رونمایی «موسیقی حماسی و آیینی مازندران»

رونمایی «موسیقی حماسی و آیینی مازندران»

موسیقی کوک| مجموعه صوتی و نوشتاری «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» دوشنبه ۳۰ دی در سالن آمفی‌تئاتر زنده‌یاد سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران رونمایی می‌شود.

«موسیقی حماسی و آیینی مازندران» مجموعه‌ای پژوهشی است که با نگاهی ژرف به بررسی منظومه‌های حماسی و آیینی مازندران می‌پردازد و از سوی شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا و نشر نُت به بازار آثار فرهنگی عرضه شده است.

«محمد غلامی» مدیرعامل شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا، درباره این اثر گفت: «این مجموعه پژوهشی به همراه یک آلبوم موسیقی به عنوان موسیقی شاهد بر منظومه‌ها تهیه و توزیع ‌شده که بازخوانی تمامی منظومه‌ها بر عهده‌ی استاد «ابوالحسن خوشرو» بوده است».

غلامی ادامه داد: «انتخاب ایشان به عنوان خواننده این اثر از چند جهت اهمیت دارد. چیرگی استاد خوشرو بر آواز اصیل مازندرانی بر کسی پوشیده نیست. ضمن اینکه پژواک صدای این هنرمند برجسته در بیان گزاره‌ها حماسی و به کارگیری تزئینات و تحریرهای متنوع، جلوه‌ای ویژه به موسیقی می‌بخشد.

گزینش او به عنوان یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های موسیقی مازندران با توجه به عمق اصالت کلام و لحن و لهجه‌ی او از اهمیت و ضرورت زیادی برخوردار است».

او توضیح داد: «بازخوانی و بازشناسی موسیقی و اشعار این افسانه‌های عامیانه، می‌تواند سهم به سزایی در شناخت میراث ارزنده شفاهی آن دوران و شرایط اجتماعی، فرهنگی و تاریخی و سطح فرهنگ و دغدغه‌مندی مردمان آن دیار ایفا کند».

غلامی نگهداری از حافظه‌ی شنیداری اقوام را یک اصل انکارناپذیر در توسعه فرهنگی به عنوان یکی از پایه‌های توسعه اجتماعی برشمرد و گفت: «موسیقی اقوام چیزی جز روایت‌های مردمان بومی از سوز و گدازهای فردی و افسانه‌های اجتماعی نیست و مجموعه‌ای از این روایت‌های واحد با در نظر داشتن تفاوت‌های کوچک در لحن و محتوا حافظه‌ی شنیداری یک قوم را تشکیل می‌دهد.

در این میان شخصیت‌های افسانه‌ای و منظومه‌های قهرمان‌محوری به وجود می‌آیند که هر کدام مربوط به دوره زمانی به خصوصی می‌شوند و بر اثر ورود به ترانه‌های عامیانه مردمان و زندگی روزمره آن مردم، ماندگاری می‌یابند».

رونمایی از این مجموعه، دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ با اجرای قطعاتی از آلبوم از سوی «محمود شریفی» و در حضور هنرمندانی که در تولید این اثر نقش داشته‌اند و چهره‌های اثرگذار موسیقی و هنر استان، در سالن سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می‌شود.

حضور در این آیین برای همه علاقه‌مندان آزاد است. چندی پیش در آمل این مجموعه آثار با حضور «علی اکبر شکارچی» رونمایی شده بود.