سیاستمداری که می‌خواست ستاره پاپ شود

اپرای تونی روی صحنه می‌رود

موسیقی کوک| اپرای تونی! (اپرای راک تونی بلر)، سیاستمداری شناخته شده و رهبر حزب کارگر انگلیس، نوشته هری هیل کمدین، از فوریه سال آینده میلادی (بهمن- اسفند ۹۹) در تئاتر توربین جنب نیروگاه بترسی لندن روی صحنه می‌رود.

این اپرا یک ارزیابی بی‌پروا از زندگی تونی بلر موفق‌ترین رهبر حزب کارگر انگلیس خواهد بود که از سال ۱۹۹۷ به مدت ۱۰ سال قدرت را در دست داشت. آنطور که در تبلیغات این نمایش آمده، اپرای تونی! نشان می‌دهد که چگونه یک مرد هیپی موبلند و صلح طلب که می‌خواست ستاره موسیقی پاپ شود، فقط طی چند دهه به یک میلیونر جنگ طلب تبدیل شد.

از جمله شخصیت‌های این نمایش می‌توان به چری بلر همسر تونی بلر، آلیستر کمپل مشاور مطبوعاتی وی، اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده و جورج دبلیو بوش رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا اشاره کرد.

شخصیت‌هایی چون پرنسس دایانا، صدام حسین دیکتاتور سابق عراق و گوردون براون جانشین بلر نیز در این نمایش ظاهر می‌شوند.

بلر ستاره موسیقی پس از پیروزی در انتخابات سال ۱۹۹۷، در سن ۴۲ سالگی به جوان‌ترین نخست‌وزیر انگلیس تبدیل شد و به سلطه ۱۸ ساله حزب محافظه‌کار در این کشور پایان داد. وی در ابتدا با انجام رشته‌ای از اصلاحات اجتماعی و اقتصادی، محبوب شد اما منتقدانش هنوز او را به خاطر حمایت از عملیات جنگ با تروریسم بوش و تجاوز به عراق برای سرنگونی صدام حسین، نبخشیده‌اند.

تونی بلر نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، رئیس اسبق خزانه‌داری و وزیر خدمات مدنی بود. او از ژوئیه ۱۹۹۷ پس از مرگ جان اسمیت در ماه مه همان سال، رهبر حزب کارگر بوده است. تونی بلر در انتخابات سراسری ۱۹۹۷ توانست بر جان میجر غلبه کند و به ۱۸ سال حکومت حزب محافظه‌کار پایان دهد.

او تا ۲۷ ژوئن ۲۰۰۷ نخست‌وزیر بریتانیا بود و سپس پس از کناره‌گیری جای خود را به گوردن براون داد. گوردن براون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا و جانشین تونی بلر، وزیر خزانه‌داری در کابینه تونی بلر بود.

بلر در سپتامبر ۲۰۱۰ کتاب خاطرات خود را با نام «سفر» منتشر کرده که گفته‌های تازه‌اش درباره جنگ و حزب کارگر سبب ایجاد هیجانات سیاسی گسترده‌ای شد.