شب ابراهیم قنبری مهر در نیاوران

موسیقی کوک|  شب ابراهیم قنبری مهر، ۱۷ دی ماه با حضور اهالی موسیقی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود. شب ابراهیم قنبری مهر، سازنده سرشناس سازهای موسیقی، با سخنرانی فرهاد فخرالدینی، مرجان قنبری مهر، یدالله کابلی، هوشنگ امیراردلان، حسین بهروزی‎نیا و سید عباس سجادی به همت بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران و مجله فرهنگی هنری بخارا برگزار خواهد شد. در این مراسم همچنین فیلم مستندی درباره قنبری مهر به نمایش در خواهد آمد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، شب ابراهیم قنبری مهر سه شنبه ۱۷ دی ساعت ۱۷ در سالن خلیج فارس فرهگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. حضور علاقه‌مندان در این آیین آزاد است.

ابراهیم قنبری‌مهر، مردادماه ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمد.  شش‌ساله بود که پدرش را از دست داد.

پس از تحصیل تا کلاس پنجم ابتدایی برای امرار معاش به کارهای مختلفی از جمله نجاری روی آورد. با توجه به علاقه‌ای که به موسیقی داشت، پس از چند سال و زمانی که امکانات فراهم شد، تصمیم گرفت تا برای یادگیری موسیقی و نوازندگی ویولن نزد استاد ابوالحسن صبا برود.

پس از گذراندن یک دوره نت‌نویسی و آشنایی با گام‌های موسیقی ایرانی و غربی و یادگیری نوازندگی، استاد صبا پیشنهاد ساخت ویولن را به او می‌دهد و او را به آقای آراکلیان معرفی می‌کند تا از اطلاعات و مطالعات نظری او آگاه شود.

قنبری‌مهر با استفاده از راهنمایی‌های ابوالحسن صبا و سورن آراکلیان به ساخت ویلن پرداخت. او در سال ۱۳۳۴ کارگاه سازسازی وزارت فرهنگ و هنر را تاُسیس کرد.

سال ۱۳۳۹ از سوی اداره هنرهای زیبا، برای گذراندن کارآموزی در کارگاه  عالی است، راه یافت.

ابراهیم قنبری‌مهر، دوره عالی ساخت ساز را که مدت آن ۲ سال بوده، در مدت ۶ ماه تمام کرده و به ایران برگشت و به غیر از ساخت ویولن شروع به ساخت سازهای ایرانی و رفع اشکالات آنها کرد.

قنبری‌مهر در اوایل دهه هفتاد، با اندازه‌گیری نسبت نوازنده به ساز در نقاشی‌های ظروف به‌جای مانده از دوره ساسانی، بربط‌هایی را مشابه بربط‌های آن دوره، به دو صورت متفاوت، یکی با صفحه پوستی و دیگری با صفحه چوبی ساخت.