«عصیان سلیمان» منتشر شد

موسیقی کوک| کتاب «عصیان سلیمان» اثری از نوا عارف توسط نشر طیهور در بازار موسیقی کشور منتشر و در دسترس مخاطبین قرار گرفت. آلبوم موسیقی این اثر نیز به‌زودی شنیدنی خواهد شد.

نوا عارف بازیگر و نویسنده  این کتاب و آلبوم، با اعلام اینکه نگارش این اثر سه سال به طول انجامیده و پروسه ساخت موسیقی آلبوم صوتی آن از پاییز سال ۹۷ آغاز شده است،  گفت: کتاب «عصیان سلیمان» یک کتاب شعر سپید با تم عرفانی فلسفی است که به ماهیت وجودی انسان و پرسش و پاسخ سه شخصیت در مضامین عرفانی و فلسفی پرداخته و آن را در نه فصل با مؤلفه‌های فلکی و با حال و هوای نجومی درآمیخته است.

عارف درباره نگارش این کتاب عنوان کرد:  پروسه ساخت موسیقی آلبوم صوتی آن از پاییز سال ۹۷ در استودیو مصباح قمصری و استودیو سیماهنگ آغاز شد. برای هر فصل از کتاب با توجه به موسیقی فلک موردنظر آهنگ جداگانه‌ای ساخته شد تا یادآور خصلت و مزاج آن فلک باشد و سازهای انتخاب‌شده نیز بر این امر دلالت دارند. با توجه به حساسیتم به‌عنوان منجم روی این اثر موسیقیایی در کلام و موسیقی، رعایت این امر کاملاً مشهود است.

او ادامه داد: این اثر صوتی با صدای سه شخصیت مختلف ضبط شده است که صداپیشگی آن‌ها را محمدرضا آقاخانی بازیگر و استاد فلسفه هنر، بنده و علی رضوی بر عهده داشته‌اند.

نوا عارف در پایان سخنانش با ذکر این نکته که اهمیت موسیقی بر کلام و ادبیات شعرگونه غیرقابل‌انکار است، گفت: یکی از دلایل مهمی که تصمیم گرفتم برای این کتاب آلبوم موسیقی ساخته شود، مکمل بودن موسیقی و کلمه است. کلمه عروج ارتعاش است و ارتعاش معراج عدد است و عدد، باطن حرف است و حرف ترجمان شکل.

لذا از شکل است که ما به حروف نمادین می‌رسیم و راز بزرگ در این است که حروف مقطعه قرآن برگردان همان ارتعاشات والای خلقت‌اند.ماندگاری صوت و کلمه از آن روست که کلمه ازلی و ابدیست، نه زمان دارد و نه مکان و وقتی همین کلمه در تنزل خود موسیقی می‌شود، زمانمند و مکانبند می‌شود و هرچند موسیقی از جان برمی خیزد، اما حظ ذهنیست و مقوی روان و اهمیت موسیقی بر کلام و ادبیات شعرگونه غیرقابل‌انکار است.

کما اینکه نگارش سه شخصیت حاضر در این کتاب به گونه‌ای بود که جز با موسیقی و تفکیک کلمات و اجرای آن به‌وسیله سه صوت متفاوت قابل‌تشخیص نبود و من از ابتدای نگارش این کتاب تصمیم خودم را برای صوتی کردن و درآمیخته ساختنش با موسیقی گرفته بودم.

«عصیان سلیمان»، توسط نشر طیهور راهی بازار شده و نسخه دیجیتال این اثر از طریق سایت www.navaaref.com قابل خریداری است و برای تهیه نسخه فیزیکی و اصلی آن می‌توان به مراکز معتبر فروش در بازار موسیقی مراجعه کرد.