زنگ آغاز «سازخانه» به صدا درآمد

زنگ آغاز «سازخانه» به صدا درآمد

موسیقی کوک| آئین افتتاحیه سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی بانام «سازخانه» عصر دوشنبه ۹ دی‌ماه با حضور تعدادی از هنرمندان عرصه موسیقی و علاقه‌مندان این حوزه در تالار استاد جلیل شهناز «خانه هنرمندان ایران» برگزار شد.

در آغاز این آیین، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران با ابراز خوشحالی از برگزاری سومین دوره از نمایشگاه ساز خانه موسیقی ایران، گفت: این نمایشگاه یکی از اتفاقات مبارکی است که از سه سال قبل آغاز شده و در این دوران ادامه پیدا کرده است.

واقعاً خوشحالیم که این نمایشگاه به یکی از جدی‌ترین رویدادهای موسیقایی در طول سال بدل شده و هرسال در قیاس با سال قبلش جدی‌تر کارش را ادامه می‌دهد. امروز در فضایی قرار داریم که در آن از هر زمان دیگری برای موسیقی نگرانیم چون برخی از هنرمندان این عرصه دچار یاس شده‌اند و بسیاری از بزرگان این عرصه نیز گوشه‌نشینی را انتخاب کرده‌اند.

در این اوضاع‌واحوال نمایشگاه «سازخانه» به ما نشان می‌دهد موسیقی جاری است و هیچ‌گاه نخواهد ایستاد.

نشست‌هایی که باید چراغ راه سازسازی شود

رئیس خانه موسیقی گفت: در این دوره از سازخانه شاهد رشد ۳۰ درصدی مشارکت هنرمندان در مقایسه با دوره‌های گذشته هستیم. دانستن اینکه هنرمندان شهرستانی از این رویداد استقبال بیشتری کرده‌اند، خوشحالی را دوچندان می‌کند.

اینکه در شهرهای گوناگون کشورمان هنرمندان فعالی داریم که با شور و شوق فراوان درزمینه ساز سازی کار می‌کنند مایه امیدواری است. افزودن بخش پژوهش یکی از اتفاقت خوبی است که در این دوره افتاده و می‌تواند فضای این نمایشگاه را پربارتر کند. نشست‌های پژوهشی در این زمینه همچون چراغ راهی برای روشن کردن مسیر سازسازی در کشورمان است.

حمیدرضا نوربخش در پایان سخنانش از مدیر و کارکنان خانه موزه امیر جاهد، مدیر و کارکنان خانه هنرمندان ایران و همه کسانی که در خانه موسیقی به برگزاری هرچه بهتر این دوره از نمایشگاه سازخانه یاری رساندند، قدردانی کرد و گفت: امسال بیستمین سالگرد راه‌اندازی خانه موسیقی است و کانون سازندگان این خانه هم ۲۰ ساله شده است.

بنا داریم در این دوره از سازخانه از چهره‌های پیشکسوت و استخوان خردکرده عرصه ساز سازی در کشورمان تجلیل کنیم.

کانونی که قرار بود ادغام شود

رئیس هیئت‌مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی سخنران بعدی آیین افتتاحیه سازخانه بود. فرمان مرادی، گفت: من و همه دست‌اندرکاران خانه موسیقی خوشحالیم که دوره سوم سازخانه هم برگزار می‌شود.

می‌خواهم چند کلامی با جوانانی که در عرصه سازسازی عاشقانه کار می‌کنند، سخن بگویم. روی سخنم با جوانان عاشقی است که از یک تنه درخت و یا تکه‌ای چوب، سازی را خلق می‌کنند و به آن جان می‌دهند.

شما به ساز می‌آموزید چطور با نوازنده‌اش سخن بگوید، درد دل کند و در غم و شادی با او شریک باشد. سازی که این ویژگی‌ها را ندارد، هیزم است و کسی نمی‌تواند با هیزم نوازنده شود.

او افزود: از جوان می‌خواهم از استادان و بزرگان موسیقی بخواهند درباره سازهایشان نظر بدهند و  از طرح‌ها و ایده‌های خوب و سازنده‌ای که این بزرگان دارند، بهره بگیرند.  همیشه باید به ساخته‌هایتان کیفیت بدهید تا روز به روز موفق‌تر شوید.

این پیشکسوت عرصه سازندگی ساز در ادامه تصریح کرد: لطفاً خودتان را به پول نفروشید و برای کارهایتان ارزش قائل شوید. امروز که با همت مدیران خانه موسیقی و تلاش‌های شما قرار است نمایشگاه سازخانه هرسال برگزار شود، بر ما واجب است که فرصت را غنیمت بشماریم و تلاش کنیم هرسال سازهایی بهتر، زیباتر و خوش‌صداتر از سال پیش ارائه کنیم.

رئیس هیئت‌مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی از اینکه روزی قرار بود کانون سازندگان با کانون دیگری ادغام شود، پرده برداشت و افزود: روزی حرف‌وحدیث‌هایی درباره ادغام کانون سازندگان ساز با کانونی دیگر به گوش می‌رسید اما اعضای کانون سازندگان ساز با جدیت تلاش کردند تا نشان بدهند ساز سازی برخلاف گفته عده‌ای نجاری نیست بلکه پایه و اساس موسیقی است.

امیدوار به تاثیرگذاری «سازخانه»

دبیر هنری نمایشگاه سازخانه، داریوش النجری در این آیین گزارشی از فعالیت‌های ستاد اجرایی نمایشگاه ارائه داد. او در این باره گفت: سال ۹۷ پس از برگزاری نمایشگاه سازخانه باوجود همه کاستی‌ها و محدودیت‌ها دیدیم که اهل موسیقی به‌خصوص هنرمندان سازگر چطور فضایی پرشور و صمیمانه ایجاد کردند.

