عنوانی برازنده به‌نام ناصر فرهودی

نشست رسانه‌ای اولین جایزه صدابرداری مستقل در ایران برگزار شد؛

موسیقی کوک|نشست رسانه‌ای اولین «جایزه ناصر فرهودی» از صدابرداران صاحب‌نام حوزه موسیقی روز سه شنبه دوازدهم آذر با حضور اهالی رسانه برگزار شد. ناصر فرهودی از صدابرداران و صداگذاران پیشکسوت موسیقی کشورمان بود که در طول سال‌های زیاد با هنرمندان و گروه‌های سرشناس موسیقی فعالیت می‌کرد. این هنرمند ۱۳ مرداد سال ۹۶ از دنیا رفت.

میلاد فرهودی فرزند او در ابتدای این نشست رسانه‌ای با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری جایزه ناصر فرهودی درباره روند برگزاری این جایزه گفت: امروز، روز تولد پدر من است و بسیار خوشحالم که در چنین روزی میزبان اهالی رسانه هستیم.

ما همه تلاش خود را به خرج دادیم تا با برگزاری این رویداد که نام پدرم روی آن گذاشته شده، شرایطی را فراهم کنیم تا حوزه صدابرداری در موسیقی بتواند بیشتر موردتوجه قرار بگیرد.

کیان مقدم صدابردار و عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه ناصر فرهودی هم به‌عنوان یکی از سخنرانان در این نشست گفت: مبحث صدابرداری یکی از حوزه موسیقی در دنیاست. متأسفانه این شغل نه در جامعه موسیقی شناخته‌شده بود و نه کسی صدابرداران را به رسمیت می‌شناخت.

به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم به بهانه یادبود استاد ناصر فرهودی فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام دهیم.  این فعالیت‌ها با مراسم بزرگداشت استاد فرهودی آغاز شد و اکنون به جایزه ناصر فرهودی رسیده است.

امیدوارم این اقدامات بتواند جامعه صدابرداری موسیقی کشور را هرچه بیشتر به مخاطبان موسیقی معرفی کند.

او ادامه داد: حوزه صدابرداری در سینما به‌شدت موردتوجه قرارگرفته و حتی برای آن جایزه و سیمرغ در نظر گرفته‌اند اما نمی‌دانم چرا چنین جایزه‌ای در حوزه موسیقی وجود ندارد.

وجود چنین جایزه‌ای در جشنواره‌ای همچون موسیقی فجر می‌تواند شرایط پیشرفت صدابرداری در حوزه موسیقی را ارتقا دهد. هدف اصلی ما دیده شدن این هنر است و زنده نگه‌داشتن نام ناصر فرهودی بهانه‌ای برای تبیین رویکردی است که بر اساس آن بتوانیم تجربیاتمان در عرصه صدابرداری را به جوانان انتقال بدهیم.

البته ما برای سال بعد کارهای بزرگ‌تری همچون حضور تعدادی از داوران خارجی در نظر گرفته‌ایم.

حمیدرضا آداب صدابردار و از اعضای ستاد برگزاری اولین دوره جایزه ناصر فرهودی هم در این نشست گفت: انگیزه‌ای که باعث شد دورهم جمع شویم و چنین رویدادی را برگزار کنیم، بحث مهم و ارزشمند میکس و مستر و صدابرداری است.

تا امروز در ایران  این حرفه بسیار مهم در دنیای موسیقی دیده نشده‌اند. سال‌هاست در این عرصه فعالیت می‌کنم و متأسفانه باید بگویم صدابردار و «میکس من» هیچ‌وقت موردتوجه دوستان قرار نگرفته و این موضوع در همه حوزه‌های صدابرداری موسیقی وجود دارد و همواره موجب دلگیری و ناراحتی شده است.

او ادامه داد: جایزه ناصر فرهودی دقیقاً با این انگیزه شکل گرفت که حوزه صدابرداری و میکس بتواند بیشتر از این موردتوجه قرار بگیرد. بر همین اساس تیم اجرایی شکل گرفت و کارها آغاز شد. ما تمام تلاشمان را به‌کار گرفتیم تا در برگزاری این جایزه،  همه حوزه‌ها را مدنظر قرار دهیم.

