رونمایی از اسناد یک فیلم مستند

نمایشگاه پژوهشی چاووش از درآمد تا فرود برگزار می‌شود

موسیقی کوک| نمایشگاهی پژوهشی از اسناد و منابع فیلم مستند «چاووش از درآمد تا فرود» با کیوریتوری سروش میلانی‌زاده برگزار می‌شود.

مستند «چاووش؛ از درآمد تا فرود» به کارگردانی هانا کامکار و آرش رئیسیان، مدتی قبل در گروه «هنر و تجربه» به اکران درآمد.

این مستند که به گفته سازندگانش بیش از ۱۶ سال زمان صرف ساخت آن شده، روایتی از جوانان موسیقی‌دان در دهه پنجاه خورشیدی است که تلاش کردند گونه‌ای دیگر به موسیقی ایرانی بنگرند و امروز، اعضای آن همگی از بزرگان موسیقی ایران هستند.

در این مستند روند شکل‌گیری دو گروه «شیدا» و «عارف» و در ادامه تشکیل کانون چاووش و در نهایت دلایل از هم پاشیدگی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

می‌توان این اثر را روایت‌گر شکل‌گیری، حیات و از هم گسستن کانون موسیقی چاووش دانست که به سرنوشت سازترین لحظات تاریخ اجتماعی ایران گره خورده است.

در مستند «چاووش؛ از درآمد تا فرود» هنرمندان برجسته موسیقی محمدرضا شجریان، زیدالله طلوعی، علی اکبر شکارچی، بیژن کامکار، شهرام ناظری، حسین علیزاده، عبدالنقی افشارنیا، پشنگ کامکار، قشنگ کامکار، هادی منتظری، هنگامه اخوان، جمال سماواتی، ارژنگ کامکار

صدیق تعریف، مجید درخشانی، ارشد تهماسبی، محمد فیروزی، جمشید عندلیبی، حمید متبسم، سعید فرج‌پوری و اردشیر کامکار نکات گوناگونی را درباره کانون چاووش عنوان می‌کنند. همچنین برخی از این هنرمندان در طول فیلم تک نوازی‌هایی دارند.

علاقه‌مندان برای دیدنِ این نمایشگاه می‌توانند به آدرس میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بالاتر از طالقانی کوچه سوسن پلاک ۴ واحد ۲ مراجعه کنند.