عاشقانه‌های بی‌مرز در تالار وزارت کشور

اولین کنسرت مشترک کشورهای فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان در تهران برگزار می‌شود.

موسیقی کوک| اولین کنسرت مشترک کشورهای فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان با عنوان «عاشقانه‌های بی‌مرز» در تهران برگزار می‌شود.

در کنسرت «عاشقانه‌های بی‌مرز»  که برای اولین بار در تهران برگزار می‌شود، هنرمندانی چون «حسام‌الدین سراج» و «اردشیر کامکار» از ایران، «قربان علی رحمان» از تاجیکستان و «وحید قاسمی» از افغانستان به اجرای برنامه می‌پردازند.

حسام‌الدین سراج در ۲۶ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در اصفهان چشم به جهان گشود. او فرزند سید محمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری پژوهش هنر از دانشگاه هنر. سراج،  موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. بعد از آن سنتور را نزد سیروس ساغری آموخت و برای تکمیل آن از استادانی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت.

در زمینه آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد. بزرگترین مشوق او در تحصیل علم و هنر پدرش بود. او بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با استادان ادب و هنر نظیر جلال الدین همائی، تاج اصفهانی، حسن کسائی و… حشر و نشر داشت، به همین جهت فضایی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود.

اردشیر کامکار به سال  ۱۳۴۱ در سنندج به دنیا آمد. او نوازندهٔ کمانچه، قیچک و ویولن و از اعضای گروه کامکارها است. کامکار از کودکی، ویولن را نزد پدرش فرا گرفت. چندی بعد، وی به عنوان نوازندهٔ کمانچه و ویولن به عضویت ارکستر فرهنگ و هنر سنندج درآمد.

او در ابتدا قطعات ویولن ابوالحسن صبا را با کمانچه اجرا می‌کرد. اردشیر کامکار، در سال ۱۳۶۰به تهران آمد و همکاری خود را با گروه‌های عارف و شیدا و با بسیاری از خوانندگان پیشرو ایران آغاز کرد. همچنین مطالب تکمیلی در زمینه ردیف سنتی ایران را نزد محمدرضا لطفی و پشنگ کامکار آموخت.

کنسرت «عاشقانه‌های بی‌مرز» قرار است ۲۲ و ۲۳ آذر در تالار وزارت کشور در تهران به روی صحنه برود.