عکاس بیتلز درگذشت

موسیقی کوک| «رابرت فریمن» عکاس جلد مهم‌ترین آلبوم‌های گروه موسیقی بیتلز در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

او برای جلد آثاری چون A Night Day’s Night Hard، Help  و Rubber Soul عکاسی کرده بود.

«پل مکارتنی» که باید او را آخرین بازمانده گروه بیتلز دانست، برای ادای احترام به این عکاس فقید نوشت: «فریمن یکی از عکاس‌های مورد علاقه ما بود.

علاوه بر اینکه یک حرفه‌ای عالی بود، از تخیل و تفکر واقعی نیز بهره‌مند بود. مردم اغلب فکر می‌کنند جلد اثر Meet The Beatles در آتلیه، عکاسی شده است اما در حقیقت این عکس در راهروی هتلی که در آن اقامت داشتیم، با نور طبیعی پنجره‌ها و در زمان حدود نیم ساعت، گرفته شد که همانند تصویرهای استودیویی بسیار دقیق و مرتب است.»

فریمن درباره آن عکس گفته بود: «آنها مجبور بودند در قاب مربع جلد قرار بگیرند، بنابراین به جای اینکه همه آنها را در یک خط قرار دهم، رینگو استار یکی از چهار عضو گروه بیتلز را در گوشه سمت راست پایین قرار دادم، زیرا او آخرین کسی بود که به این گروه پیوست. او همچنین کوتاهترین آنها بود.»

مک کارتنی در پیام خداحافظی خود برای فریمن نوشت: من این مرد شگفت‌انگیز را از دست دادم اما همیشه خاطراتی را که از او دارم، گرامی می‌دارم.

فریمن سال ۱۹۳۶ در  لندن به دنیا آمد. او در کمبریج درس خواند و کار عکاسی  را در مجله ساندی تایمز آغاز کرد. فریمن نخستین بار عکس‌های سیاه و سفیدی از جان کولتران ساکسیفونیست گرفت. پس از آن مدیر برنامه‌های بیتلز (Beatles ) در سال ۱۹۶۳ برای اولین بار از فریمن خواست که تصویری گروهی از این گروه ثبت کند.

فریمن در سال ۲۰۱۴ سکته مغزی کرد و خانواده‌اش با فروش نسخه یکی از  پرتره‌های جان لنون هزینه‌های مراقبت و حفظ آرشیو عکس‌هایش را تامین کردند.

او پس از تحمل سال‌ها بیماری ۱۶ آبان ۱۳۹۸ در گذشت.