رکوردشکنی سالار عقیلی در عصر جدید

سامان آسمانی- موسیقی کوک| سالار عقیلی به عنوان رکورددار حضور هنرمندان فعال ژانر خودش در تلویزیون دیشب هم میهمان برنامه عصر جدید بود. او این هفته در برنامه شب‌های هنر(برنامه شب موسیقی) شبکه چهار رودرروی رضا مهدوی خواهد نشست. حضور در دو برنامه مختلف در فاصله کمتر از ۳ روز در تلویزیون  قطعا رکوردشکنی سالار عقیلی است.

آخرین حاشیه تلویزیونی برای سالار عقیلی مربوط به حضور او در برنامه فرمول یک بود که چند سؤال تخصصی موسیقی از او پرسیده شد و عقیلی بنا به شکستن پایش، خستگی یا هر دلیل دیگر نتوانست به چند سؤال پاسخ بدهد. یکی از پرسش‌ها مربوط به پارتیتور سازی قطعه مشهور ای ایران با آهنگسازی روح‌الله خالقی و صدای غلامحسین بنان بود که سالار عقیلی نتوانست به آن پاسخ بدهد.

از آن لحظه به بعد موجی در شبکه‌های مختلف اجتماعی ایجاد شد و مخاطبان به انتقاد از سالار عقیلی پرداختند.

 

در شب‌های گذشته برنامه عصر جدید در مرحله اعلام نتایج هم روال این‌طور بود که شخصیت‌های موفق و شناخته‌شده را به برنامه دعوت می‌کردند تا دقایقی برای شرکت‌کننده‌ها و البته مردم درباره شکست‌ها و تلخی‌های قبل از پیروزی حرف بزنند. شب گذشته هم بود سالار عقیلی روی صحنه حضور پیدا کرد که می‌بایست تجربیاتش را در اختیار شرکت‌کننده‌ها قرار می‌داد و درباره فرازوفرودها و ضرب‌درهای قرمزی که در زندگی دریافت کرده، سخن می‌گفت.

بنا بود او درباره شکست‌هایی که متحمل شده و تلاقی تمام ناامیدی‌ها  و امیدی که او را بلند کرده، حرف بزند که نزد.

او حرف‌هایش را این‌طور آغاز کرد: «من سلام عرض می‌کنم به مردمی که اینجا حضور دارید و همچنین مردمی که دارند ما را در خانه‌های خودشان می‌بینند.»

او به علیخانی بابت برنامه عصر جدید تبریک گفت.

عقیلی به خاطره برگزاری اولین کنسرت زندگی‌اش به همراه حریر شریعت زاده اشاره کرد. ظاهراً بنا بوده کنسرتی را به یاد استاد بنان برگزار کنند. او از ماجرای یافتن خانه استاد بنان گفت و دعوت همسر ایشان به آن اجرا. او از ملاطفت و مهربانی همسر استاد بنان و پذیرایی از دو جوان گفت و از حضور همسر استاد بنان در کنسرت. عقیلی درباره حضور استاد همایون خرم در آن کنسرت هم گفت و درباره اینکه آن کنسرت پله ترقی و به تعبیر او سکان ترقی سالار عقیلی شده، حرف زد.

او از اینکه بارها شکست خورده هم یک جمله گفت و رو به شرکت‌کننده‌های منتظر نتیجه آرای مردمی کرد:  «شما بدانید به قطار در حال حرکت سنگ پرتاب می‌کنند و وقتی شما حرکت می‌کنید می‌خواهند جلوی شما را بگیرند.»

منظور عقیلی را شاید درست نشود فهمید. مقصود از سنگ پران‌ها مردم بودند، مسئولین تلویزیون که ظاهرا رابطه بسیار خوبی هم با او دارند به سمتش سنگ پرتاب کرده‌اند، از مسئولین دولتی که در میتینگ انتخاباتی آن‌ها حضور داشت ضربه‌ای خورده یا منظور او از سنگ پران‌ها ساکنان کشورهای اروپایی‌اند که گهگاه چند ماهی را میهمان آنان است.

عقیلی گفت: «چند روز پیش در اینستاگرام آواز بیات اصفهان پارسا خائف را شنیدم و گریه کردم. به این عزیزان می‌خواهم بگویم که ما می‌توانیم کنار رودخانه بنشینیم و به حرکت رودخانه نگاه کنیم.

تماشای این منظره زیباست اما اگر ساعت‌ها هم به آن نگاه کنید اتفاقی نمی‌افتد. باید خودتان را در در جریان آب بیندازید. شانس در زندگی خیلی مهم است اما کسی شانس می‌آورد که در مسیر شانس قرار بگیرد. این نمی‌شود که کارمان بد باشد و استادها بیایند دنبال ما و بگویند بیا کاری با هم انجام بدهیم. »

او درباره خاطره‌ای مشترک با آریا عظیمی نژاد هم حرف‌هایی زد و به ماجرای سرماخوردگی‌اش هم اشاره کرد. او گفت: « آقای عظیمی نژاد آهنگسازی سریالی به نام پریدخت را انجام داده بودند. به یاد دارم برف می‌آمد و این کار باید می‌رفت روی آنتن و پخش می‌شد.

توی برف گیر کردم و سرما خوردم. تماس گرفتم و گفتم چکار کنیم؟ آقای عظیمی نژاد هم گفت ایرادی ندارد فردا بخوان. من هم گفتم: نه همین امروز باید آن را بخوانم وگرنه فردا صدایم می‌گیرد و دیگر نمی‌توانم بخوانم.»

عظیمی نژاد به میانه صحبت‌های عقیلی آمد و گفت: «ماجرای خیلی جالبی بود اما انگار کمی یادش رفته. سالار به استودیوی من آمد و کار را شنید. بعد گفت من خیلی سرما خورده‌ام می‌شود فردا بخوانم؟ گفتم: ایرادی ندارد. فردا بخوان. داشت از در بیرون می‌رفت که برگشت و گفت همین الان بخوانم؟ من مات و مبهوت ماندم و گفتم: بخوان.

نکته جالب اینکه او فقط یک بار کار را شنید اما برگشت و تا انتها آن را خواند. خوب هم خواند. سالار همیشه آماده خواندن است. از این فرصت می‌خواهم سوءاستفاده کنم و بخواهم برایمان. بخواند.»

سالار عقیلی هم خواند. آوازی خواند که شاید نشان می‌داد برخلاف گفته عظیمی نژاد او همیشه هم آماده خواندن نیست. لااقل صدایش همیشه آماده نیست هرچند همیشه می‌خواند.