علی رهبری ارکستر سمفونیک استانبول را رهبری کرد

مهم‌ترین کنسرت سالِ استانبول برگزار شد

موسیقی کوک| دوازدهم مهر ماه «علی رهبری» با همراهی ارکستر سمفونیک دولتی استانبول و همراهی خانم «لانگ لامت» نوازنده‌ فرانسوی‌الاصلِ‌ مشهور هارپِ ارکستر فیلهارمونیک برلین و تینا جامه‌گرمی نوازنده ویلن کشورمان، در قصر توپکاپی استانبول روی صحنه رفت.

کاخ توپکاپی یکی از بزرگ‌‌ترین و محبوب‌‌ترین مراکز برای بازدید گردشگران در استانبول است. این بنا در بین سال‌های ۱۴۶۶ و ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم  ساخته ‌شده است.

ساخت این بنا بر روی یک ‌شبه جزیره کوچک ساخته ‌شده است و در سمت شمالی آن دماغه طلایی و در جنوب آن نیز دریای مرمر قرار دارد؛ در سمت شمال شرقی این بنا نیز تنگه بسفر قرار گرفته است که موجب می‌شود تا نمایی زیبا از سمت آسیایی این منطقه نیز برای این کاخ مهیا شود.

دراین کنسرت ویژه، رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه نیز حضور داشت و قرار است به زودی کل کنسرت را پخش کند. این کنسرت که از روزها قبل از روز اجرا، تمام بلیت‌هایش به فروش رفته بود، از مهم‌ترین رویدادهای هنری در استانبول به‌شمار می‌رود و می‌توان آن را  مهم ترین کنسرت سالِ استانبول دانست.

«علی رهبری» آهنگساز و رهبر بین‌المللی ایرانی، مدیر هنری و رهبر سابق ارکستر سمفونیک شهر‌های بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران بوده و علاوه بر آن  ۱۴ سال به‌عنوان رهبر اصلی ارکستر سمفونیک دولتی استانبول فعالیت داشته و بارها رهبری این کنسرت‌ها را به ‌عهده داشته است.

این کنسرت‌ها معمولا در کلیسای «ایرنه هاگیا» اجرا می‌شوند. این کلیسا در یک پارک زیبا و تعدادی از خرابه‌های متعلق به دوران بیزانس قرار گرفته است. از کلیسای ایرنه هاگیا  در شرایط خاص برای برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های بین‌‌المللی استفاده می‌شود.

علی رهبری در سال ۱۳۲۷ در تهران زاده شد. پدرش پزشکیار بیمارستان فیروزآبادی شهرری بود. او از کودکی با موسیقی مطربی روحوضی آشنا شد و برنامه‌هایی را در سینماهای کشور و رویال تهران اجرا کرد.

رهبری برای تحصیل در رشته موسیقی به هنرستان موسیقی ملی رفت و زیر نظر تارخانیان، رحمت‌الله بدیعی و حسین دهلوی موسیقی را به طور جدی و علمی پیگیری کرد. در ۱۷ سالگی نوازنده ویلن ارکستر صبا شد.

رهبری در ۱۸ سالگی برای ادامه تحصیل و با استفاده از بورسیه دولتی به اتریش عزیمت کرد. او دوره آهنگسازی را در آکادمی موسیقی وین طی سه سال به اتمام رساند. پس از فارغ‌التحصیلی آکادمی وین او را به‌عنوان دستیار در رشته آهنگسازی استخدام کرد.