صدای عود «مُعَنّی جهاد» در رودکی

موسیقی کوک| صدای عود «مُعَنّی جهاد» در رودکی پیچید. «مُعَنّی جهاد» نوازنده چیره‌دست عود شب گذشته در تالار رودکی به اجرای موسیقی هنری عراق در قالب بداهه‌نوازی و آثار بزرگان موسیقی کشورش پرداخت.

در این کنسرت، مُعَنّی جهاد قطعاتی را به‌صورت بداهه اجرا کرد و در برخی قسمت‌ها به اجرای آثار بزرگان عود عربی چون جمیل بشیر، و منیر بشیر پرداخت.

او با دو ساز عود با دو کوک متفاوت برای ایجاد تنوع صوتی روی صحنه آمد و به اجرا در مقام‌های نهاوند (شبیه آواز بیات اصفهان در موسیقی کلاسیک ایرانی)، مقام راست، راست عجم، حجاز کار و… پرداخت.

رضا پرویززاده، نوازنده کمانچه و مدرس موسیقی دانشگاه تهران در خصوص این اجرا گفت: «مُعَنّی را از دانشگاه تهران می‌شناسم؛ از دانشجویان ارشد رشته نوازندگی است.

نوازنده ریزپنجه و  بسیار خوبی است. در این سه ترمی که به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه تهران مشغول است روابط موسیقایی خوبی بین او و دیگر دانشجویان ایرانی برقرار شده است.

دانشجویان با فضای موسیقی عربی، مخصوصاً عراق، از طریق او آشنا شده‌اند. من به عنوان یک شنونده موسیقی تمام اجرای امشب را دنبال کردم و به‌نظرم اتفاق خوبی برای هنرجویان موسیقی بود تا این جنس از موسیقی را از نزدیک بشنوند و درک کنند.