ساخت سمفونی «سرباز» به پایان رسید

مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری خبر داد:

موسیقی کوک| مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آستانه اولین سالگرد شهادت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی یک منظومه صوتی یا پوئم سمفونی به نام «سرباز» را منتشر می‌کند. پروژه‌ای که با آهنگسازی آرمان مهربان به پایان رسیده است وبرای انتشار مراحل پایانی خود را سپری می کند.

امیر حسین سمیعی مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر گفت: در آستانه اولین سالگرد شهادت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی در کنار برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری؛ مدیریت موسیقی این سازمان  قرار است یک منظومه صوتی یا پوئم سمفونی به نام «سرباز» را منتشر کند؛ محصولی که با مشارکت صدا و سیما  مراحل پایانی خود را سپری می‌کند.

رشادت ها و خدمات سردارشهید” سپهبد قاسم سلیمانی”

سمیعی در پاسخ به این پرسش که چه شد سازمان فرهنگی هنری تصمیم به ساخت پوئم سمفونی سرباز گرفت افزود:  با توجه به نزدیک بودن اولین سالگرد شهادت سردارشهید” سپهبد قاسم سلیمانی” و رشادت ها و خدمات ارزشمند این شهید گرانقدر به اهداف والای کشور عزیزمان ایران، ساخت منظومه صوتی یا «پوئم سمفونی سرباز» در دستور کار قرار گرفت. پوئم سمفونی قطعه‌ای از موسیقی ارکسترال است که معمولاً در یک موومان ساخته می‌شود و محتوای یک شعر، داستان کوتاه، رمان، نقاشی، منظره، چشم‌انداز یا هر منبع الهام دیگری غیر از موسیقی را ، ترسیم یا توصیف می‌کند.
وی با اشاره به اینکه  تا کنون چه بخش‌هایی از کار انجام شده است و   چه زمانی آماده انتشار خواهد بود؟ تصریح کرد:  پوئم سمفونی سرباز یک اثر مشارکتی است که با مشارکت مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال تولید است.ساخت این اثر حدود سه ماه به طول انجامید و اینک به پایان رسیده است. همچنین پارتیتور های قطعات برای ضبط اثر به واحد موسیقی سازمان صدا و سیما تحویل شده است که توسط ارکستر بزرگ و گروه کر این سازمان ضبط خواهد شد.
مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درخصوص اینکه چه کسانی در ساخت این اثر هنری فعالیت می کنند اظهار داشت : این اثر با آهنگسازی آرمان مهربان بر اساس اشعاری از علی محمد مودب تولید خواهد شد. کل اثر شامل ۵ بخش مختلف خواهد بود که این بخش ها ضمن وحدت در یک اثر کامل ، هریک استقلال موسیقایی خود را نیز دارند و به تنهایی نیز صاحب شخصیتی مستقل هستند.
ساخت اثر هنری برای اتفاقات بزرگ در تمام جهان مرسوم است
سمیعی در خصوص رمز ماندگاری سرودهای انقلابی یا آثاری از این دست برای ماندگار شدن گفت: ابتدا باید در این خصوص اشاره‌ای بشود که ساخت اثر هنری برای اتفاقات بزرگ تاریخی و اجتماعی در تمام جهان مرسوم است. یعنی ساخت اثر هنری، خودکوششی است برای ارائه بهتر، تفهیم ساده تر و ماندگاری اتفاقات بزرگ تاریخی و اجتماعی. در ساخت چنین آثاری باید موضوع، اصالت‌های فرهنگی ، توجه به تکنیک صحیح تولید اثر و هنرمندان شاخص سازنده آثار در نظر گرفته شود تا آن اثر تاثیر لازم را بر جامعه  داشته باشد و در طول زمان ماندگار شود.
وی در پاسخ به این پرسش که به جز پوئم سمفونی سرباز تولیدات دیگری در دست اقدام دارید یا خیر افزود: بله ؛ چندین اثر در دست اجرا هست که یکی از شاخص ترین آنها «پوئم سمفونی»راه روشن است که در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب ( گام دوم ) ساخته می شود.