شادمهر عقیلی متهم شد

موسیقی کوک| شماری از مخاطبان افغانستانی شادمهر عقیلی که در کنسرت او در واشنگتن شرکت کرده بودند، از او به خاطر به کار بردن جمله «اگر ایرانی نیستید، برید بیرون»، انتقاد قرار کردند.

زینب آوین، گزارشگر پیشین بی‌بی‌سی که در این کنسرت با شوهرش شرکت کرده بود، درباره ماجرای این کنسرت گفته بود: «ما در صف چهارم نشسته بودیم شادمهر پس از پایان آهنگ مشهور «ای ایران» در میکروفون بلند گفت که اگر ایرانی نیستید، برید بیرون.

من به شوهرم نگاه کردم که مشغول موبایلش بود و گفتم شنیدی چه گفت؟ گفت نه من متوجه نشدم، گفتم فکر کنم گفت اگر ایرانی نیستید، برید بیرون. شوهرم گفت نه امکان نداره چنین چیزی گفته باشه.»

او گفت: «ابتدا فکر کردم ممکن است اشتباه شنیده باشم اما به‌زودی متوجه شدم که یک خانم، با شوهرش، خواهرش و پسرش از صف جلو کنسرت را ترک کردند و بعدا هم در شبکه‌های اجتماعی شکایت دیگر شرکت‌کنندگان افغان و ایرانی را دیدم و مطمئن شدم که شادمهر همین جمله را گفته «اگر ایرانی نیستید، برید بیرون.»

این اظهارات شادمهر به سرعت در میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و شماری از آنها که از علاقمه‌ندان این خواننده‌اند، از او انتقاد کردند.

شادمهر در پیام فیسبوکی به این انتقادها پاسخ داده و نوشت: «من تنها خطاب به خانمی که به من گفت حق ندارم آهنگ ای ایران را اجرا کنم، گفتم که اگر مایل نیستید، سالن را ترک کنید.»

شادمهر نوشته: « من ناراحت از این برخورد که آن را نوعی بی‌احترامی دیدم، تنها به این شخص خاص گفتم اگر مایل نیستید گوش کنید، سالن را ترک کنید. مخاطب من تنها این شخص خاص بود که میان اجرا به من اعتراض کرد. نه مخاطب من همه سالن بودند و نه خاستگاه من نوعی نگاه حذفی نسبت به کسانی است که ایرانی نیستند.»

«ای ایران» یکی از مشهورترین سرودهای میهنی و ملی‌گرایانه ساخته روح‌الله خالقی است اغلب مخاطبان ایرانی آن را با صدای غلامحسین بنان در ذهن دارند و این اثر را سرود ملی غیررسمی ایرانیان می‌دانند.

شادمهر نوشته:« هدف از اجرای این سرود، همدردی با هموطنانم که در شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی کنونی باید زندگی‌شان را بگذرانند، بود و من در این شرایط از مخاطبم انتظار همدلی و همدردی با ترانه‌ای داشتم که تبدیل به ترانه همدلی با مشکلات ایرانیان شده است.»

فوزی افشار، خواهر خانم افغانی که شادمهر در مورد صحبت او نوشته، به بی‌بی‌سی گفت که او هم در کنار خواهرش در صف اول کنسرت بوده.

خانم افشار گفت: «وقتی آهنگ ای ایران پایان یافت، خواهرم باز ذوق صدا زد که شادمهر علاقمندان افغان هم داری اینجا و بلافاصله شادمهر بلند در میکروفون پاسخ داد که اگر ایرانی نیستید، برید بیرون.»

به همین دلیل خانم افشار و خواهرش این کنسرت را ترک می‌کنند.

با وجود توضیح شادمهرعقیلی، کاربران افغان همچنان به انتقادهایشان از شادمهر ادامه داده‌اند و شماری از آنها می‌خواهند که او از افغان‌ها عذرخواهی کنند.

شادمهر نوشته: « تعلقات زبانی و فرهنگی‌مان ما را با هموطنان افغانستانی و تاجیکستانی، هم‎زبان و هم‌فرهنگ و همدل می‌کند.»