فرود گرگین‌پور درگذشت

پرواز موسیقی‌دان ایل قشقایی؛

موسیقی کوک| فرود گرگین‌پور موسیقی‌دان و نوازنده کمانچه و ویولن، شامگاه سه شنبه دهم دی‌ماه بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت.  صبا گرگین پور فرزند فرود گرگین‌پور پیشکسوت موسیقی نواحی با اعلام این خبر، گفت: متاسفانه پدرم دقایقی قبل بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت.

استاد فرود گرگین‌پور برادر فرهاد گرگین پور و خواهرزاده محمد بهمن‌بیگی از نوازندگان نامی ایل قشقایی بود.

او از کودکی با نوازندگی آکاردئون یادگیری موسیقی را آغاز کرد و سال ۱۳۴۲ برای اعتلای کار خودش در عرصه هنر موسیقی از کلاس‌های نورعلی برومند، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی و علی‌اصغر بهاری بهره برد.

او سال ۱۳۵۴ تحصیلات موسیقی در دانشگاه تهران را به پایان رساند و از همان سال به تشویق نورعلی برومند به نواختن ساز کمانچه پرداخت. از آثار او می‌توان ترکمن صحرا، هجران، کوراغلو و مجموعه موسیقی قشقایی را نام برد.

نهم بهمن ۱۳۹۴ مراسم بزرگداشتی برای او با حضور افرادی همچون حسین علیزاده، محمود دولت‌آبادی، جواد مجابی و حسین الهی‌قمشه‌ای در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

درگذشت فرود گرگین‌پور درست چند روز بعد از اینکه مادرش معصومه‌بی‌بی بهمن‌بیگی از دنیا رفت، اتفاق افتاد.

معصومه‌بی‌بی بهمن‌بیگی همسر استاد حبیب خان گرگین‌پور بود و به جز فرود، فرهاد گرگین‌پور هم فرزند او بود. فرهاد هم سال گذشته از دنیا رفت.

پریچهر گرگین‌پور دختر شادروان معصومه‌بی‌بی بهمن‌بیگی در سوگ مادرش گفته بود: «تراژدی مصی‌بی‌بی تمام شد و رنج‌هایش به پایان رسید.

او همه چیز را تاب آورد، بزرگ کردن و تربیت کودکان نابینا، مرارت‌های بی‌شمار زندگی، ولی غم فرود و مرگ فرهاد او را از پای انداخت.  او برای ما کم نگذاشت. در واقع از جانش مایه گذاشت.»

جزئیات آیین تشییع و یادبود زنده‌یاد فرود گرگین‌پور به زودی اعلام خواهد شد.