سوتی بزرگ کیهان

فرزانه کابلی روی صحنه کنسرت سالار عقیلی نرفت؛

موسیقی کوک| پروسه اخذ مجوزهای پر شمار برای برگزاری یک کنسرت موسیقی در ایران به هزارتویی می‌ماند نفس گیر و جانکاه. با این وجود حسین توتونچیان مدیرعامل موسسه ققنوس یکی از اساتید اخذ این مدارک در سریع‌ترین زمان ممکن است و باز هم به احتمال در آخرین کنسرت سالار عقیلی همه این مدارک و ضمایم اخذ شده و چراغ سبز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدرقه راه برگزار کنندگان کنسرت سی‌ام مرداد در سالن میلاد نمایشگاه بوده است.

روزنامه کیهان اما بعد از برگزاری این کنسرت در واکنش به حضور گروه حرکات آیینی روی صحنه، می نویسد:«یک زن بازیگر سینما و تئاتر، در کنسرت یکی از خوانندگان دست به رفتاری سخیف زد. این بازیگر [فرزانه کابلی]که سالهاست به انزوا رانده شده، در حین برگزاری کنسرت سالار عقیلی به روی صحنه رفت و دست به انجام حرکاتی مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی زد!»

اما واقعیت ماجرا چه بوده است؟

عقیلی در صفحه اینستاگرامش به نوشته کیهان اینطور واکنش نشان می‌دهد:

«من سالار عقیلی هستم.

من عاشق وطنم هستم.

من عاشق مردمان میهنم هستم.

همواره با عشق به وطنم خوانده‌ام.

همیشه به قوانین کشورم احترام گذاشته‌ام.

طبق رسم معمول، همانند تمامی همکارانم، اگر هریک از هنرمندان به کنسرت من تشریف بیاورند؛ با ذکر نام به ایشان ادای احترام می‌کنم.

اگرچه خانم کابلی در جمع میهمانان سالن حضور داشتند، اما همه‌ی چندهزار نفری که در سالن بودند، شهادت خواهند داد که کنسرت از چهارچوب قانون خارج نشده و شایعه حرکات موزونِ خانم فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی کذب محض است.

از هموطنانِ عزیز و رسانه‌های محترمی که طی ۲۵سال فعالیت هنری‌ام، همواره در کنار من بوده‌اند استدعا دارم اگر دوباره شایعه‌ای پیرامون سالار عقیلی تولید شد، قبل از انتشار آن از صحت خبر اطمینان حاصل نمایید.»

این طور که یکی از اعضای گروه در کنسرت سی مرداد، شایان کریمی می گوید، آوازه خوان به نشانه احترام فرزانه کابلی را معرفی می کند. بانوی بازیگر تمام قد می ایستد و رو به جمعیت تعظیم می کند.

او سپاسگزار کسانی است که هنوز او را در خاطر دارند. با وجود سال‌ها دوری از سینما و تلویزیون انگار مردم هنوز یادشان هست هنرنمایی‌اش را!

در ردیف اول سالن همایش های برج میلاد به عنوان یکی از میهمان بر صندلی‌اش تکیه می زد و دوباره تماشای کنسرت را از سر می گیرد. کمی آن طرف تر سیمین معتمدآریا هم نشسته است. سالار عقیلی او را هم معرفی می کند و تشویق های مردم همراهی‌اش می کنند.

یک روز بعد روزنامه کیهان به اشتباه می افتد یا شاید به اشتباه می اندازد بسیاری را. نویسنده کیهان مثل بسیاری از همکارانش اهل تماشای هنر هنرمندان این ملک نیست. به احتمال منتظر است تا اتفاقی در ذهن بسازد و بر مبنای همان، بر این و آن بتازد. فرصت مغتنمی است برای تفکر کیهانی تا هنرمندان را بی نام و نشان معرفی کند و بکوشد برای تحقیر این و استهزای آن! مواد لازم برای حمله محیا است.

جالب اینجاست که دیدن ویدیو به هر بیننده ای می فهماند حرکات بانویی که روی صحنه حضور دارد کاری نیست که هنرمندی با سن و سال فرزانه کابلی از پس آن بر بیاید. آخر کابلی ۷۰ سال و ۴ ماه سن دارد!

در قسمتی از متن کیهان هم نویسنده تاسف می خورد به حال سالار عقیلی و اضافه می‌کند:«نکته تاسف‌آور اینکه خواننده یاد شده، گویا از پیش از قصد زن بازیگر مطلع بوده است. او در حین اجرا نیز، مانع کار زشت زن بازیگر نشد.»

بعد هم می رود سراغ نبش قبر یک گفت‌وگوی جنجالی از خواننده پر حاشیه موسیقی ایران؛ گفت‌وگو با شبکه من و تو: «… آقای خواننده سال‌ها پیش به انگلستان رفت و با دعوت شبکه صهیونیستی – بهایی من و تو، به دفتر این شبکه قدم گذاشت و با چند عنصر بهایی عکس یادگاری گرفت. این فرد پس از مراجعت به ایران با گذشت نهاد‌های فرهنگی و امنیتی روبرو شد، اما ظاهرا وی نه قدر هنر را می‌داند و نه قدردان خوبی است!»

در آن فقره که به دوران صدارت علی جنتی در وزارت ارشاد باز می‌گشت قضیه با یک توضیح ساده از سوی سالار عقیلی مرتفع شد و بر خلاف خواست تفکر کیهانی نام عقیلی از جشنواره موسیقی فجر آن سال کنار گذاشته نشد.