طنین سازهای ایرانی در شهر کتاب فرشته پیچید

نگاهی به یک هفته اجرای صمیمی خودمانی

موسیقی کوک| دومین دوره شب‌های موسیقی فرشته با محوریت سازهای ایرانی از بیست و هشتم تا دوم مردادماه در این مجموعه فرهنگی، هنری برگزار شد.

این رویداد فرهنگی، هنری که با همکاری مجله موسیقی کادانس برگزار شد؛ به مدت شش روز تعداد زیادی از نوازندگان و هنرمندان عرصه موسیقی را گرد هم جمع کرده بود تا با موسیقی رنگ دیگری به شب‌های گرم تابستان بزنند. محوریت موسیقی این شب‌ها با موسیقی سنتی و سازهای ایرانی بود و تجربه‌ای متفاوت از ارتباط نزدیک میان مخاطبان و هنرمندان را به همراه داشت.

نخستین شب این رویداد هنری به تاریخ آدینه بیست و هشتم تیر بود که سهیل حسنوی با سنتور و حمید خبازی، مسعود براره و فرهاد زالی به ترتیب با تار و نی تنبک میهمان شهر کتاب فرشته بودند و برای حاضران قطعات بی کلامی را نواختند. سانس اول مراسم با اجرای سهیل حسنوی گذشت و میهمان این اجرا نیز پدرام درخشان بود.

دومین شب از شب‌های موسیقی فرشته در دو سانس برگزار شد و این مجموعه میزبان امیر حسین تفرشی پور و علی رحیمی بود که شبی متفاوت را برای همراهان همیشگی شهر کتاب فرشته رقم زدند. دومین شب موسیقی در واقع شب سازهای کوبه‌ای بود و علی رحیمی که تخصص اصلی‌اش نواختن سازهای ضربی است همراه بسیار خوبی برای تنبورِ امیرحسین تفرشی پور بود. گفتنی است میهمان ویژه این شب موسیقی، شادی قدیریان؛ هنرمندان عکاس بود.

شب سوم که یکشنبه سی‌ام تیر ماه برگزار شد باز هم در دو سانس اجرا شد. در سانس اول مصطفی قناعت و داوود قهرودی با نوای قره‌نی و کاخن و تنبک حاضرین را به عمق موسیقی ایرانی بردند. مصطفی قناعت نوازنده توانای کلارینت یا همان قره‌نی از آنجا که در موسیقی غربی و شرقی شناختی جامع دارد با ساز خوش صدایش گاهی غربی نواز می‌شود و گاهی نوای نای سیاه رنگ ایرانی را دوست دارد و آن را برای دوست داران موسیقی اش می‌نوازد. در سانس دوم این شب نیز سیاوش کامکار؛ نوازنده چیره دست سنتور حال و هوای خاصی را به شهر کتاب فرشته بخشید.

به شب چهارم و آخرین شب تیرماه می رسیم و اجرای سالار زمانیان و کامران منتظری در سانس نخست و رادمان توکلی و حمید قنبری در سانس دوم.  سالار زمانیان از شاگردان بسیار توانای کیوان ساکت است. او از نوازندگان ارکستر وزیری است که با اجراهای مختلفی همراه این ارکستر یا به صورت انفرادی اجراهای بسیار زیادی داشته است. در شب چهارم شب موسیقی نیز با تار نوازی به همراه تنک قطعات بسیار زیبایی را برای حضار نواختند.

پنجمین شب موسیقی یعنی یکم مردادماه یکی از بی‌نظیرترین شب‌های موسیقی فرشته بود که علی بوستان و سیامک جهانگیری با اجراهای خود فضای بسیار لذت بخشی را فراهم کردند. علی بوستان فرزند بهمن بوستان نوازنده چیره سه‌تار و اعضای گروه نور به سرپرستی کریستف رضاعی و گروه هم آوایان به سرپرستی حسین علیزاده استو بوستان در کارنامه هنری خود همکاری در تولید موسیقی فیلم‌هایی چون «کنعان»، «زمانی برای مستی اسب‌ها» و «نیوه مانگ» را نیز دارد.

در نهایت می‌رسیم به مراسم پایانی و آخرین شب از شب‌های موسیقی فرشته؛ چهارشنبه دوم مردادماه صدای ساز پیام جهانمانی در شهر کتاب فرشته طنین‌انداز شد. پیام جهانمانی آهنگساز و نوازنده تار نخستین‌بار توسط مجموعه «معرفی هنرمندان جوان» زیر نظر حسین علیزاده شناخته شد. او یکی از موفق‌ترین شاگردان علیزاده است و نوازندگی او بیشترین شباهت را به شیوه استادش دارد.