رونمایی از مستند «ذاکر»؛ روایتی از نورمحمد

به کارگردانی فرشاد فداییان؛

فیلم مستند «ذاکر» به کارگردانی فرشاد فداییان روز چهارشنبه شانزدهم مرداد با حضور تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران صاحب نام موسیقی رونمایی می‌شود.

به گزارش موسیقی کوک، فیلم مستند «ذاکر» به کارگردانی فرشاد فداییان ساعت ۱۹ روز چهارشنبه شانزدهم مرداد با حضور تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران صاحب نام موسیقی  از جمله منوچهر انور، کیاوش صاحب نسق، فرشاد فداییان  در مجموعه «شهر کتاب مرکزی » رونمایی می شود.

این مستند درباره زندگی «نورمحمد دُرپور» دوتار نوازخراسانی است که نشر این اثر را «موسسسه فرهنگی هنری نقطه تعریف» بر عهده داشته است.

نورمحمد درپور از معدود بازماندگان صاحب سبک منطقه جنوب خراسان بود که گنجینه‌ای از نغمه‌های شفاهی موسیقی این منطقه را در سینه داشت و می‌توان او را نماد موسیقی عرفانی منطقه تربت جام و خراسان شمالی به شمار آورد.

نورمحمد دُرپور خواننده ایرانی و از بزرگان آواز خطه خراسان بود. استاد درپور در سال ۱۳۱۰ در روستای «سرخ سرا» از توابع «باخرز» منطقه تربت جام و روستای یادگار، دیده به جهان گشود. او آموزش دوتار و روایت‌های حماسی و تغزلی موسیقی منطقه خراسان را نزد استادان نامی منطقه فرا گرفت و پس از آن زندگی خود را وقف موسیقی عرفانی خراسان کرد.

رونمایی از مستند «ذاکر»؛ روایتی از نورمحمد

این استاد موسیقی نواحی، در پاییز ۱۳۹۳، به دلیل درمان توده سرطان روده بزرگ خود، در بیمارستان بستری شد و در حین شیمی درمانی، دچار عارضه قلبی و مغزی شد و در نهایت، در آخرین روزهای سال ۱۳۹۳ در روستای یادگار تربت جام جان، خود را از دست داد.

علاقه‌مندان به موسیقی و فیلم مستند می‌توانند روز چهارشنبه همزمان با مراسم رونمایی مستند ذاکر، دی وی دی آن را در شهر کتاب مرکزی تهیه کنند.