صدور مجوزهای موسیقی مدرن شد

صدور مجوزهای موسیقی مدرن شد

موسیقی کوک| علی عزیزی دبیرکل کانون ناشران موسیقی خانه موسیقی گفت: روند صدور مجوز برای آلبوم‌ها و تک قطعات در دفتر موسیقی وزارت ارشاد به خوبی توانسته به شیوه‌ای مدون و قانونی مدیریت شود و کم شدن پروسه زمانی اعطای مجوز به آثار موسیقی اعم از آلبوم و تک قطعه، تسریع امور و رضایت مندی اهالی موسیقی را به دنبال داشته است.

البته در مبحث شعر کمی ماجرای اصلاحیه‌های چند باره وجود دارد که بایستی با یک شیوه مشخص کمی تغییر کند. سامانه دفتر موسیقی هم به دلیل کندی سرورها، وارد شدن را سخت کرده  است. به هر حال این‌ها مشکلاتی هستند که در صورت تصحیح، قطعا می‌توانند کارگشا باشند.

او با اشاره به عدم نیاز حضور فیزیکی برای دریافت مجوز آثار و اینترنتی شدن فرایند اخذ مجوزها هم گفت: دفتر موسیقی توانسته با تثبیت شیوه صدور مجوزها به صورت اینترنتی بسیاری از دغدغه‌های شرکت‌های تولید آثار را از بین ببرد و بی‌شک این شیوه می‌تواند به خوبی در روند اجرایی کارها کمک کند.

تنها نکته حائز اهمیت این است که مثلا در دوره‌های گذشته در صورت ایرادات شعر در شورا ما می‌توانستیم با حضور در جلسات، از شعر دفاع کنیم که قطعا با حل این مشکلات، دفتر موسیقی می‌تواند دوران درخشان مدیریتی خود را سپری کند.

امیدواریم دفتر موسیقی با بازنگری در برخی قوانین اجراهای زنده در کشور نیز بتواند حمایت همه جانبه خود از شرکت‌های حوزه موسیقی را تامین کند. من و بسیاری از ناشرین موسیقی در این زمینه کارشناس هستیم و قطعا همکاری و همفکری با ما می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

دبیر کانون ناشران خانه موسیقی در ادامه بیان کرد: برگزاری جلسات همفکری و هم اندیشی مدیران شرکت‌های نشر و تولید آثار موسیقی با آقای محمد الله یاری، جلساتی بسیار مفید و ارزشمند بود که باعث شد بسیاری از مشکلات این حوزه به بحث و تبادل نظر گذاشته شود و راهکارهای جدیدی برای حل برخی مشکلات سیستمی اندیشیده شود که امیدواریم به زودی نتایج عملیاتی آن را شاهد و ناظر باشیم.

عزیزی درباره روند کاری مجمع صنفی ناشران و تهیه‌کنندگان موسیقی و اخبار جدید این مجمع نیز گفت: جلسات دوره‌ای مجمع با نظم و برنامه‌ریزی مشخصی در حال برگزاری است.

من انتظارات دیگری از مجمع داشتم و انتظار داشتم که تریبونی برای مشکلات جامعه ناشرین موسیقی باشد. البته قدم های کوچکی را از سوی مجمع شاهدیم که هنوز به آن قدرت اجرایی بالا دست نیافته است. البته برخی تصمیمات جدید نیز اخذ شده که به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.