علاقه آیتاچ دوغان به همکاری با موزیسین‌های ایرانی

موسیقی کوک| چندی پیش ویدیویی از همکاریِ آیتاچ دوغان قانون‌نواز مشهور ترک با امیرحسین مختاری منتشر شد. در این ویدیو نوازنده جوانِ ایرانی در کنار آیتاچ دوغان به قانون‌نوازی پرداخته بود.

آیتاچ دوغان در همین باره می‌گوید: ایران و ترکیه از نظر جغرافیایی به هم نزدیک‌اند و به طور طبیعی شباهت‌هایی در موسیقیِ این دو کشور وجود دارد. البته موسیقی هر کشوری حالات و ویژگی‌های خودش را دارد. ایران کشوری بزرگ و تاریخی و در موسیقی صاحب سبک است؛ به خصوص در سازهایی مثل تار و سنتور در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

این نوازنده قانون درباره تجربه حضورش در ایران و برگزاری کنسرت به همراه گروه «تکسیم تریو» تأکید می‌کند: هرگز فراموش نمی‌کنم که با تکسیم تریو برای برگزاری کنسرت به تهران آمدیم. استقبال از اجرای ما خیلی زیاد بود، مجبور شدیم در همان شبی که در تهران بودیم، کنسرت را تمدید کنیم و دو سانس روی صحنه برویم. از مردم خوب ایران همیشه متشکرم که این همه به ما و اجرایمان توجه داشتند

دوغان درباره کیفیت نوازندگیِ امیر مختاری می‌گوید: امیر نوازنده خوبی است. موسیقی دنیا را دنبال می‌کند. نوازنده‌ی خوب باید موسیقی دنیا را بشنود. چند سالی است که به ترکیه هم رفت و آمد دارد و به همین دلیل با موسیقی مقامی ترکیه هم آشنایی دارد که این خودش ویژگی مهمی است.

او ادامه می‌دهد: قانون به دلیل شباهتی که به سنتور دارد، در ایران مورد توجه جوانان قرار گرفته و مطمئنم که این ساز در ایران پیشرفت‌های بسیار خوبی خواهد داشت. آقای مختاری هم با همین رویکرد، مشغول تربیت شاگردان بسیاری در ایران است.

این نوازنده قانون در توصیه به نوازندگانِ ساز قانون می‌گوید: نوازندگان قانون برای اینکه خودشان را بالا ببرند، باید موسیقی دنیا را بشنوند. موسیقی هند و جَز و کلاسیک را باید گوش کنند. به خصوص موسیقی فلامنکو را خیلی باید بشنوند. نوازندگی قانون به موسیقی فلامنکو خیلی نزدیک است و نوازندگان این ساز باید موسیقی فلامنکو را به خوبی بشنوند و با آن آشنا باشند.

او  ادامه می‌دهد:‌ نوازندگان قانون در ایران، نوازندگان ترکیه را دنبال می‌کنند. همین مسئله موجب شده که سبک جدیدی ایجاد شود که براساس آن، تکنیک‌های نوازندگیِ قانون‌نوازی در ترکیه برای نواختنِ موسیقی ایرانی به کار می‌رود. حاصل این اتفاق ایجاد فضایی جدید است. موزیسین‌ها باید بتوانند موسیقی مناطق دیگر نقاط جهان را اجرا کنند.

دوغان در پایان تأکید کرد: در ایران نوازندگان و موزیسین‌های بسیاری وجود دارند که دوست دارم با آنها همکاری کنم. دوست دارم بار دیگر با امیر و در پروژه‌های دیگری همکاری داشته باشم، او را از خانواده خودم می‌دانم.