظر می رسد این انتقاد باعث شد تا نام «ارکستر فیلارمونیک شهر تهران» به «ارکستر فیلارمونیک برج میلاد» تغییر کند.