سرنوشت محسن لرستانی چه می‌شود؟

موسیقی کوک| محسن لرستانی که با خواندن آهنگ‌هایی فارسی با لهجه کرمانشاهی خودش را به شهرت رساند، حالا به افساد فی‌الارض محکوم شده و در چند روزی که خبر بازداشتش علنی شده، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره دستگیری او شنیده می‌شود.

با وجود اینکه حسینی وکیل محسن لرستانی علت بازداشت او را انتشار پیام‌های خصوصی در فضای مجازی اعلام کرده، گمانه‌زنی باشگاه خبرنگاران از ارتباط لرستانی با پرونده بازداشت رقاص‌های اینستاگرامی حکایت دارد.

البته برخی از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که محسن لرستانی خواننده کرمانشاهی، پیش از انتشار اتهام افساد فی‌الارض علیه او، شهرتی نداشته و علنی شدن بازداشتش بسیاری از نگاه‌ها را به‌سوی او جلب کرده و باعث شده در فضای مجازی به شکلی بی‌سابقه دنبال شود.

اما این خواننده در مقایسه با بسیاری از خوانندگانی که یک‌شبه به شهرت رسیدند، از سوی جوانان علاقه‌مند به سبک و سیاق و البته مضامینی که در ترانه‌هایش استفاده می‌کرد، شهرت و محبوبیت بیشتری داشت.

وکیل لرستانی علت محکومیت موکل خود را انتشار پیام‌های خصوصی در فضای مجازی اعلام کرده و گفته که لرستانی شاکی خصوصی ندارد. دادگاه محسن لرستانی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸ برگزار شد.

سید کاظم حسینی وکیل مدافع محسن لرستانی چند روز پیش (۱۰ مهرماه) درباره پرونده این خواننده گفت: موکلم ۱۲ اسفندماه سال ۹۷ در خانه مادرش در سعادت‌آباد بازداشت شد و از آن زمان تا امروز در زندان است.

حسینی ادامه داد: پرونده موکلم با شکایت مدعی‌العموم و با صدور کیفرخواست به اتهام «افساد فی‌الارض» به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است.

موضوع اتهامی موکلم در رابطه با مسائل اخلاقی و خصوصی بود که در فضای مجازی منتشر کرده بود و او شاکی خصوصی ندارد. سید کاظم حسینی در گفت‌وگو با یک رسانه فارسی‌زبان در خارج از ایران، به شرح جزئیات ماجرا پرداخت و گفت: چت‌های خصوصی لرستانی دلیل دستگیری و صدور چنین کیفرخواستی بوده است و هیچ اتفاق فیزیکی‌ای رخ نداده است.

وکیل لرستانی درباره علت انتشار این چت‌های خصوصی هم گفت: شاید برخی افراد دسترسی پیدا کردند. به‌هرحال لرستانی ادمین هم داشته است و مرتب گوشی تلفنش در اختیار خودش نبوده است.

او گفت در ارتباط با وضعیت کسانی که پرونده آنها با پرونده لرستانی ارتباط دارد، نمی‌تواند اظهارنظر کند، اما این را هم گفت که این پرونده ناخواسته به پرونده دیگری وصل شده است.

بعد از اینکه حسینی وکیل محسن لرستانی اعلام کرد پرونده موکل او ناخواسته به پرونده دیگری وصل شده است، باشگاه خبرنگاران جوان با انتشار گزارشی مدعی شد که بر اساس شنیده‌ها از دادگاه انقلاب، اخیراً تعدادی از رقصنده‌های اینستاگرامی و فعال در فضای مجازی که در قالب باند و شبکه فعال بودند، بازداشت یا احضار شده‌اند و لرستانی نیز در همین ارتباط بازداشت شده است.

در ادامه آن گزارش نوشته شده بود: البته تا این لحظه هیچ مقام رسمی این موضوع را تأیید نکرده است، اما شنیده‌ها حکایت از آن دارد که پرونده‌های رقصنده‌ها و لرستانی دارای بازپرس مشترک و زمان رسیدگی یکسانی هست.

صبح فردا که بشه موقع اعدام منه

محسن لرستانی متولد ۱۳۵۸ در شهر کرمانشاه است. البته ظاهراً نام خانوادگی او پورمست بود و این خواننده آن را به  لرستانی تغییر داد و هیچ‌گاه هم از این تغییر و علتش به‌صورت رسمی حرفی به میان نیاورد.

لرستانی در سال ۱۳۸۶ با کمک برادر بزرگ‌تر خود به نام “رضا” که او نیز به خوانندگی مشغول است کار حرفه‌ای خود را با دو آهنگ زندان و غربت آغاز کرد اما هنوز راه درازی برای رسیدن به شهرت پیش رو داشت.

او بین سال‌های ۹۰ تا ۹۵ با آهنگ‌های بچه‌ننه، بچه سوسول، بچه قرتی و شاهزاده و گدا در میان عموم مخاطبان موسیقی پاپ در ایران شناخته شد.

البته او کارش را در ابتدای دهه ۸۰ با خواندن در عروسی‌ها آن‌هم با زبان کردی آغاز کرد. بعدازآن خواندن آهنگ‌هایی با لهجه فارسی کرمانشاهی را شروع کرد. او در یکی دو سال اخیر به چهره‌ای شناخته‌شده در میان خوانندگان پاپ بدل شده بود و بعضی از فعالان عرصه موسیقی شاید از اینکه مثل خوانندگان تازه‌وارد، روی صحنه نمی‌رود، متعجب بودند.

او بالاخره در تاریخ ۲۱ دی‌ماه سال ۹۷ در شهر کرج به روی صحنه رفت و اولین کنسرت رسمی خودش را اجرا کرد.

شاید وقتی لرستانی داشت در ترانه «زندونی» می خواند: «ملاقاتم اومده مادر پیرم ای خدا /خدایا رحمی بکن به حال من تو ای خدا/ صبح فردا که بشه نوبت اعدام منه/ مادر پیره مریضم داره پر پر میزنه/ نذری امام رضا کن کفترامو تو ننه / ننه جون گریه نکن این دیگه قسمت منه» فکرش را هم نمی‌کرد روزی اخباری درباره احتمال اعدامش در رسانه‌ها منتشر بشود.