ضرر یک تریلیونی کرونا به فرهنگ‌و‌هنر

ضرر یک تریلیونی کرونا به فرهنگ و هنر

موسیقی کوک| وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهار نامه جداگانه به معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اعلام کرد که بخش فرهنگ، هنر و رسانه در ایام کرونایی ۹۷۶ میلیارد تومان خسارت دیده است. او در این نامه‌ها از مسئولین دولت خواست مشاغل آسیب‌پذیر فرهنگ، هنر و رسانه کشور را یاری کنند.

سیدعباس صالحی در این نامه‌ها به اسحاق جهانگیری، محمود واعظی، محمدباقر نوبخت و محمد نهاوندیان نوشت: «همان‌گونه که مستحضرید روزهای رونق کسب‌وکارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور، با آغاز بحران همه‌گیری بیماری کرونا به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد، چنانچه روند رکود و کسادی در سال جاری نیز تداوم یافته است.

با توجه به نگاه همدلانه و متعهدانه دولت محترم و در رأس آن ریاست محترم جمهور برای بهبود محیط کسب‌وکارها و ضرورت انجام اقدامات حمایتی در این بخش، سپاسگزار خواهد بود مطابق دستور جنابعالی و با توجه به ویژگی شغلی هنرمندان و فعالان فرهنگی که عموماً ازجمله آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند، عنایت ویژه‌ای به‌منظور کاستن حداقلی از فشار مالی و معیشتی آنان صورت پذیرد.

مزید استحضار میزان خسارت وارده این بخش تا پایان فروردین‌ماه جاری بالغ‌بر ۹,۷۶۰,۹۲۱ میلیون ریال، معادل ۹۷۶ میلیارد تومان برآورد و نیز حمایت‌های پیشنهادی صندوق اعتباری هنر در سه بخش حق بیمه، سرانه درمان و جبران خسارت بیکاری پیش‌بینی شده است که شامل ۲۱۸,۷۸۹,۶۵۹,۵۰۰ ریال حق بیمه برای ۳۵۵۰۰ نفر از اعضای صندوق، ۱۳۷,۷۶۸,۴۰۰,۰۰۰ ریال سرانه درمان برای ۷۸۱۰۰ نفر از اعضا و ۱,۴۳۹,۹۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای جبران خسارت بیکاری هنرمندان میزان در نظر گرفته شده است.

با همین ملاحظات به پیوست گزارش برآورد میزان خسارت وارد آمده به بخش فرهنگ و هنر تا این تاریخ، برای دستور مساعدت و اقدامات حمایتی تقدیم می‌شود:

برآورد خسارت کسب‌وکارهای بخش فرهنگ و هنر: (مبالغ به میلیون ریال)

۱_ فرهنگی: ۳,۴۷۵,۷۵۱ ریال

۲_ هنری: ۳,۵۰۳,۱۷۰ ریال

۳_ رسانه‌ای و تولید محتوای دیجیتال: ۲,۷۸۲,۹۲۱ ریال

جمع کل: ۹,۷۶۰,۹۲۱ ریال

یارانه‌های حمایتی صندوق اعتباری هنر:

۱_ مجموع کمک بابت حق بیمه هنرمندان: ۲۱۸,۷۸۹,۶۵۹,۵۰۰ ریال

۲_ مجموع کمک سرانه درمان هنرمندان: ۱۳۷,۷۶۸,۴۰۰,۰۰۰ ریال

۳_ مجموع کمک بابت جبران خسارت و بیکاری هنرمندان: ۱,۴۳۹,۵۳۸,۰۵۹,۵۰۰ ریال

جمع کل: ۱,۷۹۶,۵۳۸,۰۵۹,۵۰۰ ریال

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب قبل از ارسال این نامه در توئیتی توضیح داده بود: «امروز نامه برآورد جامع خسارات حوزه فرهنگ، نشر، تئاتر، موسیقی، تجسمی، سینما، رسانه، آموزشگاه‌ها، مؤسسات، کانون‌ها و مشاغل مرتبط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آقایان جهانگیری و نهاوندیان ارسال شد. اصحاب فرهنگ و هنر منتظر خبرهای خوب از جلسه کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا هستند».

مدتی قبل با دستور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت توسعه مدیریت و منابع این وزارت خانه مأمور شده بود برای قرار گرفتن کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و رسانه‌ای در رسته مشاغل آسیب‌دیده در بازه زمانی شیوع کرونا در ایران، با همکاری معاونت‌ها و واحدهای مرتبط و نظرخواهی از نهادها و صنوف معین وابسته در سراسر کشور گزارشی دقیق و کمی از میزان خسارت‌های وارد شده به کسب‌های و کارهای موضوع مصوبه هیئت‌وزیران تهیه کند تا برای تأمین اعتبار لازم برای جبران این خسارت‌ها و انجام اقدامات حمایتی دولت از فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه در سراسر کشور به کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا فرستاده شود.