فروش دستخط موتزارت با ۴۱۳ هزار دلار

فروش دستخط موتزارت با ۴۱۳ هزار دلار

موسیقی کوک| نسخه‌‌ دست‌نویسی از نت‌های یک قطعه موسیقی که «موتزارت» در سن ۱۶ سالگی نوشته بود، در حراجی ساتبیز به قیمت ۴۱۳ هزار دلار فروخته شد. قیمتِ تقریبی این نسخه بین ۱۶۶ تا ۲۲۰ هزار دلار تخمین زده شده بود.

این نسخه دست‌نویس تنها نسخه اصل موجود از نت‌های قطعه «Six Minuets K.۱۶۴» است که در  دست یک مجموعه‌دار خصوصی نگهداری می‌شد.

«موتزارت»‌ این نت‌ها را درشانزده سالگی (۱۷۲۲) نوشته بود. «سایمون ماگوییر» متخصص نت‌های دست نوشته حراجی ساتبیز لندن،  این اثر را به عنوان تنها نسخه موجود از این قطعه موسیقی معرفی کرد.

در ابتدا خواهر «موتزارت» این اثر را نگهداری می‌کرد و سپس از کلکسیون عظیم «اشتفان تسوایگ» نویسنده اتریشی که به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌داران نسخه‌های دست‌نویس نت‌ها به‌خصوص آثار «موتزارت» شناخته می‌شود، سردرآورد.

ناگفته نماند که قرار است پرتره‌ای نادر از دوران نوجوانی «موتزارت»‌ هم با قیمت تقریبی ۸۰۰ هزار تا ۱.۲ میلیون یورو در حراجی کریستیز به مزایده گذاشته شود؛ پرتره‌ای از ۱۳ سالگی «موتزارت»‌.

این تابلو نقاشی یکی از نادرترین پرتره‌های این موسیقی‌دان برجسته اتریشی محسوب می‌شود. کریستیز قیمت تقریبی این تابلو نقاشی را بین ۸۰۰ هزار الی  ۱.۲ میلیون یورو تعیین کرده است.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت ۲۷ ژانویه ۱۷۵۶ به دنیا آمد. این آهنگساز اتریشی، موسیقی دان کلاسیک بود. موتسارت در زندگی کوتاه خود بیش از ۶۰۰ قطعه موسیقی شامل موسیقی برای اپرا و همچنین شامل سمفونی، کنسرتو، موسیقی مجلسی، سونات، سرناد، و موسیقی برای گروه کُر ساخت.

او در پنجمین سال از زندگی‌اش آهنگسازی را آغاز کرد و در تمام اروپا شهرت بسیاری یافت.

در هفت‌سالگی اولین سمفونی، و در دوازده‌سالگی اولین اپرای کامل خود را نوشت. او در تمام ژانرهای مرسوم در دوران زندگی‌اش موسیقی تصنیف کرد و آثار درخشانی پدید آورد.