«شعر سایه در موسیقی ایران» رسید

جلد دوم یک طرح پژوهشی؛

موسیقی کوک| کتاب «شعر سایه در موسیقی ایرانی» نوشته مهدی فیروزیان به‌عنوان جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی «سایه و موسیقی» از سوی انتشارات «هنر موسیقی» روانه بازار کتاب شد.

جلد نخست این کتاب با عنوان «موسیقی ایرانی در شعر سایه» سال ۱۳۹۶ خواندنی شده بود.

مهدی فیروزیان پژوهشگر ادبیات و موسیقی در «شعر سایه در موسیقی ایرانی» اطلاعات آوازها و آهنگ‌هایی را که با شعر هوشنگ ابتهاج (سایه) ساخته شده، گردآوری کرده و با معرفی دقیق آن آثار را از دیدگاه تلفیق شعر و موسیقی بررسی کرده است.

او این کتاب را به محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی تقدیم کرده است.

ازجمله بخش‌های این کتاب «از پس پرده‌ها» است که نگارنده در آن درباره پشت‌صحنه تولید آثار موسیقایی توضیح داده است. فیروزیان در نگارش این بخش، از گفت‌وگوهای چندساله با سایه، بهره برده است.

هوشنگ ابتهاج در سال‌های مدیریت بخش موسیقی رادیو خاطرات مشترک زیادی با هنرمندان بزرگ عرصه موسیقی ایرانی از جمله محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، عبدالوهاب شهیدی، همایون خرّم، حسین علیزاده، شهرام ناظری دارد و بسیاری از اشعار او در آثار این افراد آمده است.

فیروزیان بر اساس پژوهش‌های میدانی، خاطرات سایه و دیگر هنرمندان و چگونگی پدید آمدن این آثار را توصیف کرده و ازنظر علمی و انتقادی به آن پرداخته است.

در این زمینه فیروزیان علاوه بر شرح وقایع زندگی سایه و هنرمندان موسیقی، شرح برخی اشعار ابتهاج و شأن نزول آن‌ها را هم آورده است.

بررسی آسیب‌شناسانه پیوند شعر و موسیقی و شناساندنِ هنجارهایی که موسیقی‌دانان در تصنیف‌سازی باید از آن‌ها مطلع باشند، از دیگر مطالب جالب و البته مهم این کتاب است.

«شعر سایه در موسیقی ایرانی» به قلم مهدی فیروزیان در ۶۴۰ صفحه و به بهای ۹۸ هزار تومان از سوی انتشارات هنر موسیقی روانه بازار کتاب و موسیقی شده است.