رونمایی از سلطان کنسرت

سلطان کنسرت

موسیقی کوک- علی نامجو| سایتی که دیشب محمد معتمدی به عنوان سلطان کنسرت از آن یاد کرده است، محصول یک دوره زمانی بلند و نتیجه مدیریت یا عدم مدیریت فضا از سوی مسئولان ادوار مختلف موسیقی کشور است.

کاری که او در اولین یادداشت اینستاگرامی‌اش انجام داده، احتمالا رونمایی از سلطان کنسرت نام دارد اما ماجرای هنر کشور ما و مدیریت آن بسیار پیچیده‌تر و به باور برخی غم بارتر است. همین چند روز قبل کلیپی در برخی از صفحات پربازدید و البته فان اینستاگرام بارگذاری شده بود که می‌خواست خواننده ای را به مخاطبانش معرفی کند به تهیه کنندگی صاحب سایت ایران کنسرت.

تا چند وقت بعد از این هم احتمالا باید انتظار داشته باشیم که شرکت مربوطه برای این چهره تازه وارد کنسرت‌هایی برگزار کند در سالن‌های بزرگ پایتخت و  لحظه‌ای بعد از آن  نوبت به تور کنسرت‌های ایران و خارج از کشور این جوان عاشق شهرت برسد.

مرور این قصه شاید برای آن دسته از آدم‌هایی که فکر می‌کنند با استعدادترند و احتمالا خوش صداتر قطعا تلخ است. راستش برای ما هم که به عنوان خبرنگار یا روزنامه نگار موسیقی خودمان را چند سالی است جا زده‌ایم، غم انگیز است اما چه قبول کنیم چه نه این شیوه امروز نه فقط از سوی مدیر سایت ایران کنسرت که از طرف همه آدم‌هایی که در این سال‌ها از آنها با عنوان مافیای موسیقی یاد می‌کنند، در عرصه هنر موسیقی رواج پیدا کرده و سند شش دانگش هم به نام همین چند تا خورده است.

به هر شکل معتمدی را نمی‌توان دوست نداشت چون آدم با دل و جراتی است. شاید هم پشتش گرم باشد که این طور درمی‌افتد با سلطان. هر طور که هست اما می‌شود مطمئن بود که یادداشت اینستاگرامی محمد معتمدی دل خیلی‌ها را خنک کرده حتی اگر هیچ تغییری هم در شرایط موجود ایجاد نکند. با هم این یادداشت را با عنوان «مقایسه قدرت تاثیرگذاری سلطان کنسرت با وزیر ارشاد(یادداشت اول- قدرت مالی)» می‌خوانیم:

سلام به روی ماه همگی

پرسیده‌اند چطور ادعا کرده‌ای که سلطان کنسرت از وزیر ارشاد قوی‌تر است.

سعی می‌کنم در قالب چند یادداشت کوتاه، از ابعاد مختلف و به بیانی ساده مسآله را توضیح دهم.

یادداشت اول _قدرت مالی

کل بودجه سالیانه دفتر موسیقی وزارت ارشاد حدود ده میلیارد تومان است. تا اینجا را بخاطر داشته باشید. با یک تحلیل و محاسبه ساده می‌بینیم که بر روی سایت خصوصی سلطان(ایران کنسرت) بطور متوسط روزانه ده هزار بلیط کنسرت و تئاتر و جشن و جنگ و امثالهم برای تهران و شهرستان‌ها به فروش می‌رسد. میانگین بهای بلیط امروز حدود صد هزار تومان می‌باشد.

یعنی روزانه یک میلیارد تومان به حساب سلطان واریز می‌شود. پنج درصد از مبلغ کل فروش بلیط سهم سلطان است. یعنی روزانه پنجاه میلیون تومان. اگر کل روزهای بلیط فروشی در سال را سیصد روز در نظر بگیریم، می شود به عبارت سالی پانزده میلیارد تومان.

یعنی یک و نیم برابر کل بودجه موسیقی کشور. تازه این سود خالص سلطان کنسرت است و گردش مالی حدود سیصد میلیاردی حساب بانکی سلطان موجب اعطای تسهیلات و گشایش اعتبارات سنگین بانکی برای وی می‌باشد.

البته بخش قابل توجهی از آنچه بر روی سایت سلطان به فروش می‌رسد کنسرت‌هایی است که خود سلطان در مقام برگزارکننده و تهیه کننده اجرا می‌کند که اگر حتی بیست درصد از کل بلیط‌ها را شامل شود درآمد سلطان در حالت بدبینانه به حدود چهل یا پنجاه میلیارد در سال می‌رسد. اینگونه است که سلطان تنها با ثبت یک دامنه اینترنتی و از طریق لپ تاپ ( و البته حمایت های چندین ساله درون سیستمی)، از بعد مالی از وزارت ارشاد قوی‌تر است.

ادامه دارد…