همه استقبال بازدیدکننده‌ها به‌خصوص استادان موسیقی وجاهت هنری و فرهنگی خود را به اثبات رساندند. در نمایشگاه این دوره بااینکه امکانات موجود در سالن‌های محل برگزاری نمایشگاه در مقایسه با دوره‌های پیش تفاوتی نکرد.

از سوی دیگر سازگران و اهل موسیقی شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌اند اما همچنان به فعالیت‌های خلاقانه ادامه داده‌اند. امیدوارم سازخانه در خلق سازهایی باکیفیت و رشد ماهیت معنوی و همدلی سازگران تأثیرگذار باشد.

عزم راسخ خانه موسیقی برای برگزاری «سازخانه»

دبیر اجرایی نمایشگاه سازخانه عطا نویدی یکی دیگر از سخنرانان آیین افتتاحیه سومین دوره سازخانه بود. او گفت: برگزاری نمایشگاه در حوزه فرهنگ و هنر با نمایشگاه‌های تجاری و صنعتی تفاوت‌های زیادی دارد.

موسیقی، دراین‌بین وضعیت پیچیده‌ای دارد چون در چند دهه گذشته در حق این هنر بی‌مهری‌های زیادی اتفاق افتاده است. در این شرایط این هنر والا کمترین فرصت را برای دیده شدن پیدا کرده است.

البته در حوزه هنرهای تجسمی و کتاب در سال‌های گذشته نمایشگاه‌های مختلفی برپا شده و این تجربه باعث شده هنرمندان و بخش‌های اجرایی در آن عرصه‌ها به روش و دیدگاه درستی برای برگزاری این رویدادها برسند. باید بپذیریم در عرصه موسیقی به‌خصوص در حوزه ساز و نشر انسجامی برای برگزاری نمایشگاه نبوده است.

با این توضیح برگزاری چنین رویدادی تنها از یک نهاد صنفی منسجم برمی‌آمد. خوشبختانه امروز با همت و پیگیری هیئت‌مدیره کانون سازندگان ساز شاهد برگزاری سومین دوره نمایشگاه ساز خانه هستیم.

هرچند بین زمان برگزاری نمایشگاه اول و دوم فاصله زیادی وجود داشت، اما برگزاری سومین «سازخانه» نشان داد خانه موسیقی در برپایی این رویداد سالانه عزم راسخی دارد.

او ادامه داد: در برگزاری این نمایشگاه با دو دیدگاه متفاوت ازنظر ابعاد اجرایی مواجه بودیم. دیدگاه اول نگاهی بود مانند دیگر نمایشگاه‌های تجاری با سازوکاری مشابه در تمام صنعت‌ها و دیدگاه بعد صرفاً هنری بود و ساز را مانند تابلوی نقاشی می‌دید.

نویدی به اهمیت حضور سازندگان ساز در عرصه در قالب برپایی چنین نمایشگاه‌هایی هم اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه سال قبل تجربه‌های بسیار ارزنده‌ای برایمان داشت.

ما از منظر اجرایی توانستیم تا حد زیادی این دو دیدگاه را به هم نزدیک کنیم. من بر این باورم «سازخانه» یک رویداد فرهنگی تمام‌عیار است بنابراین لازم  بود به ساز نه به‌مثابه یک کالا که با نگاهی بسیار ارزشمند بنگریم و خوشبختانه دو دوره متوالی به شیوه اصولی در برپایی نمایشگاه ساز دست پیدا کردیم.

او در پایان سخنانش همدلی میان اعضای سازندگان ساز در خانه موسیقی هم اشاره کرد و دراین‌باره توضیح داد: در برگزاری نمایشگاه سازخانه کمبود امکانات و فضای برگزاری کم‌وکاستی‌هایی به وجود آورد اما در این شرایط آنچه اهمیت دارد حضور فعالانه در صحنه است.

۲۰ سال فعالیت کانون سازندگان ساز دستاوردهایی همچون همدلی، همراهی و تفاهم میان اعضایش در خانه موسیقی داشته است و سازخانه را باید جلوه این همدلی به‌حساب آورد.

تجلیل از پیشکسوتان، اجرای موسیقی و بقیه ماجرا

محمود فرهمند، عباس مفاخری و محسن راسخ هنرمندان پیشکسوت فعال در عرصه سازندگی ساز بودند که در آیین افتتاحیه سومین دوره سازخانه تجلیل شدند. گروه موسیقی «آوای عارف» به مدیریت هنری راستین شفیعی هم در این آیین، قطعاتی را برای حاضران اجرا کردند.

سومین نمایشگاه خانه موسیقی ایرانی «سازخانه» به دبیری هنری داریوش النجری و دبیری اجرایی عطا نویدی روزهای ۹ تا ۱۳ دی‌ماه به همت کانون سازندگان ساز، با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکترمعین و استاد امیرجاهد و در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی از سوی خانه موسیقی ایران در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

در این دوره بیش از ۶۰ هنرمند سازهای خود را در گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش گذاشته می‌شوند. علاوه بر گالری‌های همکف خانه هنرمندان که به نمایش ساز اختصاص دارد، نشست‌های پژوهشی و تحلیلی پیرامون سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی با حضور کارشناسان، نوازندگان و سازندگان ساز در سالن امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۳ الی ۲۱ روزهای برگزاری این نمایشگاه که از ۹دی‌ آغاز می‌شود و تا ۱۳ دی‌ ادامه دارد، به خانه هنرمندان ایران به نشانی خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی مراجعه کنند.