سلبریتی خوب، سلبریتی بد

از تبلیغ فروش داروی ضد کرونا تا برگزاری کنسرت زنده رایگان در اینستاگرام

موسیقی کوک– علی نامجو| ین روزها که اغلب مردم در خانه‌های خودشان محصور شده‌اند، احتمالاً زمان بیشتری دارند برای رفتن در شبکه‌های مجازی و چک کردن پست‌ها در اپلیکیشن‌های گوناگون. هرچند ممکن است عده‌ای روزهای اول از اینکه بیشتر وقتشان را به‌ناچار باید در خانه باشند، خوشحال بودند، اما امروز که تقریباً حدود هشت روز است رسماً شیوع کرونا در ایران اعلام شده، کم‌کم همه دارند از ماندن در خانه خسته می‌شوند.

در این اوضاع‌واحوال گاهی مطالبی در شبکه‌های مختلف اجتماعی منتشر می‌شود که می‌تواند حرص آدم را دربیاورد و حد عصبانیت را به‌جایی برساند که آدم دلش بخواهد بمیرد؛ پایانی که هنوز کرونا خوشبختانه نتوانسته برای عده‌ای از ما رقم بزند. در این چند روز چهره‌های معروف و شناخته‌شده در ایران که البته اغلب‌شان را به‌عنوان بازیگر، خواننده و به‌طورکلی سلبریتی می‌شناسیم، شروع کرده‌اند به انجام کارهایی که خیلی‌هایش توی ذوق می‌زند و بعضی‌هایش می‌تواند حال آدم را جا بیاورد.

مردم عزیز، ما الان در مرکز خرید هستیم

برای نمونه همین یکی دو روز پیش بود که سالار عقیلی با کت‌وشلوار و البته فوکول کراواتی اتوکشیده وارد یک مجتمع تجاری لوکس در شمال شهر تهران شد و درحالی‌که خیلی مصمم گام برمی‌داشت، یکی از مأموران ظاهراً بهداشتی آن مرکز خرید، تب‌سنج را روی پیشانی آقای خواننده گذاشت و گفت:«آقای عقیلی حال شما خوب است و تب ندارید.»

عقیلی هم رو به دوربین کرد و گفت:«مردم عزیز در این روزها که بیماری کرونا وارد کشورمان شده ما به مرکز خرید…. آمده‌ایم و می‌بینید که اینجا بهداشت رعایت می‌شود. از شما هم می‌خواهم که بهداشت فردی را رعایت کنید تا انشاءالله این بیماری هم از میان برود.»

عقیلی از لغو کنسرت نهم اسفندماه خود در هتل اسپیناس پالاس هم خبر داد و گفت به این خاطر که نمی‌تواند مردم را در سالن اجرا ببیند خیلی متأسف است. البته حتماً کسانی هم که نتوانستند به آن کنسرت بیایند ناراحت‌اند اما واقعاً اینکه یک خواننده بعد از لغو اجرایش به یک مرکز خرید می‌رود و ویدیویی از حضورش در آن مرکز خرید می‌گذارد و نام آنجا را هم می‌برد هم می‌تواند بسیاری از طرفدارانش که امکان حضور در چنین مراکز خریدی را ندارند، خشمگین کند.

ظاهراً لغو اجراها به کسانی همچون آقای عقیلی و خانم بهنوش بختیاری چنان ضرری وارد کرده که نمی‌توانند دو سه روز دندان روی جگر بگذارند تا انشاءالله اوضاع روبه‌راه شود این عزیزان هم کار هنری‌شان را از سر بگیرند. مورد خانم بختیاری که خیلی جالب است. در همان روزهای اول شیوع کرونا در صفحه اینستاگرامش یک ویدیو بارگذاری کرد که جنجال‌برانگیز شد.

فروش دارویی برای درمان همه بیماری‌ها

این خانم بازیگر درحالی‌که یک بطری در ‌دست داشت گفت:« شرکت… که درزمینه تولید محصولات بر پایه گیاهان فعالیت می‌کند محصولی تولید کرده که خیلی خوب است. این محصول برای کبد چرب، آنفلوانزا، انواع ویروس و این بیماری ویروسی جدید به نام کرونا که به‌تازگی به کشورمان آمده، خیلی خوب است.

من چون خودم از این محصول استفاده کردم، آن را پیشنهاد می‌کنم و امیدوارم همه تهیه کنید و از آن سود ببرید.» چند ساعت بعد اعلام شد که تعزیرات حکومتی از خانم بازیگر در مراجع قانونی شکایت کرده و قرار است ایشان تحت تعقیب قرار بگیرد اما چند دقیقه بعد از انتشار آن خبر، خانم بختیاری در صفحه‌اش خبر داد که به مراجع قضایی مراجعه کرده و آنجا گفت‌وگو کرده‌اند و همه‌چیز به خیروخوشی حل شده.

