قصه تکراری پیام‌های تسلیت

قصه تکراری پیام‌های تسلیت

موسیقی کوک| سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله‌یاری فومنی مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بابک ربوخه مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران سه شنبه ۲۳ مهر ماه پیام تسلیت‌های جداگانه‌ای برای درگذشت حسین دهلوی نوشتند و باز هم قصه تکراری پیام‌های تسلیت ادامه پیدا کرد.

غم سختی که تا هستم در دلم خواهد ماند

سید محمد مجتبی حسینی در پیام تسلیت خود نوشت:

«آثار استاد دهلوی را از نوجوانی می‌شنیدم، به شورم می‌آورد و شعوری نغز در آنها جاری بود. استاد دهلوی از نوگرایان موسیقی ایرانی بود اما با شناختی عمیق که از سنت موسیقایی ایرانی داشت، راه نوآوری در موسیقی را می‌گشود، به نوآوری و همگامی با زمانه در موسیقی ایرانی باور داشت و موسیقی و هنر را راهی برای اعتلا و توسعه جامعه می دانست.

شناخت، معرفت، دقت و انضباط استاد دهلوی و آثارش در خانه ذهنم پدیده‌ای ممتاز و کم‌نظیر ساخته بود و آرزو داشتم این پدیده را که ساعت‌ها به شنیدنش دل و جان سپرده بودم، از نزدیک ببینم و از او بیاموزم.

بعدها که دوستانی از خیل شاگردان استاد یافتم، بیشتر با استاد آشنا شدم، چند باری استاد دهلوی را دیدم و همیشه شوق دیدارش را داشتم. امروز و در این خزان خبر رسید که استاد دهلوی خرقه تهی کرد و سفر کرد، غمی سخت در جانم ریخت که تا هستم بر دلم خواهد ماند.

تنها اوست که می ماند

محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پیام تسلیتش نوشت:

«تنها اوست که می ماند / استاد حسین دهلوی، جان ارجمند و زلال هنر شریف موسیقی، صبح امروز، ۲۳ مهرماه، پس از سال‌های مدید بیماری و شکیبایی، به خلوت جاودان نغمه‌ها پیوست.

شخصیت ارزشمندی که علاوه بر آراستگی به توانمندی‌های سرشار در عرصه‌های آهنگسازی، نوازندگی، تالیف و درخشش در زمره چهره‌های ماندگار این مرز و بوم، به تمامی دوستدار شفیق مردم و فرهنگ وزین ایران بود.

برای آن روح گرامی، آرامش و آمرزش الهی و برای همسر هنرمند و همیشه همراه و فرزند برومندش و نیز جامعه پیوسته موسیقی کشور، اجر و صبر مسئلت دارم.»

ضایعه‌ای برای اهالی موسیقی

بابک ربوخه مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در پیام خود نوشت:

«انالله و انا الیه راجعون/ خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی کشورمان، موجب تاثر عمیق شد. استاد حسین دهلوی تجربه و زندگی پرثمر خویش را  صرف آثار متعدد در عرصه موسیقی کرد و با دریافت جایزه کتاب سال «پیوند شعر و موسیقی آوازی» که تجربه حرفه‌ای‌گری  ایشان در عرصه هنر بود، نام ایشان را در سال ۱۳۸۲به‌ عنوان چهره‌ ماندگار سال در خاطره‌ها ثبت کرد.

به طور یقین آثار شنیداری و تالیفی این هنرمند در عرصه موسیقی برای خوانندگان آواز، ترانه‌سرایان، شاعران آوازهای کودک و دیگر علاقه‌مندان و مخاطبان موسیقی ایرانی خاطره‌ساز سال‌ها فعالیت استادی و تجربه ایشان برای اهالی موسیقی خواهد بود.

بی‌شک فقدان استاد حسین دهلوی ضایعه‌ای برای اهالی و عرصه موسیقی خواهد بود.

مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری کشور و خانواده محترم ایشان، تسلیت گفته  و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی خواستار است.»

بارها و بارها روزنامه‌نگاران حوزه فرهنگ و هنر و البته اهالی این عرصه از بی‌توجهی مدیران فرهنگی و هنری در کشور به پیشکسوتان و استخوان‌ خرد کرده‌ها گفته‌اند و نوشته‌اند اما انگار ماجرای رفتن چهره‌های با سابقه این عرصه یکی بعد از دیگری از این دنیا و نوشتن پیام تسلیت‌هایی که چندان صادقانه به نظر نمی‌رسد، از سال‌ها قبل رسم روزگار بوده و ظاهرا در آینده هم ادامه خواهد داشت.