شاهنامه‌خوانی در رادیو اتیوپی با تلاش رایزنی فرهنگی ایران

رایزنی فرهنگی

موسیقی کوک| با همکاری به عمل آمده رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی با دو رادیوی موج FM در اتیوپی با نام‌های Ahadu و Ethio FM، برنامه موسیقی شب‌های ایران با موضوعات مختلف حول شُعرای نامی ایران در این دو رادیو اجرا شد.

در این برنامه که با حضور یکی از شُعرا و یکی از اساتید دانشگاه آدیس آبابا برگزار شد، قسمت‌هایی از شعرهای شُعرایی نامداری چون فردوسی خوانده شد و کارشناسان در خصوص آن بحث کردند. در ادامه، کارشناسان برنامه به ارائه نقطه نظرات خود پیرامون شعرهای مثنوی و معنوی و ارتباط آن با متصوفه در اتیوپی پرداختند.

این برنامه که به صورت همزمان با پخش موسیقی‌های سنتی کشورمان همراه بود، داستان کامل لیلی و مجنون توسط کارشناس مجری برنامه ابی تسو بیان شد و رایزنی فرهنگی کشورمان نیز بخش‌هایی از شعرهای منظومه لیلی و مجنون اثر نظامی گنجوی را قرائت کرد.

بنابر اعلام این خبر، این برنامه از سوی شنوندگان اتیوپیایی مورد استقبال قرار گرفت و در صفحه Facebook رادیو نیز بازخورد آنها قابل مشاهده است. لینک برنامه در صفحه Facebook رادیوی مذکور به نشانی ذیل است: https://www.facebook.com/ahaduradio/videos/907392449797095

اتیوپی کجاست؟

اِتیوپی (امهری: ኢትዮጵያ) با نام رسمی جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی (با نام تاریخی حبشه) کشوری محصور در خشکی واقع در شاخ آفریقا است. این کشور با ۱۱۴٫۹ میلیون نفر جمعیت دومین کشور پرجمعیت قاره آفریقا و با ۱٬۱۰۴٬۳۰۰ کیلومتر مربع دهمین کشور بزرگ قاره آفریقا است.

پایتخت و بزرگترین شهر آن آن آدیس آبابا است. ۸۳درصد جمعیت اتیوپی معادل بیش از ۹۵ میلیون نفر ساکن روستا هستند و از این لحاظ یکی از اولین‌هاست.

اتیوپی از شمال با اریتره، از غرب با سودان و سودان جنوبی، از شرق و جنوب شرقی با سومالی، جیبوتی و در جنوب با کنیا همسایه است. اتیوپی از قدیم‌ترین کشورهای مستقل آفریقا و یکی از کهن‌ترین کشورهای جهان است.