دراین‌بین یکی دو نفر از چهره‌های نیمچه معروف بازیگری هم در صفحه‌های خودشان در اینستاگرام ویدیوهایی گذاشتند و مسئولین و مملکت و مدیران و مردم و همه را به باد انتقاد گرفتند. این سیاه بازی‌ها هم خیلی جالب است. شما هنرمند هستید و در قبال احساسات مردم مسئولید. لااقل اگر نمی‌توانید به جامعه آرامش بدهید، حال مردم را بدتر نکنید.

در این وانفسا یک کانال ارزشی در تلگرام هم همین سوژه‌ها را دست گرفته با مقایسه دو سه نفر از سلبریتی‌های کره‌ای و ایرانی در مواجهه با کرونا به این نتیجه رسیده که همه سلبریتی‌ها در ایران خودکم‌بین و بی‌وطن‌اند و همه سلبریتی‌های کره‌ای وطن‌پرست.

بنیامین بهادری؛ آبروی طبقه سلبریتی

نکته جالب این است که هیچ‌کدام از کانال‌های زنجیره‌ای مربوط به آن جریان، کنسرت آنلاین و رایگان بنیامین بهادری برای حدود هفت هزار نفر را پوشش نداد و حتی کلامی درباره آن سخن نگفت، چون اگر این کار را می‌کرد دیگر همه سلبریتی‌ها وطن‌فروش نمی‌شدند و بنیامین می‌شد مثالی نقض.

ما البته درباره اجرای این خواننده در همدلی توضیح می‌دهیم. بنا بود او بعد از سه سال که در ایران روی صحنه نرفته بود، ششم اسفندماه در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران به روی صحنه برود اما با توجه به اینکه با هدف اقدامات پیشگیرانه از شیوع بیماری کرونا تمام کنسرت‌های کشور لغو شده بود، اجرای او هم کنسل شد. او اما طرفدارانش را غافلگیر کرد و یک روز قبل از اجرای زنده‌اش روی پشت بام منزل مسکونی‌اش، در صفحه شخصی خود نوشت:

«کنسرت از راه دور

اگه خدا بخواد فردا ساعت هفت هشت یه لایو می‌گذارم و چند دقیقه با هم، هماهنگ می‌شیم از راه دور و از خونه‌هامون

این روزا آدم یاد عشق در روز قیامت میفته

وقتی روی اون دیوار می‌نوشتم؛

۶ اسفند کنسرت تهران

انگار یه حسی از درونم می‌گفت نمیشه.

اما نمی‌دونستم چطوری قراره نشه!

امیدوارم همه تون سلامت باشین

یه شبی که همه حالمون بهتر باشه می‌بینیم همو و می‌خونیم با هم قصه عشقمونو

مراقب خودتون و عشقتون باشید»

بنیامین در آغاز اجرای پنجشنبه‌شبش با تشکر از حضور طرفدارانش در صفحه اینستاگرام خودش، گفت: «قرار بود امشب همدیگر را حضوری ببینیم، حالا هم این اتفاق خواهد افتاد، با این تفاوت که بنا بود فقط سه‌هزار نفر در سالن در دو سانس همراه ما باشند، اما حالا برای هفت‌هزار نفر اجرا می‌کنیم. این کنسرت را به احترام شما و برای دور شدنتان از خبرهای بد برگزار می‌کنیم.»

استیو آوانسیان (رهبر ارکستر)، هسو اله‌وردی و امیل موسی‌خانی به‌عنوان نوازنده در این اجرا همراه مردم بودند و نزدیک به یک ساعت قطعات پیشنهادی را اجرا کردند. این کنسرت مجازی بنیامین بهادری از ساعت ۲۰:۳۰ آغاز شد و ساعت ۲۱:۴۰ به‌پایان رسید.

یک نفر هم در لابه‌لای اجرا از او پرسید که ایده این اجرای زنده اینستاگرامی از کجا به ذهن شما رسید و بنیامین پاسخ داد: «ما کسانی را که دوستشان داریم، ناامید نمی‌خواهیم. روزی که خبر لغو کنسرت‌ها آمد، این ایده به ذهنم رسید و دوستان مثل همیشه همراهی‌ام کردند. مطمئن هستم دوستان دیگر هنرمندم نیز از این ایده استقبال خواهند کرد.»

بنیامین بهادری راهی را باز کرد که می‌تواند الگویی شود برای بقیه سلبریتی‌ها و آبرویی شد برای نامی که این روزها بیشتر برای تحقیر به کار می‌رود تا تحبیب. در پایان شاید انتظار زیادی نباشد که وقتی قرار است یک کانال تلگرامی پربازدید با مخاطبان زیاد، به نقد رفتار نادرست بپردازد، محاسن افراد متعلق به طبقه مورد انتقادش را هم بیان کند. به قول شاعر عیب می‌جمله بگفتی، هنرش نیز بگو!

منتشر شده در روزنامه همدلی