محمدرضا عقیلی رهبر ارکستر و آهنگساز که از حاضران در این نشست بود با اشاره به انگیزه‌ها برای برگزاری جایزه ناصر فرهودی گفت: به‌طورکلی در تاریخ موسیقی عوامل تولید اثر غیر از خواننده مورد کم‌توجهی قرارگرفته‌اند که در این میان صدابرداران در مظلومانه‌ترین شکل ممکن قرارگرفته‌اند.

او با ارائه تاریخچه‌ای از پیشینه صدابرداری در موسیقی ایران در دوره‌های مختلف، گفت: کدام موسسه و مجموعه تاکنون می‌توانست جایزه ناصر فرهودی را برگزار کند که ما مخالف آن بودیم؟

برخی از افراد می‌گویند ما آمدیم تا از نام ناصر فرهودی برای استفاده‌های دیگر استفاده کنیم اما باید بدانند که به‌هیچ‌وجه این‌گونه نبوده است. ما تمام تلاشمان را به‌کار گرفتیم تا با نام بزرگ ناصر فرهودی مسابقه‌ای  برگزار کنیم که باعث اعتلای صنعت صدابرداری موسیقی در ایران شود.

رضا فرهودی عضو هیئت‌داوران جایزه ناصر فرهودی هم که از حاضران در این نشست بود، گفت: دلیلی که باعث شده نام این رویداد ناصر فرهودی باشد قطعاً به دلیل اخلاق‌گرایی و احترامی بود که او در زمان حیاتش داشت.

قطعاً بزرگی، محبوبیت، کارها، اخلاق و مدیریت یکی از قدیمی‌ترین استودیوهای تهران می‌تواند انگیزه بسیار مناسبی باشد تا ما جایزه صدابرداری در موسیقی ایران را به نام استاد ناصر فرهودی انتخاب کنیم و به نظر من این نام بسیار برازنده است.

او ادامه داد: هیئت‌داوران متشکل از رضا عسگر زاده، رامین مظاهری، آرش پاکزاد، محمد فلاحی، آرد انزابی‌پور و بنده در پنج ژانر مختلف کارها را موردبررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم و در هر بخش یک نفر به‌عنوان برگزیده انتخاب می‌شود.

ما تصمیم داریم در سال آینده خودمان هم در مسابقه شرکت کنیم چراکه دوست داریم این رقابت در همه سطحی برگزار شود و در این‌زمینه هم هیچ ترسی نداریم که کارهایمان به رقابت گذاشته شود. البته دوست داشتیم از همین امسال چنین اتفاقی بیفتد.

اولین دوره از جایزه بزرگ ناصر فرهودی در ۲ بخش برگزار می‌شود. بخش اصلی این جایزه، رقابت درزمینه میکس و مستر است.

پنج پروژه باز در عرصه موسیقی فیلم، موسیقی پاپ الکترونیک، پاپ ارکسترال، سنتی و راک به‌صورت wave و به‌صورت ZIP در دسترس شرکت‌کننده‌ها قرار می‌گیرد که می‌توانند با مراجعه به سامانه «استودیو پاپ» آن‌ها را دریافت کنند.

هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر با ۲ پروژه از این چند حوزه در جایزه بزرگ ناصر فرهودی شرکت کند و باید پس از انجام میکس و مسترینگ، آن را به صورت MP۳ با کیفیت ۳۲۰ در سایت بارگذاری کند.

بخش جانبی این رقابت هم در قالب تئوری است که در این زمینه جست و جو، ترجمه و دفاع از مقالات در زمینه میکس و مستر مورد توجه قرار گرفته است.

در این بخش هر شرکت‌کننده می‌تواند یک مقاله را در سایت بارگذاری کند و برگزیدگان از سوی داوران جهت دفاع در روز تعیین‌شده دعوت خواهند شد.