ساز زدن کیهان کلهر در منزل زوج جانباخته هواپیمای اوکراینی/ فیلم

موسیقی کوک| در سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی و درگذشت ۱۷۶ سرنشین این هواپیما، کیهان کلهر و حسین علیزاده دو استاد برجسته موسیقی ایرانی به منزل الوند و نگار، زوج درگذشته در این پرواز رفته و با خانواده آنها ابراز همدردی کردند.

در بخشی از این دیدار، کیهان کلهر با سه‌تار الوند برای پدر و مادر او چند دقیقه‌ای را بداهه‌نوازی کرد.

الوند و نگار یک سال پیش از سقوط هواپیمای اوکراینی ازدواج کرده بودند. برای تعطیلات به ایران آمده بودند و پس از دیدار با خانواده به تورنتو باز می‌گشتند. خواهر الوند، سهند و دختر ۵ ساله‌ او سوفی نیز در هواپیما حضور داشتند.

کلهر سال گذشته در کنسرت ۲۲ دی‌ماه خود در واکنش به اتفاقات هواپیمای اوکراین توضیحاتی ارائه کرده بود.این هنرمند پیشکسوت در کنسرتش رو به حاضران گفت: ماه بسیار سختی داشتیم و خیلی از ماجراهایی که دیدیم در اختیار ما نبوده است.

نوازنده و آهنگساز بین‌المللی موسیقی افزود: زمزمه‌هایی بود و از این‌طرف و آن‌طرف می‌شنیدم که ما هم باید کار نکنیم و کنسرتمان را کنسل کنیم و حال می‌خواهم در این‌باره صحبت کنم و کمی درد و دل کنم و کمی درباره این مسئله توضیح دهم.

کلهر گفت: اولا، حدود چهار دهه طول کشیده که جامعه موسیقی کار کرده زحمت کشیده و مبارزه کرده و به اینجا رسیده تا اجازه داشته باشد برای شما کار کند و من اینجا باشم و با شما صحبت کنم. در خیلی از شهرهای ما خودمان اجازه نداریم همین کنسرت را برگزار کنیم. دوما اینکه، فکر می‌کنم در این شرایط باید باهم باشیم و در میان شما باشیم و از نفس یکدیگر استفاده کنیم و به جای عصبانی بودن یا به جای پرخاشگری این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل شود.

کلهر در ادامه گفت: اینکه موسیقی جدی، هنر جدی هیچوقت نباید تعطیل شود، زیرا کارش به تفکر وا داشتن افراد است نه مسئله دیگر. به هرحال از لحاظ اجتماعی اگر بخواهیم هر قدمی برداریم باید به فرهنگمان توجه کنیم و فرهنگ را باور کنیم و ریشه تمام مسائل را در فرهنگ بدانیم. اگر که مسائل فرهنگی تحلیل بروند و ما کار نکنیم خیلی‌ها از این بابت خوشحال خواهم بود. به هر صورت باز هم خوشحالم.