فراخوان نخستین دوره جایزۀ ملی عارف منتشر شد

موسیقی کوک| نخستین دوره جایزۀ ملی عارف در حوزۀ «تصنیف و ترانه» در موسیقی ردیف دستگاهی ایران به همت انجمن موسیقی استان قزوین برگزار خواهد شد.

موضوع این جشنواره آزاد و به صورت رقابتی برگزار می‌شود. جایزۀ ملی عارف در نظر دارد ضمن پاسداشت عارف قزوینی، تصنیف‌ساز بزرگ معاصر، در زمینۀ ایجاد بستری مناسب برای ترویج و گسترش تصنیف‌سازی در حوزۀ موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی اقدامات حمایتی و فرهنگی مناسب و مستمری را به‌ویژه برای آهنگسازان و ترانه‌سرایان جوانِ ایران‌زمین به انجام رساند.

علاقمندان جهت شرکت در این جشنواره و ارسال آثار به دبیرخانه تا یکم اسفند ماه سال جاری فرصت دارند. همچنین جهت اصلاع از جزییات جشنواره می‌توانند به فراخوان مراجعه کنند.

در جلسه رونمایی از پوستر جایزه ملی عارف محمدحسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: هدف از برگزاری این رویداد حمایت از توسعه موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی به عنوان یکی از شاخصه های مهم فرهنگی کشور، ارتقای سطح آثار موسیقایی در حوزه تصنیف، ارتقای سلیقه شنیداری جامعه، ایجاد پویایی و تحرک در جامعه موسیقی کشور، حمایت و پشتیبانی از تولیدات هنری در زمینه تصنیف و ترانه در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی، کمک به ایجاد فضای ذهنی و زبانی نو در ترانه¬ها و تصنیف¬های ایرانی، شناسایی استعدادها و ارزیابی توان هنری کشور در حوزه¬ی تصنیف و ترانه،

توجه به موسیقی ایرانی در جهت توسعه فرهنگی در سطح ملی و بین المللی و اندیشه‌ورزی و ارتقاء ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف و نجیب موسیقی ایرانی می باشد. همچنین پاسداشت “عارف قزوینی” شاعر و  تصنیف ساز و ترانه سرای بزرگ کشور و سازنده بسیاری از آواهای ماندگار همچون” از خون جوانان وطن لاله دمیده…” از دیگر اهداف این رویداد ملی می باشد.

اسماعیلی درباره بخش های جایزه عارف گفت: این جشنواره در سطح ملی و در بخش های تصنیف سازی و بخش آثار تولیدی (آلبوم – تک آهنگ) برگزار می شود که آثار ارسالی در بخش تصنیف سازی باید شامل نت یا پارتیتور اثر (نت تمامی بخش‌ها به همراه آوانگاریِ دقیقِ متن ذیل نت¬های مربوطه در نت نگاری تک صدایی یا پارتیتور)، متن شعر یا ترانه به صورت تایپ شده و نمونه‌ی اجرایی اثر به صورت تصویری منطبق با نت و پارتیتور اثر (آثار باید حداقل با همراهی یک ساز ملودیک، یک ساز ضربی و خواننده یا گروه سازهای ایرانی باشد) و در بخش آثار تولیدی (آلبوم – تک آهنگ) متقاضیان می توانند آثار خود را در سایت جشنواره بارگذاری و معرفی نمایند.